• Arama

Eugène Delacroix Sergisi Louvre Müzesi'nde

29 Mart’ta Paris Louvre Müzesi’nde açılacak olan Eugène Delacroix sergisi, sanatçıya adanmış en kapsamlı sergi olarak önem taşıyor. 1820 tarihli erken dönem çizimlerinden özel koleksiyonlarda bulunan eserlere kadar 180 eseri ilk defa bir araya getiren seçki, 23 Temmuz’a kadar görülebilir.

Fransa’da yaşanan 1830 ihtilali anısına yaptığı La Liberté guidant le Peuple (Özgürlük Halka Yol Gösterirken) tablosu, serginin en önemli eseri sayılıyor. 1831’de ilk defa sergilendikten sonra Fransa tarafından satın alınan eser, 1874 yılından beri Louvre’un en değerli tabloları arasında sayılıyor. Fransız Cumhuriyetinin sembolü sayılan ve yakın geçmişte saldırıya uğrayan tablo, restore edilerek müzedeki yerini koruması ile de hatırlanabilir.

Elli beş yıl aradan sonra sanatçıya adanmış ilk sergide, genç nesilleri Delacroix ile tanıştırmak hedeflendiğinden, gençliğinde yaptığı çizimlerden başlayarak Paris 1820 sergisinde büyük başarı elde ettiği eserler, az bilenen dini konulu çalışmaları ve gizemli manzara tabloları beraber sergilenecek.

Dünyaya yayılmış eserleri bir araya getiren seçkide sanatçının iç çekişmeleri, özgün olma çabalarına rağmen 16 ve 17. yüzyıl Flaman ve Venedikli sanatçıların çalışmalarından etkilendiği de sergideki eserler aracılığı ile vurgulanacak. Orientalist eserler arasında önemli yere sahip La Mort de Sardanapalus (Sardanapalus’un Ölümü) tablosu da sergide yer alacak.

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre’daki Eugène Delacroix sergisini görmek isteyenlerin, saatlerce bilet kuyruğunda beklememek için online bilet almaları önerilirken, Paris’te ayrıca Eugène Delacroix Ulusal Müzesi olduğunu hatırlamakta fayda var.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.