• Arama

2018’in En Güzel Gelin Çiçekleri

Düğün sezonu yaklaşırken gelinleri en çok heyecanlandıran detaylardan biri hiç şüphesiz ki gelin çiçekleri…Her gelin, hayatında bir kez sahip olabileceği gelin çiçeğini hayal etmeye aylar öncesinden başlıyor. Gelinlerin bu hayallerine kavuşmalarını kolaylaştırmak için 2018’in gelin çiçeği trendlerini Türkiye’nin en iyi çiçek tasarımcılarına sorduk. 

Bu sene gelin çiçeğinde öne çıkan trendler hangileri? 

Vesaire: Vesaire’nin kendine has bir çizgisi var. Varolan trendlerden ziyade kendi çizgimize göre hareket ediyoruz. Sürekli devinim içinde olan doğadan alıyoruz aslında ilhamımızı diyebiliriz. Doğal olanı doğayla birleştiriyoruz, değişen mevsimlerin bize sunduklarıyla farklılaşıyoruz. Vesaire ailesindeki herkes ayrı bir karakter ve doğal olarak da yapılan her şeye yansıyor bu farklılık. İşin keyfi de burada zaten. Bu yüzden de yine genel geçer formları ısrarla reddeden, nev-i şahsına münhasır buketler çıkacak bizim dükkandan. Söylemeden de edemeyeceğiz; ‘trend’ kelimesi bizim hiç kullanmadığımız kelimeler arasında.

2018 Gelin Çiçeği

Vesaire

Ceremony: Gelin çiçeğinde bu sene, renklerden çok boyutların değiştiğini göreceğiz… Çiçekler dev tomurcuklu olanlardan seçilecek, yeşillikler ise uzun uzun kullanılacak. Top buketler yerini dağınık ve gösterişli aranjmanlara bırakıyor.

2018 gelin çiçekleri

Ceremony

Misk İstanbul: Gelin çiçekleri, her sene farklı bir model ile öne çıkıyor. Bundan birkaç yıl önce toplu buketler daha popülerken son zamanlarda doğal ve dağınık modeller çok daha tercih edilir oldu. Bu sene de yine dağınık modellerin popüler olacağını düşünüyoruz. Yapılı durmayan, doğadan toplanmış izlenimi veren modeller özellikle kır düğünü yapacak olan gelin adayları tarafından tercih edilecek. Soft tonlarda pastel renkli çiçeklerin olduğu buketler yine bir çok gelin tarafından bu yaz da tercih edilecek. Baharı yansıtan renklerden olan yeşilin tonları gelin buketlerinde sıkça kullanılacak….

¨Aslında en önemli olan, o gün elinizde nasıl bir buketle mutlu ve rahat olacağınız¨

-Vesaire

Ribbon Flowers: Genellikle gelinlerimiz şakayık buketleri tercih etmektedirler. Bunun dışında vuvuzela gülü ve pampas otu da tercih edilen çiçekler arasında.

Be Flowers: Bu sene gelin adayları daha çok doğal çiçekleri ve buketleri tercih ediyor. Gelin buketlerine daha yumuşak renkler hakim. Buketlerde çok fazla görmeye alışık olmadığımız yeşil renkler ön planda. Çiçek olarak ise okaliptüsler, lavantalar, kuru çiçekler fark yaratan buketler olarak ön plana çıkıyor.

Cherie Flowers: Gelinin tarzı ve gelinlik modeli, düğünün hikayesi olan gelin çiçeğini belirler. Gelinlerin tercihleri, renkleri belirler.

Joy Flowers: Bir kere her zaman vazgeçilmeyen trendler var. “Romantik” mesela; romantik gelinler için şakayık vazgeçilmezlerden biri. Şakayık, David Austin güller, kala, ortanca, ithal karanfiller her zaman en çok tercih edilen seçenekler. Bunun yanında Mayıs ayında müge her zaman ayrı bir asalet getiriyor. Doğallık ve natürel trendi bu yaz da devam edecek; bununla birlikte dağınık, tek tek birbiriyle dans edermişçesine yerleştirilmiş buketler bu trendin bir parçası. Modern ve net duruş arayanlar için bizce kala her zaman vazgeçilmez. Orkideler ise yine başrol olmaya aday. Her geçen gün yeni renkler karşımıza çıkıyor. Düğünlerde genelde tek ton, ya da ton-sur-ton buketler çok tercih edilirken biz beklenmeyeni, biribiriyle tamamen kontrast renkleri de karıştırmayı çok seviyoruz. Doğru kullanılmış süprizler her zaman çok beğeniliyor.

¨Gelin çiçeğinde bu sene, renklerden çok boyutların değiştiğini göreceğiz...¨

-Ceremony

Yunus Karma: 2018'in rengi olan Ultra Violet yansımalarını moda dünyasından dekorasyona her yerde göreceğiz, bu da düğün trendlerinde mutlaka etkisini gösterecektir. Şu ana kadar özgür ruhlu, farklılıktan hoşlanan gelinler, mor tonlarını tercih ederken, bu sene daha çok bu tonları göreceğiz gibi. Mor tonlarını özellikle bordo tonları ile kullanacağız, hele buna bir de sarı eşlik ederse...

Siz bir gelin çiçeği tasarlarken en çok hangi çiçekleri kullanıyorsunuz?

Ceremony: Genelde gelin buketlerinde şakayık ve erengülleri, okaliptus yeşillikleriyle karıştırarak kullanmayı çok seviyorum.

Ribbon Flowers: Şakayık ve peony, uçuşan yeşillikler birbiriyle uyumlu bir o kadar da alışılmışın dışında çiçek kullanmak işin sırrı.

Vesaire: Çiçek konusunda biraz şıpsevdilik var galiba bizde... Bir gün bir çiçeğe aşık oluyoruz, bir hafta sonra bambaşka bir çiçeğe tutuluveriyoruz. Malum biz bir çiçek çeşidinden demetlerce alıyoruz ve bazen birbirinin aynı o çiçeklerin içinden öyle farklı karakterler çıkıyor ki doğanın yaptığı bu sürprizleri çok seviyoruz. Tek tipten her zaman kaçınıyoruz, doğada olduğu gibi tasarımlarımızda da hep çeşitliliğe yer veriyoruz. Baharda erengüller, şebboylar, laleler, sümbüller, foxglovelar; yazın katmerli İngiliz gülleri, şakayıklar, kraliçe çiçekleri ve tüm bunları birleştiren garnitürlerle doğal kurular… En önemli şey, karşı tarafın hayaline ne kadar yaklaşabildiğimiz aslında. Karşılıklı olarak bir renk skalası belirledikten sonra çiçeklerin biraraya gelişlerindeki uyumu yakalamak da bizim işimiz, biraz doğaçlama gelişiyor süreç. Bu nedenle de tasarladığımız her buket birbirinden farklı karakterde oluyor, hepsinin hikayesi farklı...

Yunus Karma: Mevsimine göre değişir, ama genel olarak bakılınca tuzsuz yemek olmayacağı gibi garnitürsüz de buket olmaz.

Joy Flowers: Genel olarak dekorasyon trendlerine baktığımızda birkaç trendi görebiliyoruz. Gümüş ve krom yani metalik duruşlar, neon dokunuşlar, biraz evrene atıf yapan, uzayı, semayı merkeze alan akımlar var. Her zaman düğün konseptlerinin vazgeçilmezi olan ‘doğallık ve nötr renkler ile sadeliğin asaleti’, 2018’de de devam ediyor. Pampas otu geçtiğimiz yıldan beri başrolü kapmış durumda. Burada genelde renkler vintage tonlarda. Yine asılan ve sarkan, çiçek bahçesinde hissettiren trend kesinlikle bu yaz da devam edecek. Bu trendde daha çok yeşille beraber güçlü yaz renklerini göreceğiz. 2018’de mermer ve bakır dekorasyanda fark yaratacak. Düğünlerde artık, sosyal medyanın gücüyle, seremoni yapılacak alanın ve fotoğraf arka planlarının ne kadar öne çıktığını görüyoruz. Bu yaz da yine geometrik arka planlardan, dairesel seremoni alanlarına bol çiçekli sahnelere şahit olacağız. Bir de Türkiye’de de artık gelinlerin arkadaşları önemli, çiçekten bileklikleri bir mücevher edasında sıkça göreceğiz.

Be Flowers: Gelin buketi hazırlarken her şeyden önemlisi, gelin adayının hayalindeki buketi yaratmak olmalı. Önceliğimiz gelin adayının tercih ettiği renk ve çiçeklere sadık kalarak ‘Be Flowers’ tarzı ile fark yaratmak. Burada önemli olan bir diğer husus da düğünün yapılacağı mekan, gelinin giyeceği gelinlik, düğünün saati ve genel ambiansı. Hazırlayacağımız buketin tüm tema ile ahenk içinde olması bizim hassasiyet gösterdiğimiz bir konu.

¨Alışılmışın dışında çiçek kullanmak işin sırrı¨

-Ribbon Flowers

Misk İstanbul: Klasik olsa da şakayık bizim en çok kullandığımız çiçeklerin başında geliyor. Birçok gelin, buketinde şakayık çiçeğine yer vermek istiyor. Şakayık dışında vuvuzela gülleri, yaz ayı ise zeytin dallarından oluşan dağınık buketler, erengüller, beyaz vax ve hypericumlar bizim gelin buketlerinde sıkça yer verdiğimiz çiçeklerden bazıları…

Alışılmışın dışında bu sene farklı olarak bir yenilik var mı?

Misk İstanbul: Son iki senedir gelinler düğün mekanlarında ve süslemelerinde pampas otu olarak bildiğimiz Cortaderia Selloana’yı tercih ediyorlar. Bu sene de Cortaderia’ları birçok düğünde göreceğiz. Bunun dışında bazı gelinler daha rustik, koyu renkleri tercih ediyorlar. Onların buketlerinde de kırmızı-bordo renkli çiçekler, gül kurusu tonlar ile daha vintage bir görünüm elde edilebiliyor. Yurt dışında birçok gelin beyaz tonlardaki buketler yerine artık marşala tonlarındaki bu buketlerden yaptırıyor. Bizde de yavaş yavaş tercih edilmeye başlandı…

¨Bu sene daha ‘bohem’ ruhlu çiçekler göreceğiz¨

-Be Flowers

Ceremony: Sadeliğe alışmıştık, bu sene ihtişama alışıyoruz. Bu noktada bir konuya dikkat çekmeyi çok isterim, ihtişamlı olması ile kalabalık görüntüye sahip olması arasında çok ince bir fark var. Bu noktada vizyon çok çok önemli.

Ribbon Flowers: Taze lavanta yaprağı pampas otu, mor tropik vanda orkide, pembe ananas çiçeği son trendlerin belirleyici iddialıları diyebiliriz.

Be Flower: Bu sene daha ‘bohem ruhlu’ çiçekler göreceğiz. Kuru ve taze çiçeklerin bir arada olduğu pastel renkler, lilalar ve somon renkleri ön plana çıkacak.

Yunus Karma: Gelinler artık daha cesur, buket taşımaktansa giymeyi tercih edenler var; bilekten başlayarak kolda devam eden büyük bileklikler yapıyoruz. 

Vesaire: Bu sene özel yöntemlerle şoklanarak ömürleri uzatılan çiçeklerin türlü doğal renkleri ve çeşitlerini temin ediyoruz yurt dışından; iki farklı düğün yapan, şehir dışından sipariş veren veya buketini uzun süre saklamak isteyen gelinlerin yeni gözdesi. Bir de buketlerin yanında çokça aksesuar tercih ediliyor son zamanlarda; çiçekli saç tarakları, taçlar, küpeler, bileklikler… Yaka çiçeği yerine papyon veya çiçekli cep mendili tercih eden damatlar da var..

gelin çiçekleriVesaire

Gelin adayları gelin çiçeği seçimlerinde neye dikkat etmeli?

 

¨Gelinler, taşıdığında mutlu olabileceği bir çiçek seçmeli¨

-Yunus Karma

Misk İstanbul: Gelin çiçeği seçiminde bizce kişinin karakteri, ruhu, düğünün yapılacağı mekan ve gelinlik seçimi çok önemli. Tabii ki son sözü gelinler söylüyor; ancak biz elimizden geldiği kadar onları yönlendirmeye çalışıyoruz. Mesela salon düğünleri için daha toplu modellerin tercih edilmesinden yanayız. Kır düğünü yapılacaksa da daha dağınık formlarda buketler hoş duruyor. Gelinlik seçimi kabarık ise, buketi daha sade tutmakta yarar var ki birbirleriyle yarışmasınlar. Bunun gibi küçük tüyolar ile gelinlerin doğru seçimler yapmasına yardımcı oluyor ve en özel aksesuarı olan buketlerini severek hazırlıyoruz.

Ribbon Flowers: Abartıdan uzak ve büyük olmadan, karışıklık oluşturmadan; ahenkle, yalın, sade bir tasarım seçmelerine yönlendirebiliriz. Aynı zamanda gelin buketi ile uyumlu damat yaka çiçeği unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır.

Yunus Karma: Taşıdığında mutlu olabileceği bir çiçeği seçmeli, bunun için de mutlaka görüşmeye gidip yerinde çiçeği görmesini ve yüzyüze görüşme yapmasını tavsiye ederim.

Vesaire: Gelinlik modelinden saçının rengine kadar pek çok detaya takılıyor bazen gelinler; ama aslında en önemlisi o gün elinizde nasıl bir buketle mutlu ve rahat olacağınız. Hayallerinizi serbest bırakın..

Ceremony: Mutlaka gelinliğin kendisiyle ve duvakla örtüşen bir çiçek seçmeliler. Hiçbiri diğerini gölgede bırakmamalı.

Cherie Flowers: Çiçeğin gelinden çok ön planda kalmamasına ve gelinle orantılı boy ve ebatlarının seçilmesine özen gösterilmeli.

Be Flowers: Bir gelinin en önemli aksesuarı gelin buketidir. Gelin adaylarının gelin buketleri mutlaka gelinliklerinin tarzı ile uyumlu olmalıdır. Romantik, uçuş uçuş bir gelinliğe biraz daha pastel tonda ve dağınık bir çiçek buketi yakışacaktır. Klasik modelde bir gelinlik tercihi olacak gelin adaylarının buketleri de biraz daha net, top şeklinde ve iddialı bir buket olabilir. Kır ve yaz düğünü temaları için daha uzun dallardan oluşan yine dağınık bir buket yakışacaktır.

Joy Flowers: Gelin buketi düğünün en önemli detaylarından biri. Genelde çiçek, dekorasyondan bile daha fazla üzerinde duruluyor. Çiçeklere, çiçeklerin tonuna, tasarım şekline en ince detayına kadar konuşuluyor. Gelin buketi bizce mutlaka gelinlik seçiminden sonra yapılmalı. Aslında nasıl bir gelin olmak istiyorsunuz, kendinizi nasıl hayal ediyorsunuz konusu çok önemli. Biz her zaman müşterilerimize hem bunu hem de eğer seçmişlerse de gelinliği mutlaka soruyoruz. Gelin buketi gelinliğin son imzalarından biri. Yanlış seçilmiş bir gelin çiçeği, çiçek ne kadar güzel olursa olsun gelinliğin ihtişamını yok edebilir. Biz tüm sunumlarımızı, önerilerimizi bu detaylara göre hazırlıyoruz. Zamanlama olarak bizim ikinci tavsiyemiz ise minimum 3 hafta önceden her şeyi seçmiş olmanız. Çünkü tam istenilen çiçek cinsleri ve tonu yakalamanız bizim de sipariş etmemiz, geline özel temin etmemiz için önemli.

gelin çiçekleriJoy Flowers

Tasarlamaktan keyif aldığınız bir gelin çiçeği örneğini bizimle paylaşır mısınız?

 

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.