• Arama

High Society Sergisi Amsterdam’da

High Society, 8 Mart’ta Hollanda’nın Amsterdam şehrindeki Rijksmuseum’da açılan ve son dönemlerde en çok ilgi gören sergilerden. Nedeni ise, sergide yer alan tüm eserlerin 4 yüzyıllık bir geçmişe dayanması.

18. yüzyılın başlarında bazı prensesler, aristokratlar ve dönemin en zengin kişileri, aralarında Rembrandt, Cranach, Veronese, Velazque, Reynolds, Gainborough, Sargenti Munch ve Manet gibi önemli isimlerin bulunduğu sanatçılara kendi portrelerini yaptırırlar. İşte bu sergide, sözünü ettiğimiz portrelerin restore edilmiş halleri karşımıza çıkıyor ve bizi dönemin yaşam tarzını kapsayan bir yolculuğa çıkarıyor.

Toplamda 35 adet portre bulunan sergide, Roma İmparatoru 5. Charles, aristokrat Marches Luisia Casati, İngiltere’nin en güzel kadını unvanını taşıyan Jane Fleming, Alman siyasetçilerinden Walther Rathenau, kadınlara düşkünlüğü ile bilinen jinekolojist Dr. Pozzi gibi isimler ön plana çıkıyor. Bu isimlerin yanı sıra portesini yaptıran herkesin üzerlerinde görülen ihtişamlı parçalar ve 19. yüzyıla ait haute couture elbiseler, moda tutkunları için muhteşem bir ilham kaynağı.

Sergi 3 Haziran’a kadar gezilebilir.

Maerten Soolmans ve Oopjen Coppit Çifti

Serginin en çok ses getiren eseri Maerten Soolmans ve Oopjen Coppit çiftinin düğün portreleri. Seçkin ailelerden gelen bu çiftin portresi Rembrandt’ın yaptığı ilk ve son düğün çalışması. O yüzden herkeste merak uyandırdı, hatta ölümünün 350. yıl döneminde onu tekrar ve tekrar ünlü yaptı diyebiliriz.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.