• Arama

Kraliyet Nişanlı Şef Tony Singh'in Lezzet Sırları

İskoç ve Asya mutfağı bileşenlerini ustalıklı menülere dönüştüren İskoçya’nın en ünlü şefi Tony Singh, jenerasyonunun en iyileri arasında gösteriliyor. Kraliyet Akademisi Mutfak Sanatları’nın master şefi olan Singh, Extra Gastronomy’nin özel davetlisi olarak İstanbul’da katıldığı etkinlikte; lezzet sırlarını OGGUSTO’ya anlattı.

Yemek stilinizi nasıl tanımlarsınız?
Klasik Fransız stiliyle Hint mutfağının karışımı diyebilirim. Bana tadı güzel gelen her şeyi yemeklerimde kullanabilirim. 

İmza yemeğiniz nedir?
Punjabi Baharatlı Somon; geleneksel baharatlarla hazırladığım somon yemeğim hem aromatik hem de somonun tadı en güzel şekilde alınıyor. Yanında da pilav ile servis ediyorum.


Baharat kullanmayı çok seviyorsunuz. Bu baharatlar arasında en çok sevdiğiniz ve kullanmaktan vazgeçemeyeceğiniz hangisi?
Aslında vanilyadan chilli’ye tüm baharatları çok seviyorum. Ama sanırım favorim chilli. Çünkü chilli bir baharat olarak her tada dönüşebiliyor. Yeri gelince tatlı yeri gelince acı yeri gelince meyvemsi. O yüzden sanırım en sevdiğim baharat chilli diyebilirim.

Beğeniyle takip ettiğiniz şefler?
Paul Bocuse, Charlie Trotter, Keith Floyd

İskoçya’yı ziyaret edenler mutlaka ne yemeli? İskoçya’nın en güzel lezzetleri hangileri?

Gelenler mutlaka kabuklu deniz ürünlerinin her çeşidini yemeli. Hepsi birbirinden lezzetli. Aynı zamanda geyik eti ve kuzu etini de İskoçya’da mutlaka tadmalısınız.

Gittiğiniz şehirlerde lezzet füzyonlarınızı nasıl yaratıyorsunuz?

Önce lezzetleri tek tek tadıyorum, neyin neyle uyacağına karar verip sonrasında yerel şeflerle konuşuyorum ve her gittiğim yerde farklı lezzetler oluşturuyorum. Mesela Türkiye’de vanilya ile ıstakoz yaptık ve ortaya çok lezzetli bir yemek çıktı.

Birbiriyle iyi gidecek alışılmadık baharatlara örnek verebilir misiniz?

Tarçın, karabiber ve çilek & Ananas ve smoked chilli biberi

İskoç Yemeği Haggis

Favori Türk yemeğiniz hangisi?

Tabii ki kokoreç. İskoçya’nın popüler lezzeti Haggis’e de çok benziyor, çok beğendim.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.