• Arama

Cruise Gemileri İle Çevreye Duyarlı Seyahat

Yaz aylarının en çok tercih edilen tatil seçeneklerinden biri, gemi seyahatleri. Farklı farklı limanlara giderek çok sayıda şehir görme fırsatı sunan bu seyahatler her sene milyonlarca insana ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla büyük ilgi gören seyahat gemilerinin sayısı yıllar içerisinde oldukça arttı.

Tüm bu gemilerin çevrede oluşturabileceği zararların önüne geçmek içinse tüm gemi şirketleri ve dünyadaki limanlar kolları sıvamış durumda. Örneğin, 1992 yılından beri “Dalgaları Koruyalım” projesiyle Royal Caribbean, atık kontrolü açısından bir numaralı gemi firması.

Royal Caribbean sera gazları, sülfür ve nikrit oksit olmak üzere denize ağır yakıt bırakan gemilere son teknoloji temizleme sistemleri kurdu.

Bu gelişmiş temizleme sistemleri sayesinde gemilerde, sülfür dioksit emisyonu %98’e kadar yapılabilirken diğer atıklar %80’e kadar temizlenebiliyor.

Yolculara gemideyken duşlar, banyolar, diş fırçalama ve havlu kullanımı gibi konularda bilgi veriliyor; tüm çalışanlar eğitimli ve Yaban Hayatı Koruma Programı'nın gönüllü kadrosunda yer alıyorlar.

Bunun yanı sıra su ve enerji bakımından da oldukça tasarruflu çalışmalar yapıyor. Biliyorsunuz ki seyahat gemilerinde yüksek enerji tüketimi mevcut. Bu tüketimin önüne geçmek için artık çoğu gemi LED ışıklarla aydınlatılıyor.

Ayrıca deniz suyu arıtılarak kullanım suyu haline getiriliyor. Atık sular ise dizel motorların soğutulmasında kullanılıyor.

Limanlar Takipte

Her geminin çevreye duyarlı olup olmadığının denetimi oldukça zor. Bunun için geliştirilen sistem ise limanların, yanaşan her gemiye çevre dostu olup olmadığı ile ilgili denetleme yapması ve denetim sonucunda da gemiyi derecelendirmesi. Örneğin, “Princess Cruises” şirketi, 2006’dan beri Çevre Yöneyim Sistemi Standardı sertifikasına sahip.

Dünyada pek çok liman gemilerin çevreye duyarlılıklarını takip etmekte ve bu konuda dereceler/ödüller vermektedir.

Gemi limanlara yanaşınca elektriğini karadan alıyor.

Tüm bu çevreye duyarlılık girişimleri sonucunda, gemilerin çevreye verdiği büyük zararlar ortadan kalktı. Böylece gemi seyahati sevenler, artık içleri daha rahat şekilde tatile çıkar oldu.

Tur Önerileri
Allure of the Seas ile Doğu Karayipler

Setur Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 4 farklı tarihte 5 yıldızlı Allure of the Seas gemisi ile Doğu Karayipler’e tur düzenliyor. 7 gece tam pansiyon olarak planlanan turlar İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Miami’ye yapılan uçuşla başlayacak. 1 gece Miami’de geceleyecek olan misafirler ertesi gün Florida Fort Lauerdale’den 5 yıldızlı Allure of the Seas gemisine transfer olacaklar. 3. ve 4. günü denizde geçirecek olan konuklar 5. günde Philipsburg, St.Maarten, 6. gün San Juan, Puerto Rico ve 7. gün Labadee, Haiti’yi ziyaret edecekler. 8. günü denizde geçirecek olan misafirler seyahatin 9. gününde Florida’ya geri dönerek İstanbul’a hareket edecekler.

5 yıldızlı gemi ile gerçekleşecek seyahatte Doğu Karayipler’i doyasıya yaşayabileceğiniz turun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Symphony of the Seas ile Akdeniz

Roma’dan başlayan ve Napoli, Barcelona, Palma De Mallorca, Marsilya, La Spezia’yı kapsayan 8 günlük gemi turları düzenliyor. Misafirler, İstanbul’dan Roma’ya yapılacak uçak yolculuğunun ardından 5 yıldızlı Symphony Of The Seas gemisine transfer olacaklar. 6, 13, 20 ve 27 Eylül tarihleri ile 4 Ekim olmak üzere 5 farklı tarihte gerçekleştirilecek olan 5 yıldızlı Symphony Of The Seas gemisinde 8 gün tam pansiyon konaklamayı kapsayan Akdeniz Turu, Roma’dan İstanbul’a yapılacak uçuşla sona erecek.

İtalya, İspanya, Fransa… Akdeniz’i karış karış gezmeye ne dersiniz? 5 yıldızlı gemiyle mükemmel bir seyahat için bu programa göz atın.

Ruby Princess ile Batı Amerika

Setur’un 5 Kasım 2018’de başlayacak 2 haftalık Batı Amerika Turu, İstanbul Atatürk Havalimanından ABD’nin Los Angeles kentine yapılacak uçuşla başlayacak ve Los Angeles’ta 2 gece bir günlük serbest zamanın ardından havayolu ile 3 gün boyunca kalınacak Las Vegas’a geçilecek. Gezinin 6. gününde misafirler Las Vegas’tan Los angeles’a ve 5 yıldızlı Ruby Princess gemisine transfer olacaklar. 7. günü denizde geçirecek olan gemi 8. günde San Francisco ve 9. günde Monterey limanlarında olacak. 10 gün deniz de geçtikten sonra 11. gün San Diego, 12. gün ise Meksika’nın Ensenada limanları ziyaret edilecek. 13. günde Los Angeles’a dönülecek. 14. gün ise Los Angeles Istanbul uçuşu ile tur sona erecek.

14 günde Batı Amerika şehirlerini gezme şansı sunan tur, 5 Kasım 2018 çıkışlı. Turun 7 gününü, 5 yıldızlı gemide geçirebileceğiniz programa buradan bakabilirsiniz.

Serenade of the Seas Norveç Fiyortları

İstanbul Kopenhag uçuşunun ardından aynı gün 5 yıldızlı Serenade of the Seas gemisine transferle başlayan Norveç Fiyortları Turunda misafirler 2. günü denizde geçirdikten sonra 3. gün Norveç’in Stavanger limanına varış ile devam ediyor. 5. gün Alesund, 6. gün Geiranger limanlarında demirleyecek olan gemi, 7. günü denizde, 8. günü ise Kristiansand limanında geçirecek. 9. gün Kopenhag’a geri dönecek olan misafirler aynı gün İstanbul’a uçacaklar.

Kopenhag’dan kalkan 5 yıldızlı gemiyle, Norveç Fiyortlarına kapsamlı bir tur yapamaya hazır olun! 9 gün sürecek gezi için buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Royal Princess ile Büyük Britanya

5 yıldızlı Caribbean Princess gemisinde 12 gece tam pansiyon konaklama içeren Büyük Britanya turu İstanbul’dan Londra Gatwick’e yapılacak uçuşun ardından Southampton limanına transfer ve gemiye yerleşme ile başlayacak. Gemi, 2. gün St. Peter Port / Guernsey, 3. gün Cobh / Cork, İrlanda, 4. gün Dublin, İrlanda ve 5. gün Belfast, Kuzey İrlanda rotasında seyrine devam edecek. Her limanda misafirlere kenti görebilmeleri için tur olanağı sunan tur, 6. gün Greenock / Glasgow, İskoçya’da demirleyecek. 7. günü denizde geçirecek olan gemi, 8. gün Kırkwall / Orkney Adaları, 9. gün Invergordon / Inverness / Loch Ness, İskoçya, 10. gün Güney Queensferry / Edinburg, İskoçya ile seyahati sürdürecek. 11. gün denizde geçirildikten sonra 12.gün Le Havre / Normandiya / Paris, Fransa’da demirlenecek. Seyahatin 13. gününde Southampton’a geri dönecek olan misafirler aynı gün Londra Heathrow havaalanından İstanbul’a uçacaklar.

Büyük Britanya’yı 13 günde keşfetmenizi sağlayacak tur, 5 yıldızı Royal Princess ile gerçekleşecek. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.