• Arama

Pembe: Punk, Güzel ve Güçlü Renk Sergisi Eylül’de Başlıyor

New York, FIT Müzesi’nde 7 Eylül 2018 – 5 Ocak 2019 tarihleri arasında açık olacak Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color sergisi, tarihin en bilinen ve “bölücü” rengi pembe ve tarihine adanmış. Sergide yer alan 80 kıyafet aracılığı ile günümüzde ‘kız rengi’ olarak bilinen pembenin tarihi irdeleniyor.

Seçkide yer alan Elsa Schiaparelli, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Gucci, Moschino, Comme des Garçons gibi markalar ile tarihi kostümler ve genç tasarımcıların giysileri beraber sergileniyor. Kıyafetler ile beraber başta en ‘pembe kız’ Barbie ve My Little Pony gibi bu renk ile tanınan oyuncaklar da görülebilecek.

Pembe, Hindistan’ın lacivertidir.”

Eski Vogue editörü Diana Vreeland

Günümüzde kız rengi olarak tanınan pembe, sosyologlar tarafından en bölücü iki renkten birisi olarak tanımlanıyor. 1950’lerde başlayan renklerin cinsiyetlere ayrılmasına ve öncesine adanan sergi, toplumda yerleşen algıların sorgulanmasını hedefliyor. Seçkinin kitabı da hazırlanmış.

Kız çocukları, balerinler ve feminen nesneler ile özdeşleşen pembeye olan yaklaşımın yavaş yavaş kırılarak, üç yüzyıl önceki androjen kimliğine geri dönmesinin de görüldüğü sergide Avrupa, A.B.D, Hindistan, Meksika ve Japonya’dan giysiler aracılığı ile farklı kültürlerdeki kadın, erkek ve çocuk kıyafetleri tarihsel dokuda sunuluyor.

Bir renk üzerine yerleşen yanlış anlamayı düzelten sergi, izleyicilerin bakış açılarını sorgulamalarını ve klişelerini düşünmelerini amaçlıyor.

“Uzun süre, Batı’da pembe, sadece açık kırmızı olarak görüldü ve değeri bilinmedi. Toplum rengi ‘yapar’, tanımlar ve mana verir.”

Renk tarihçisi Michel Pastoureau

Serginin giriş bölümü Pretty in Pink, klişeleşmiş pembe anlayışından önce, 19 ve 20. yüzyıllarından 35 kıyafete yer veriyor. Burada parlak pembe 1857 tarihli crinoline elbise ile siyah erkek ceketi yan yana teşhir edilerek, cinsiyette renk ayırımının ilk belirtileri de vurgulanıyor.

Serginin tamamında, modada yıllar boyunca değişen pembe rengi görülecek. 1900 tarihinde uçuk pembe aristokratik sayılırken, 1912 yılında ise canlı kiraz pembesinin tercih edildiği görülebilir. 1920’lerde başlayan Chanel’in siyah elbisesi ile Schiaparelli’nin parlak pembesinin devam eden savaşı ve Valentino’nun “Pink Is Punk” tişörtleri de sergide unutulmamış. 

Performansı sanatla birleştiren Jaguar otomobillerinin ayrıcalıklı dünyası ile ilgili haberler için üye olun!

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.