• Arama

Mimar ve Tasarımcıların Dekorasyonda Vazgeçemedikleri Renkler

“Renkler kişiseldir. Renk seçiminde yanlışlar yoktur sadece kişisel ifade biçimleri vardır,” diyor dünyaca ünlü tasarımcı Hella Jongerius. Biz de Türkiye'den dekorasyon alanında ses getiren projelere, rafine ve özgün tasarımlara imza atmış 9 ismin, renklerle ilişkilerine odaklanıyor, eşsiz kurgularının ardında yatan renk seçimlerini açıklıyoruz.

Şebnem Buhara / @bouartdesign

“Benim için vazgeçememek diye bir şey yok, bir renk veya dokuya bağlanmayı çok geleneksel buluyorum, biz tasarımcılar öncü ve özgür ruhlar olmalıyız. Vazgeçemediğim demeyelim ama son dönem flört ettiğim renkler çok koyu tonlar, koyu yeşiller, koyu griler, lacivertler…"

 Jale Kulin / @jalekulininteriordesign

Dekorasyonda renk kullanmaktan vazgeçemiyorum! Bu sene özellikle derin yeşil/ mavi petrol arası renkleri (kısaca RAL 5021 WATER BLUE) tonlarını çok kullanıyorum.”

Özlem Yalım / @teptaexclusive

“Benim vazgeçilmezim gri… Açıkçası şimdilerde moda bir renk olması beni ilgilendirmiyor; çok öncesinden de hayatımda büyük ve önemli bir yeri vardı grinin. Sebebi ise yine çok sevdiğim siyah, natürel ahşap ve tüm metaller ile kullanımda çok iyi sonuç veren asil bir duruşu olması.”

Ayşe Y. Demir / @canto21_design

“Dekorasyonda olmazsa olmaz renklerimin arasında toprak tonları, gri ve siyah var. Gri ve siyahlar mekanda netlik, sakinlik sağlarken toprak tonları bu netliği sıcaklığı ve yaşanmışlığıyla kucaklıyor. Böylece ortaya dengeli mekanlar çıkıyor.”

Aylin G. Sözer / @canto21_design

“Toprak tonları ve gri tonlarından vazgeçemem. Bu tonlar size bir fon yaratır ve birlikte kullanacağınız malzemelerle sıcak-soğuk hislerini dengeleyebilirsiniz. Aynı renkler pürüzlü taşlar ile bir araya geldiğinde Bodrum'da bir eve, parlak pirinç detaylarla bezendiğinde Nişantaşı'nda bir restorana dönüşebilir.” 

Ekin Varon&Begüm Cemiloğlu / @15weststudio

“Doğadan geldiği ve dinginlik hissi verdiği için toprak tonları vazgeçilmezimiz.”

İlkay Ala / @ilkayala

“Gri, en vazgeçemediğim renk. Her tarza uydurabiliyorum ve tasarımlarıma derinlik kattığını düşünüyorum.”

Banu Çoruh / @bouartdesign

Yıllar geçse de görmekten bıkmayacağım dingin tonlardan ekrular, siyah ve bronzlar çok rafine ve zamansız bir palet benim için.”

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.