• Arama

Chaumet İle Yüksek Mücevhere Yolculuk: Afrika Hazineleri Koleksiyonu

Uzak diyarlardaki harikaları Paris’in kalbine taşıyarak onları yüksek mücevher koleksiyonlarına dönüştüren Chaumet, Rusya (Promenades Impériales) ve Japonya’nın (Chant du Printemps) ardından Afrika’yı dahil ettiği yaratıcı macerasının yeni koleksiyonunu tanıttı: Trésors d’Afrique.

Geçmişte Mağrip ve Mısır’dan etkilenilse de Sahraaltı bölgesi keşfedilmemiş sınırlardı. Bu sınırlar Kenyalı sanatçı Evans Mbugua’nın işbirliği ve  yaratıcı yansıması ile aşılarak koleksiyonun temasının belirlenmesi sağlandı.

Yaratıcılığı ile sınırları her zaman zorlamayı seven Chaumet’i bu denli özel kılan, kültürler içinde saklı kalan feminenliği onore ederek saf yaratıcılıkla buluşturması. Trésors d’Afrique koleksiyonu, en çarpıcı parçaları hazırlama konusunda mücevher üretim tekniklerinin sınırlarını zorlayan Chaumet zanaatkarlarının renklerle, malzemelerle ve dokularla bir dansı gibi adeta. Muzo zümrütlerinin derin yeşili, Ceylon safirlerinin canlı sarıları, yakutlara işlemiş o yoğun kırmızı, Ceylon safirlerinin cezbedici mavileri ile kırmızı spineller, turuncu laller, kaya kristalleri, malakitler, turkuazlar, lapisler ve akikler arasında yaşanan harikulade bir ahenk.

Ronde de Pierres

Sudan ve Maasai’de yaşayan Dinka halkının takılarından esinlenilerek hazırlanan seride kırmızı spinel boncuklara zümrütler, safirler ve turuncu laller eşlik ediyor. Altın üzerine rodyum kaplama ve siyah spinallerle çevrelenen tasarımları zenginleştirense elmaslar. Set gösterişli bir kolye, bilezik, küpe ve yüzüklerden oluşuyor.

Cascade Royales

Afrika’ya özgü objelerde kullanılan saf formlardan ve peşpeşelikten esinlenilerek hazırlanan seri, Ruanda kraliçelerinin grafik saç bantlarını veya Kenya gelinlerinin takılarını andırıyor. Yoğun yeşili ile Muzo zümrütü, işlenmiş oniks ve markiz kesim elmaslarla yaratılan seride dönüştürülebilir kolye, küpeler ve yüzükler yer alıyor.

Terres d’Or

Kırmızının ve altının grafik dansına tanıklık ettiğimiz set, çöl kumlarını ve Afrika topraklarını mücevher kutunuza taşıyor. Gana ve Kasai bölgesine has Kente kumaşından esinlenilerek hazırlanan seride yakutlar ve safirlerden yaratılmış kolye, bilezik, saat, küpeler ve yüzükler yer alıyor.

Espiègleries

Afrika’yı, onun hayalleri dinç tutan yeşil bitki örtüsü ve faunası olmadan kutlamak olmaz… Kenyalı sanatçı Evans Mbugua tarafından tasarlanan altı broşluk set, hayvan temasından yükseliyor. Fil, zebra, maymun, zürafa, flamingo, karınca ve aslan figürlerinin yer aldığı sette saatler de öne çıkıyor.

Talismania

Afrika sanatından ve süslemesinden ilham alan set abanoz, oniks ve kıymetli taşların yoğun renklerinin zıtlıkları ile ihtişamını kazanıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.