• Arama

Işık Ustası: Claude Monet Sergisi Sonbaharda Viyana’da

Viyana’nın en önemli müzelerinden Albertina, empresyonist akımının öncüsü Claude Monet’e adadığı retrospektif sergide, sanatçının şimdiye kadar nadir irdelenmiş olan renkleri kullanmasındaki ustalığını, mercek altına alıyor. 21 Eylül’de açılacak sergi, 6 Ocak 2019’a kadar gezilebilir.

Monet’in ölümünden sonra keşfedilen eserlerinin de görüleceği sergi, 20. yüzyılın öncü sanatçısı sayılan ve “Işık Ustası” olarak tanınan ressamın, empresyonist akıma adını vermesi ile sanat tarihinde yer alıyor. Monet’in doğada değişen ışık ve renkleri tuvale aktarmasındaki ustalık, resim sanatına getirdiği yeni yorum ile anılıyor.

Değişen atmosfer koşulları, deniz, Normandy’nin sarp kayalıkları, suda yansıyan ışık oyunları ile Londra’da resmettiği sisli tablolarda, gri-mavi tonlardaki şehir siluetini yakalaması; farklı şehir manzaraları ile dünyanın önemli müze ve özel koleksiyonlardan derlenen sergi, kaçırılmayacak ve hatta uğruna seyahat edecek kadar eşsiz bir seçki oluşturuyor.

Sergide yer alacak çalışmalar arasında, Seine nehri kıyılarını resmedebilmek için özel olarak yaptırdığı atölye teknesinin tablosu, yazın yaptığı tablolarda parlak ve yoğun renkler ressamın doğaya olan hayranlığını sergilerken; su ve su üzerinde yansıyan ¨Giverny’deki Köy Evinin Ünlü Gölü¨ ve ¨Botanik Bahçesi¨ tabloları da bulunuyor.

Monet’in realizmden empresyonizme geçişi, renk ve ışıktaki değişimlerin tablolarda görüldüğü nesnelerin üzerindeki değişim özellikle sanatçının aynı noktada, günün farklı saatlerinde resmettiği ¨Rouen Katedrali¨ tablolarında görülebilir.

Sergide yer alacak 100 eser, sanatçının yirmi yıllık çalışmalarından seçilmiş. Kırk farklı müzeden bir araya gelecek çalışmalar, ressamın atölyesinden çıktıklarından beri ilk defa bir arada görülecek. Sergide, Monet’in realizmden empresyoniste geçişini gösteren eserler de yer alacak.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.