• Arama

Mimar ve Tasarımcıların Favori İkonik Tasarımları

Yıllara meydan okurken tarihe ismini altın harflerle kazımış ikonik tasarımlara ışık tutuyoruz. Bu tasarımlar arasından favorilerini sorduğumuz mimar ve tasarımcıların seçimlerinin izinde farklı stillere ve dönemlere her daim ayak uyduran tasarım klasiklerine, ikonik mimari yapılara ve sanat eserlerine doğru ilham dolu bir yolculuğa çıkıyoruz. Dekorasyon arenasının çağlara başkaldıran ölümsüz tasarımları karşınızda! 

Jale Kulin / @jalekulininteriordesign

Ne kadar çok kopyası yapılmış olsa da Barcelona Chair. Net çizgisi, konforu ve her mekana adapte olabilmesi ile hala favori parçam.”

Özlem Yalım / @teptaexclusive

“Catellani & Smith marka Sorry Giotto lambader. Çünkü, Enzo Catellani’nin aydınlatma tasarımına bakış açısını en iyi gösteren, çizgisini en iyi yansıtan ürünlerden biri bu. Dünyadaki en yalın form olan dairenin çarpıcı bir mavi ile sanat eserine dönüşmesinin hikayesi... Güçlü ışığı ile de ikonik bir aydınlatma bana göre.” 

İlkay Ala / @ilkayala

“Eames Lounge Chair…"

Aylin G. Sözer / @canto21_design

“Oscar Niemeyer'in 1971 yılında tasarladığı Alta Chair.”

Ayşe Y. Demir / @canto21_design

“İkonik tasarımlar arasında favorim; 1940’ların sonuna doğru Gio Ponti ve Piero Fornasetti iş birliğinden doğmuş olan ve “Architettura Series” olarak adı geçen litografik baskılı dolaplar. Bu dolapların üzerine mimari mekan ve cephe görselleri basılmış ve ortaya sıra dışı, sanatsal tasarımlar çıkmış.”

Ekin Varon&Begüm Cemiloğlu / @15weststudio

“Marcel Breuer imzalı Wassily chair.”

Banu Çoruh / @bouartdesign

Frank Gehrynin yapıtı, Hotel Marques De Riscal.”

Şebnem Buhara / @bouartdesign

“Sanat ve tasarım çok iç içe kavramlar. O yüzden Megève gibi minnacık bir Fransız kasabasının meydanında Jaume Plensa'nın heykelini görünce çok etkilenmiştim. Benim favori ikonik parçam…"

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.