• Arama

Ayvalık’ın İlk Vegan Restoranı: Turfanda

Yerel malzemeler kullanılan menüsü ile Ayvalık’a yeni bir soluk getiren şehrin ilk vegan restoranı Turfanda açıldı.

Yerele dönüş ve sürdürülebilirliğin gittikçe önem kazandığı günlerde Ayvalık’a yeni bir dokunuş getiren Turfanda, Ocak ayında Atatürk Bulvarı’nda kapılarını açtı. Şehrin ilk vegan restoranı olarak, mevsimin el verdiği malzeme seçeneklerine uygun olarak hazırladığı yemekleriyle dikkat çeken Turfanda, hem sağlık hem de huzur dolu vakit geçirebileceğiniz o samimi mekanlardan!

Sahibi Refika Kortun oldukça küçük yaştan beri sürdürdüğü vegan yaşam tarzını; Etiler’de müdavim mekanı haline gelmiş olan Bi Nevi Deli’de üstlendiği koordinatör göreviyle pekiştirdikten sonra İstanbul’dan yorulup kendini Ayvalık’ın bereketli topraklarında bulmuş. İstanbul’da vegan mutfağını ateşleyen ve öncü bir restoranda uzun süre geçirmiş olmasının getirdiği bilgi birikimini şuanda Ayvalık’ın kalbine taşıyor. “Toprağı bereketli, insanları keyifli bi kasaba burası. Sırf zeytin değil, her türlü ot yetişiyor, mantar var, baklagiller var. Buna rağmen çok az mekan var Ayvalık'ta gönül rahatlığıyla yemek yenilebilen. Her şeyde bulyon, margarin var. Bütün kahveler hazır granül kahve.” diyerek her şeyin vegan olduğu ve yerel üreticilerden geldiği bir mekan hayaliyle bu işe koyuluyor.

Haftada üç kere menü değişiyor

Menüde yer alan tüm sebze ve meyveler, Ayvalık pazarından temin ediliyor. Menü ise haftada üç kere değişiyor. Çorba, börek, salata ve sulu yemek çeşitlerini fark yaratacak ufak dokunuşlar ile bulmak mümkün. Limonlu ve kakaolu kek ise menünün demirbaşlarından, her gün sıcacık servis ediliyor. 

Atölyeler ve eğitimler yolda

Ayvalık’a hem ruhu hem de lezzetli yemekleri ile yeni bir hava katmaya şimdiden başlamış olan restoran, sunduğu samimiyet ortamı ile kitap okumaya da bilgisayarınızı kapıp saatlerce çalışmaya da elverişli. Aynı zamanda mekanın üst katlarında büyük bir atölye ve toplantı alanı yer alıyor. Çok yakın zamanda çeşitli atölyeler ve eğitimlerle de adından söz ettiriyor olucak.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.