• Arama

İzlemeniz Gereken Tiyatro Oyunları

Yeni sezonun en yeni oyunlarını incelerken, sahnelere yakın yeme-içme önerilerimize göz atın!

Tiyatronun geçmişi antik Yunan Devri’ne kadar dayanıyor. Ülkemizde de önemli bir yere sahip Kadıköy ve Beyoğlu’nda yer alan muhteşem sahneler, altın çağını yaşadıktan sonra ne yazık ki tek tek kapanmaya başladı. Ancak son yıllarda durum tersine dönmeye başlıyor. DasDas, DOT ve Craft gibi yeni oluşumlarla genç yeteneklerin yetişmesi ve sahnelerin tekrar doluyor olması mutlu edici bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Son dönemde ön plana çıkan veya yeni sahnelenmeye başlayan oyunlar arasından OGGUSTO okurları için bir seçki hazırladık. Aynı zamanda tiyatro öncesi, sahneye maksimum 10 dakika yürüme mesafesinde olan restoran alternatiflerini de unutmadık. Yalnız uyarmalıyız ki özellikle listemizde yer alan ¨Profesyonel¨ gibi bazı oyunlara bilet bulmak oldukça zor! OGGUSTO ekibi olarak size bilet bulması zor olan oyunlar için birkaç tüyomuz var. Öncelikle tiyatrolar.com’u sıkı takibe alırsanız konan ek oyunlardan ve bilet satışlarından haberdar olabilirsiniz. Ek olarak Instagram hesaplarını takibe alabilir ve bildirimleri açabilirsiniz. Aynı taktiği gitmek istediğiniz oyunun Instagram hesabını takibe alarak da uygulayabilirsiniz.

2019/20 Sezonunun En Yeni Tiyatro Oyunları

Yak Bunu – B Planı

Broadway’in Tony ödülüne aday oyunu Burn This, yeni sezonda karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Hala provaları devam eden oyunun başrollerinde yetenekli genç oyuncular Büşra Develi ve Hakan Kurtaş var. 1980’lerin New York’unda geçen oyun, bir ölümün ardından yaşanan süreci ve iki gencin aşk hikayesini konu alıyor.

Westend – Das Das

Yazarı Moritz Rinke olan Das Das’ın yeni oyunu Eylül 2019’un son haftasında başlıyor. Mert Fırat ve Tülin Özen gibi sevilen isimlerin oynadığı oyunda bireysel sorunlar sarkastik bir dille anlatılıyor. Eski arkadaşlarıyla uzun süre sonra tekrar bir araya gelen karakterlerin beklenmeyen cesur bir sohbete başlamasıyla gelişen olayları biz de merakla bekliyoruz.

Evlat

İbrahim Çiçek’in yönettiği yeni oyunu Evlat, hala provaları devam eden ve oyuncu kadrosuyla merak uyandıran bir yapım. Başrolde başarılı oyuncu Onur Saylak ve Şükran Ovalı yer alıyor. Yakında daha çok bilgiye sahip olabileceğiniz oyunu izlenecekler listesine yazın!

Hedda Gabler – Tiyatro Pangar

Demet Evgar’ın yeni sezonda başrol oynayacağı oyun, Ekim 2019 başında start veriyor. 19. yüzyılda erkek egemen toplumda, aykırılığı ile göze çarpan Hedda Gabler’in tragedyasını konu alan oyun yabancı bir metinden uyarlama.

Hipokrat -  TOY İstanbul

Merak uyandıran bir konuya sahip olan Hipokrat, önde gelen 2 doktorun göz yumdukları iki şüpheli ölüm ve peşinden gelen yüzleşme sürecini anlatıyor. Canan Ergüder ve Kenan Ece ikilisinin canlandıracağı karakterlerin Hipokrat yemininin 7. maddesinde yer alan “vicdan” kavramı ile baş ettiği hikaye, provalarının bitmesinin ardından seyirci ile buluşacak.

Aşk Geçmişim – Pangea

Komedi dalında önümüze çıkan oyun, Pangea Yapım’ın ilk oyunu olacak. Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu’dan oluşan ilgi çekici kadro şu anda provalarını sürdürüyor. Anti romantik komedi olarak adlandırılan oyunda iki beyaz yakalı, kendi gözlerinden ilişkiyi anlatacak. Günümüz ilişkilerinin kompleks problemlerini aydınlatacak olan oyun, neşemizi yerine getirecek bir metne sahip gibi gözüküyor.

Kaçırmamanız Gereken Oyunlar

Kızlar ve Oğlanlar – Craft

Çarpıcı oyunlarıyla dikkat çeken Craft’ın yeni oyunu Kızlar ve Oğlanlar, kısa süredir sahnede olsa da hemen beğeni toplamayı başardı. Bergüzar Korel’in başrolde olduğu tek kişilik oyunun konusu özlemek kavramı üzerine kurulu. İbrahim Çiçek’in yönettiği eser İngiltere’de kapalı gişe oynayan Girls and Boys’un uyarlaması olarak dikkat çekiyor.

Oyun öncesi: Kalamış Marina ve Moda’ya oldukça yakın olan tiyatro öncesi birçok farklı seçeneğiniz bulunuyor. Marinadaki Divan yılların eskitemediği ve klasikleşmiş lezzetleri bulabileceğiniz bir alternatif.

Bir Baba Hamlet – Baba Sahne

Moda’da bulunan Baba Sahne’nin oyunu, iki saat dünyadan kopup Danimarka’da geçen meşhur Hamlet hikayesine ışınlanmanızı sağlıyor. Eleştirisel ve mizahi bir metne sahip olan oyunun başrollerinde Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu var. 2018 senesinde Afife Jale Haldun Dormen Özel Ödülü dahil pek çok ödülü toplamış olan oyun, endorfin depolarınızı doldurabileceğiniz kadar güldürüyor.

Oyun öncesi: Sahneye oldukça yakında bulunan, İstanbul’un en güzel sokak lezzetlerinden Basta! Street Food’un enfes dürümleri ve portakallı mercimek çorbasıyla karnınızı doyurabilirsiniz.

Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit

Latife Tekin’in klasikleşmiş romanından uyarlama olan oyun 2017 senesinden beri izleyicileri tarafından oldukça beğenilmekte. Çeşitli sahnelerde yakalayabileceğiniz Sevgili Arsuz Ölüm, “tek kişilik dev kadro” sözünü doğrular nitelikte. Nezaket Erden’un oyunculuğu göz dolduruyor.

Oyun öncesi: Oyunu Zorlu PSM’de yakalarsanız Cantinery’de hafif bir salata, Toy İstanbul’da denk gelirseniz Delicatessen’de akşamüstü içeceği ve peynir tabağı ikilisi ve Moda Sahnesi’nde denk gelirseniz de semtin yenisi Rita Moda’da ortaya söyleyeceğiniz mezeler sipariş ederek karnınızı doyurabilirsiniz.

Balat Monologlar Müzesi – TwoTwo Production

Balat’ta bulunan tarihi Yuvakimyon Rum Kız Lisesi binasının her sınıfı bir sahne olarak kullanılıyor ve 15-20 dakikalık bir sürü farklı oyun sahneleniyor. Tıpkı tenefüs zili gibi çalan zil sonrası sınıf değiştirerek yeni bir oyun izleme şansı buluyorsunuz. YMYT İleri Yazarlık öğrencileri tarafından yazılan metinlerde Balat- Fener hattından hikayeler anlatılıyor. Farklı bir tecrübe arayanlar için keyifli ve kaçırılmaması gereken bir seçenek.

Oyun öncesi veya sonrası: Semtin ünlü kahvecilerinden Coffee Department, taze demlenmiş üst kalite kahveleri deneyimlemek için bir numaralı adres. Bölgenin yenisi Smelt & Co ise yenilikçi mutfağı ve samimi iç dekoru ile oldukça keyifli.

Dünyada Karşılaşmış Gibi – Krek

Kasım 2018’den beri sahnelenen oyunda bilet bulmak oldukça zor. Okan Yalıbık, Alican Yücesoy, Serkan Keskin gibi usta tiyatrocuların başrolde olmasının da bu durumda payı oldukça büyük. Yaratıcı ve alışılmışın dışında bir prodüksiyona sahip olan oyunda cam ile kapatılmış, zıt taraflara bakan ve bitişik halde olan iki ayrı sahne var. Seyirciler ikiye bölünüyor ve bir sahnede sorgu odasında yaşananları izlerken eş zamanlı olarak seyircilerin geri kalanı karakolun içinde olanları izliyor. İlk perde sonunda seyirci yer değiştiriyor.

Oyun öncesi: Volkswagen Arena’da sergilenen oyundan önce Uniq İstanbul’da bulunan Burger Lab, hamburger çeşitleriyle kaçamak yapmak için pratik bir seçenek olacaktır.

Don Kişot’um Ben – Baba Sahne

Asıl olarak Baba Sahne’de sergilenen oyun, Zorlu PSM, Uniq Hall başta olmak üzere farklı sahnelerde ve Ankara gibi farklı şehirlerde sahneleniyor. Ozan Güven ve Günay Karacaoğlu’nun başrollerde olduğu oyun, hem müzikleri hem de dekoru ile izlemesi oldukça keyifli bir oyun. Cervantes’in klasik eseri Don Kişot’u farklı ve mizahi yorumlayan oyunu özellikle Baba Sahne’de yakalamanızı tavsiye ediyoruz.

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin – BAM

80 dakika tek perde olan oyunu farklı sahnelerde yakalamanız mümkün. Bir ailede bulunan anne, çocuk ve anneannenin sürekli değişen bir ev yaşantısında yaşananları iç seslerinden anlatması sahneleniyor. 50 seneye yayılan öyküde İstanbul’un geçirdiği değişim de ön plana çıkıyor. Yer yer hüzünlü yer yer de komik olan bu naif oyun işlenme tarzı ile kendini sevdiriyor.

Metot – Semaver Kumpanya

Fatih’deki Çevre Tiyatrosu’nda sahnelenen oyun usta oyuncu kadrosu ve çarpıcı metni ile dikkat çekiyor. Bir şirkete iş görüşmesi yapmak için gelen dört kişiyi ele alan oyunda adayların geçmek zorunda olduğu türlü sınavlar konu alınıyor.

Oyun öncesi: Fatih, çok uğrak bir konum olmasa da yılların efsanesi Samatya Develi’yi tekrar hatırlamak ve enfes bir kebap keyfi yapmak, iki taşla bir kuş vurmanıza yardımcı olabilir.

Profesyonel – İstanbul Devlet Tiyatrosu

Tiyatroya biraz ilginiz varsa bu oyuna bilet bulmanın imkansıza yakın olduğunu duymamış olmanıza imkan yok! 2 senedir bilet bulamadığını bile söyleyenin olduğu oyun, farklı sahnelerde oynanıyor. En yüksek puanlı tiyatro oyunu olan Profesyonel, 40 yaşında bir edebiyatçının, polisin ve sekreterin hikayesini anlatan oldukça komik ve neşeli bir oyun.

Kalp – Craft

Etkileyici, ağır oyunları ve yetiştirdiği başarılı genç oyuncuları ile bilinen Craft’ın yeni oyunu olan Kalp, ilk senesinde beğenileri toplamayı başaran bir oyun. Çok severken kaybedenlerin oyunu Kalp 80’li yıllarda sadece eşcinsellerde görüldüğü iddia edilen bir salgının yarattığı korkuyu, dayanışmayı ve ötekileştirmeyi anlatıyor. 

Oyun öncesi: Kalamış Marina ve Moda’ya oldukça yakın olan tiyatro öncesi birçok farklı seçeneğiniz bulunuyor. Marinadaki Divan yılların eskitemediği ve klasikleşmiş lezzetleri bulabileceğiniz bir alternatif.

He-Go – Altıdan Sonra Tiyatro

Kumbaracı50’de sahnelenen oyunda Alican Yücesoy ve Ayşegül Uraz gibi ödüllü oyuncular başrolde. Milyonlarca izlenen bir film olan He-Go’da süperkahraman rolü oynayan Çetin’in yeni bir rol için hazırlanmasını konu alan oyun komedi dalında merak edilen oyunlardan biri.

Oyun öncesi: Kumbaracı Yokuşu’nda bulunan sahneye en yakın ve lezzetli alternatif yokuşun başında bulunan Yeni Lokanta. Şef Civan Er’in yaratıcı menüsü yıllardır kalitesinden ödün vermiyor.

Prudencia Hart ve Bir Tuhaf Dibe Vurma Öyküsü – DOT

DOT’un yeni oyunu İskoç sınır baladlarını araştıran bir akademisyen olan Prudencia Hart’ın İskoç sınırına yaptığı eğlenceli yolculuğu konu alıyor. Yolculuk sırasında kötü hava muhalefeti sonucunda bir otele sığınmak zorunda kalan Hart’ın başına gelenler sahneleniyor.

Oyun öncesi: Tiyatronun yanıbaşındaki Suvla, geniş içecek menüsü ve peynir tabağı gibi paylaşımlık atıştırmalarıyla keyifli.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.