• Arama

Salvador Dali’nin En Ünlü 5 Tablosu

Sanat dünyasının sürrealist ressamı Salvador Dali kimdir, Salvador Dali’nin paha biçilmez tabloları arasında en tanınmışları neler, hepsini inceleyin.

Sürrealist ressamların öncüsü Salvador Dalí’nin İspanya’da Figueres kasabasında ve A.B.D.’de Saint Petersburg, FL şehrinde eserlerine adanmış iki müzesi de olan sanatçının, dünyaya dağılmış eserler arasında bilinmesi gereken ilk beş tabloyu özetledik.

The Persistence of Memory (Belleğin Azmi), 1931

En tanınan on tablo arasında yer alan çalışma, New York Modern Museum of Art daimî koleksiyonunda bulunuyor. Eriyen saatlerin geçen zamanı temsil ettiği düşünülen tabloya, farklı anlamlar yüklenmesine rağmen, sanatçının hiçbir açıklama yapmayarak eserin gizemini koruduğu biliniyor.

Swans Reflecting Elephants (File yansıyan Kuğular), 1937

Çifte gerçekçilik örneği olan tabloyu, Dal’nin paranoya yaşadığı dönemde yapması bağlı olarak farklı anlamlar yükleniyor. Kuğuların sudaki fil yansıması ve gölün dinginliği ile tezat hissi veren kompozisyon, özel koleksiyonda bulunan bu eseri sürrealizmin önemli tabloları arasında yer almasına sebep olmuş.

Dream Caused by the Flight of a Bee Around a Pomegranate a Second Before Awakening - (Uyanmadan Bir Saniye Önce Nar Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüya), 1944

Resimdeki kompozisyon kadar katmerli adı olan tablo, Madrid’deki Thyssen-Bornemisza Müzesi koleksiyonunda yer alıyor. Dali, bu eseri için, Freud’un rüya tabirlerinin görülen hali olarak açıklamış. Tabloda görülen fil ise, İtalyan heykeltıraş Bernini’nin eserinden esinlenmiş.

The Burning Giraffe (Yanan Zürafa), 1937

Bu tablo, Salvador Dali’nin ülkesindeki iç savaşın, üzerinde yaratığı sıkıntıyı yansıtıyor. Freud teorilerine inanan ressamın, açık çekmeceler ile bilinçaltının yüzeye çıkışı yansıttığı biliniyor. Resmin yapıldığı yılda, Avrupada esen savaş rüzgarlarının da habercisi sayılan tablo, Basel, Kunstmuseum daimî koleksiyonda görülebilir.

Metamorphosis of Narcissus (Narcissus’un Dönüşümü), 1937

Londra, Tate Müzesinin başyapıtları arasında bulunan tablo için Dali, “yağlı boya ile fotoğraf çekimi” tabirini kullanmış. Yunan mitolojisinin en bilinen hikayesini sürrealizm ile harmanladığı için, ressam için oldukça kıymetli olan bu tablo, benzerleri arasında ayrıcalıklı yere sahip.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.