• Arama

2019 EuroLeague Final Four Yeme İçme Rehberi: Vitoria-Gasteiz

2019 EuroLeague Final Four’un düzenleneceği İspanya'nın Vitoria - Gasteiz şehrinde ne yenir ve içilir keşfedin.

2019 EuroLeague Final Four, basketbol severlerin heyecanla beklediği etkinlerin başında geliyor. Özellikle  Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’in son dörde kalmasının arından gözler 17 ve 19 Mayıs tarihlerinde İspanya'nın Bask bölgesindeki Vitoria-Gasteiz şehrinde düzenlenecek olan maçlara çevrilmiş durumda. İlk kez aynı anda son dörde kalmayı başaran iki Türk takımına ek olarak Real Madrid ve CSKA Moskova’da şampiyonada finale kalmayı başaran takımlardan. Avrupa’nın en büyük basketbol salonlarından biri olan Fernando Buesa Arena’da, tek eleminasyonlu olarak gerçekleştirilecek mücadelelerde 17 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes, sonrasında saat 22.00’da ise Real Madrid ve CSKA Moskova sahada boy gösterecek. Maçların galipleri ise 19 Mayıs Pazar günü oynanacak olan finalde prestijli ödülü eve götürmek için karşılaşacak.

2019’da Final Four'un ev sahibi olan Vitoria-Gasteiz şehri, İspanya’nın kuzeyinde bulunan Bask otonom bölgesinin başkenti. Bilboa ve San Sebastian ile beraber bir üçgen oluşturan Vitoria – Gasteiz, spor aktivitelerinin yanı sıra dünya çapında restoranları ve kültürel aktiviteleri ile de ön plana çıkıyor. Bölgede 40 restoran Michelin yıldızına sahip, hem de 4 restoranın tam tamına 3 yıldızı var. İspanya’nın her yerinde olduğu gibi Vitoria – Gasteiz’de de tapaslar herkesin dilinde. Ayrıca Rioje bağ bölgesine olan yakınlığı sayesinde son yıllarda İspanya turiziminin yükselişine katkıda bulunan kaliteli üzüm çeşitlerini deneyimlemek oldukça kolay.

Final Four gibi adrenalin dolu bir etkinliğe katılıp da acıkmamak elden değil. Bu sebeple Vitoria – Gasteiz’da maç öncesi ne yenmeliden, lokal alternatiflere kadar maç heyecanına keyif katacak yeme içme önerilerini not edin!

Arkupe

17. yüzyıldan kalma görkemli bir binada yer alan Arkupe, şehrin tarihi merkezinde bulunan ve en bilinen restoranlarının başında yer alıyor. Bask mutfağının sunduğu en lezzetli yemekleri bulabileceğiniz restoranın rahat dekoru da insanı içine çekmeyi başarıyor. Restoranda 50 Euro’nun altında seçebileceğiniz farklı tadım menüleri de yer alıyor. Eğer A La Carte menüden sipariş verecekseniz, menüde bacalao al pil-pil olarak geçen morina bağlığını denemelisiniz! Arkupe, 13.30-15.30 ve 20.30-23.00 saatleri arasında misafirlerini ağırlıyor.

Rezervasyon için: reservas@restaurantearkupe.com

Sagartoki

Vitoria – Gasteiz şehrinin imza niteliğinde olan restoranı Sagartoki, şehrin kalbinde yer alan, leziz balık ve et alternatifleriyle bilinen ünlü bir restoran. Bölgede “pintxos” olarak geçen, Tapas’a benzetebileceğimiz küçük atıştırmalıklar ve defalarca ödül kazanmış omlet çeşitleri kesinlikle denenmeli. Bu seçeneklerin yanı sıra restoranın diğer tarafında ise daha şık ve sofistike yemeklerin bulunduğu ikinci bir alan bulunuyor. Maç öncesi içkisini yudumlamak isteyenler için de alternatifler oldukça fazla. Sagartoki sabah 10’dan akşam 24’e kadar, haftasonları ise gece 1’e kadar servis veriyor.

Rezervasyon için: reservas@sagartoki.com

Zaldiaran

Şehrin önemli semtlerinden olan Alava’da bulunan Zaldiaran, şehrin en prestijli restoranlarından biri. Bir Michelin yıldıza sahip olan restoran 14 senedir, yabancı ve yerli şefleri de konuk ettiği Certamen de Alta Cocina adlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla da biliniyor. 800 metrekareye yayılmış oldukça geniş olan restoranda her kuzinden yemek bulmanız mümkün. Maç için gruplar halinde seyahat edenler çoğunlukta olacağından restoranda bulunan özel odalar ise daha sofistike bir yeme deneyimi için ideal. Restoran öğlen 13.00-15.00 saatlerinde, akşamları ise 21.00-23.00 saatleri arası açık.

Rezervasyon için: http://www.restaurantezaldiaran.com/Reservas/

perretxiCo

Madrid ve Vitoria’da bulunan iki şubesiyle hizmet veren perretxiCo, pintxos menüsü ile oldukça meşhur. Daha uygun bütçeli olan bu restoran aynı zamanda kahvaltı içinde en çok tercih edilen mekanlardan biri. Paylaşmaya oldukça alışık olan Türk yemek severlerin oldukça seveceği bir konsepte sahip restoranda yapmanız gereken menüdeki ne varsa silip süpürmek.

Rezervasyon için: https://perretxico.es/reservar-mesa-en-perretxico-vitoria/

Bonus

Şehrin en önemli durakları Cuchillería, Correría ve Pintorería caddelerinde yer alıyor. Ancak bu noktalar oldukça turistik olduğundan dolayı özellikle Final Four gibi bir etkinlik dolayısı ile oldukça kalabalık olacaktır. Alternatif olarak ana meydanın dibinde bulunan Aldama at 20 Postas caddesinde herhangi bir mekana spontane olarak gidebilirsiniz. İtalyanların aperitivo tradisyonuna benzer olan “chiquito” ise hemen her lokal mekanda karşınıza çıkacak bir konsept.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.