• Arama

Bebek'te Yepyeni Lezzetler Celery'de

Bebek’in en yeni mekanlarından olan Celery’i sizler için denedik.

Bebek her daim çok sevilen ve tercih edilen noktalardan. Özellikle yaz aylarında şehrin en keyifli yerlerinden biri haline gelen semtte restoran çeşitliliği fazla gibi gözükse de aslında hep aynı yerlere gidildiğini fark etmişsinizdir. Bu döngüyü kırmak için yardımınıza yeni şef restoranı Celery yetişiyor. OGGUSTO okurları için keşfe çıktığımız Celery’e ait detayları keşfedin.

Küçük Bebek girişinde bulunan restoran, hareketli ve neşeli dekorasyonu ile hemen dikkat çekiyor. Mekanın kurucusu Aslıhan Çimen, mimar Sasan Samadian ile çalışarak pop art tabloların renk kattığı, açık mutfak prensibinde olan sosyalleşmesi keyifli olan bir ambiyans yaratmış. Mutfağın başında ise oldukça genç ve dünyanın farklı ülkelerinde çalışma şansı bulmuş olan Excutive Chef Arda Önay ve kendisine eşlik eden Chef de Cuisine Merve Çolak bulunuyor. Celery’e geldiğimizde bizi karşılan Arda Önay tüm yemek boyunca bize eşlik ederek menüsünü ve bizim merak ettiğimiz detayları oldukça keyifle açıkladı.

Özel teknikler ve 360’a yakın malzeme

6 etabı ile karşımıza çıkan menüde İtalyan lezzetleri dominant olsa da Kuzey Avrupa ve Uzak Doğu esintileri de görülüyor. Şef Arda Önay İskandinav ülkelerinde çalışırken oldukça farklı saklama teknikleri öğrendiğini ve özellikle de turşulama yönteminin yemeklere özel tatlar kattığını anlatmaya başlıyor. Celery’nin menüsü yaklaşık 360 malzeme kullanılarak oluşturmuş olan Önay, malzemelerin tamamına yakını Türk üreticilerden temin ediliyormuş. Şef Önay mevsimselliğe önem verdiğini de vurgulamayı unutmuyor.

Yemekleri beklerken ev yapımı ekmekler ve ikramlıklar geliyor. Patlıcan kabuğundan yapılmış olan ikramlık Türkiye’de yediğimiz en lezzetli ve farklı tatlardan biri olarak aklımıza kazınıyor. Mevsime göre ikramlık çeşitleri de değişiklik gösterecekmiş. Yemeklerimizi beklerken öğle saatlerinde çevredeki çalışanlar düşünülerek pratik bir menü hazırlanıyormuş. 12-15.30 saatlerinde servis edilen menüde şu an için Soğuk Makarna Salatası, İtalyan Usulü Rozbif Sandviç, İtalyan Vejetaryen Sandviç, İtalyan Usulü Prosciutto Sandviç olmak üzere 4 seçenek yer alsa da yakın zaman içinde yeni çeşitler eklenecekmiş.

İstanbul’da bulabileceğiniz en lezzetli somonlardan biri

Başlangıç olarak dana bolonez dolgulu kızarmış risotto topları olan Bolonez Arancini geliyor. Yanında manda yoğurdundan hazırlanmış bir sos ve acı yağ var. Menüde başlangıç olarak peynir çeşitleri ve Bruschettalar ayrıca aklımızı çeliyor. Sonrasında ise şefin tavsiyesi üzerine söylediğimiz Somonlu Salata ve Risotto Primavera servis ediliyor. Arda Önay, aslında her yerde olan lezzetleri olabilecekleri en lezzetli hallerinde servis ettiğini anlatıyor ve somon salatasını tattığınızda ne demek istediğini hemen anlıyorsunuz. Özellikle bir somon severseniz Celery’de somonlu herhangi bir lezzeti tatmanızı öneririz çünkü marinasyonu ve pişirme tekniği İstanbul’da çok az yerde bu kadar başarılı… Salatanın en dikkat çeken dokunuşu ise şefin pek sevdiği Kuzey Avrupa tekniklerinden elde ettiği fermente edilmiş çilek turşusu ve crispy yeşillikler. Bu arada tüm baharatların ana malzemesinden taze olarak mutfakta çekildiğini de belirtelim. Bu detay kuşkusuz ki yemeklerin lezzetini ve marinasyonların ardındaki sırrı belli ediyor. Ana yemek olarak ise Organik Izgara Tavuk tercih ediyoruz çünkü yine Celery’de sık tercih edilen bir lezzetmiş. Tavuğun göğüs kısmı tercih edilmiş olsa bile özel bir şekilde pişirildiği için oldukça etli ve sulu bir şekilde önümüze geliyor. Belki de tavuk göğsü yemekten şikayet eden sporcular için Celery yeni bir müdavim mekanı olabilir. Yanında gelen porçini mantar ve sebze spaghetti gibi lezzetler de oldukçe leziz ve sağlıklı eşlikçiler.

Tercih edebilecek daha çok seçenek olsa da iki farklı dondurma siparişi ile yemeğin sonuna geliyoruz. Tatlı menüsü dediğimize bakmayın aslında dondurmadan ibaret bir liste var çünkü Celery’nin yaz kış vazgeçilmezi dondurmalar olacakmış. Dondurma deyince de basit bir top dondurma sanmayın çünkü bizim seçtiğimiz Savoy, sumaklı çilek, ev yapımı fesleğen yağı ve Ruby çikolata eşliğinde, hibiskus ve yeşil çay aromalı ev yapımı bir dondurma idi. O kadar enteresandı ki üzerine Tohuku olanı da söyledik. Tohuku’da içinde Miso karameli olan tatlı ve tuzluyu bir arada barındıran yine yenilikçi bir tat. 

Küçük Bebek Caddesi, No 4D, Bebek;

0212 287 56 73

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.