• Arama

Uğruna Seyahat Edilecek Restoranlar: Ebru Erberdi

Gastronomi yazarı ve aynı zamanda 7 Catering firmasının sahibi Ebru Erberdi, dünyadan ve Türkiye’den uğruna seyahat edilecek restoranları OGGUSTO için sıraladı.

Yurtdışında aldığı eğitim sonrası kariyerine otelcilik sektörüyle başlayan Ebru Erberdi, Divan Oteli ve A’jia Hotel’de Ziyafet Müdürlüğü yaptıktan sonra 7 Catering isimli şirkete ilk olarak ortak olduktan sonra satın alarak işin başına geçmiş, sektörde 20. Yılını doldurmuş olan bir gastronomi tutkunu. HT Hayat ile gastronomi ve seyahat yazarlığına başlayan Erberdi, 7 sene önce yazmaya başladığı Sözcü Gazetesi serüvenine şu anda sozcu.com.tr’de yazarak devam ediyor. Rafine zevkleri ve geniş bilgisiyle ön plana çıkan Ebru Erberdi, dünyadan ve Türkiye’den uğruna seyahat edeceği restoranları OGGUSTO’ya anlattı.

Dünyada Uğruna Seyahat Edilecek Restoranlar

Osteria Francescana, Modena

“Dünyada uğruna seyahat ettiğim çok restoran var aslında ama ilk üç denince ilki tabii ki İtalya’nın Emilia Romagna bölgesi Modena’da Şef Massimo Bottura’nın restoranı Osteria Francescana. Gitme nedenim World 50 Best seçmesinde birinci oluşu. Şef Massimo bir çok 3 Michelin yıldızlı restoranın aksine 2 tadım menüsü çıkarıyor. Partnerinizle 2 menüyü de tadımlayabiliyorsunuz. Mevsimine göre tadım menüsü değişiyor. İçki eşleşmeleri de gerçekten çok başarılı.”

Georges Blanc, Vonnas

“İkinci ise Georges Blanc… 3 Michelin’li olmasına rağmen butik restoran konseptinden farklı bir fine-dining restorana gitmiş hissi veriyor. Açık mutfakta onlarca kişi çalışıyor. Sadece onları seyretmek bile çok keyifli. Şef yaşadığı şehri bir gastronomi merkezi haline getirmiş. Ayrı bir restoran olarak hizmet veren çok keyifli bir brasseriesi. Kurbağa bacağı yemenizi tavsiye ederim. Georges Blanc aynı zamanda 3 Michelin restoranını bir Spa oteli ile birleştirmiş. Muhteşem bir haftasonu vaat ediyor. Tadım menüsünün yanında kavı çok başarılı olduğu için doğduğum sene 1978 bir şişe Lafite Rothshild içmiştik. E benim için tabii unutulmaz oldu. Bu arada içki dükkanında 1930’lardan başlayan senelerden Armanyak satın alabilirsiniz. Paul Bocuse’a da çok yakın bir mesafede, iki restoranı gastronomi rotanızda birleştirebilirsiniz.”

Arzak ve Mugaritz, San Sebastian

“Üçüncüler Arzak ve Mugaritz, bunları ayıramayacağım. San Sebastian’daki tüm 3 ve 2 Michelin yıldızlı restoranlara gittim ama benim için ikisinin yeri çok ayrı. Öncelikle Elena Arzak’la kurduğum yakın ilişki zaten her fırsatta beni o tarafa çekiyor. San Sebastian’a üçüncü gidişim sadece Mugaritz için oldu. 3 saatte tek başıma 25 course yemek yiyip 14 kadeh farklı şarap denedim. Arzak tabak tasarımlarıyla her gittiğimde beni çok etkiliyor.”

Mugaritz’in şefi Andoni Aduriz ile

Türkiye’de Uğruna Seyahat Edilecek Restoranlar

İmam Çağdaş ve Küşlemeci Halil Usta, Gaziantep

İmam Çağdaş gerek kebapları gerekse kare baklavasıyla benim için en başarılı restoranlarından biri. Keme zamanı Keme Kebabı yemenizi tavsiye ederim. Bunun yanında Ali Nazik’de çok başarılı. Küşlemeci Halil Usta, adından anlayacağınız gibi küşlemeci. Sırf o küşleme için Gaziantep’e giderim.

İmam Çağdaş

Küşlemeci Halil Usta

Onur Kebap, Adana

Adana’nın en meşhur kebap ustası Şevki Azboy’un kebap spesiyallerini denemelisiniz. Tabii ki Adana kebabı çok leziz ama kebap sushi’yi deneyin derim.

Aslanboğa Kokoreç, Balıkesir

Yolunuz düşerse ve kokoreç seviyorsanız gerçekten çok başarılı bir durak. Halka kokoreçin yanı sıra spesiyali atomu muhakkak deneyin.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.