• Arama

Bond No. 9 Ceo’su Laurice Rahmé ile Parfüm Sanatı

Bond No. 9 Ceo’su Laurice Rahmé ile markası ve parfüm sanatı üzerine konuştuk.

Bond No. 9 markasının yaratıcısı ve kurucusu olan Laurice Rahmé, Paris’te doğdu ve eğitimini de orada tamamladı. Kariyerine, Paris’te antika satıcısı olarak başlayan Rahmé, 2003 senesinde Bond No:9 markasını kurarak New York’taki her bir mahalleye özgü kokular getirdi.

Çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu bir sektörde kadın bir CEO olmak sizi nasıl hissettiriyor?

Bond No. 9 bağımsız bir yapıya sahip ve kadınlar tarafından yönetilen bir yer. Uzun zamandır erkeklerin baskın olduğu bir sektörde, Bond No. 9 New York’ta kadınların ön plana çıktığı bir parfüm markası oldu. Dünyanın en çok aranan parfümlerinden biri olmasının yanı sıra, Bond No. 9, kadınların güçlenmesi, cinsiyet ve etnik çeşitlilikte sektörün ön saflarında yer almaktadır.

Dünyaca tanınan bu markayı yaratırken ilhamınız neydi?

11 Eylül 2001’de New Yorklular ve diğer Amerikalılar, kimsenin hayal edemeyeceği şeylerle sınandı. Bunun neticesinde bir araya gelen topluluklar güçlü bir bağ kurmak zorunda kaldı. Ben de doğup büyüdüğüm şehre duyduğum derin sevgiyle New York’un cesaretini ve yaratıcılığını, cesaret ve yaratıcılıkla kutlamak istedim. 2001’de aldığı ağır yaralardan sonra şehre yeniden hayat verme fikrinden doğdu Bond No.9. İlk kadın, erkek ve unisex kokulardan oluşan parfüm koleksiyonumuzu 2003’te çıkardık. O dönem için oldukça büyük bir riskti böyle yeni bir oluşum. Yine de biz sezgilerimizi ve farklı olma arzumuzu takip ettik ve New York’u ve şehrin kırılmaz ruhunu sergilemek için yeni koku çalışmalarımıza başladık. Hedefimiz, sanatçılığı parfümeriye geri kazandırmak ve şehrin her bölgesine ayrı bir koku vermek. 

Bütün Bond No. 9 kokuları özel olmasına rağmen hepsinin ortak bir özelliği bulunuyor. En cüretkar olanlardan en zekice ve en tuhaf olanlara kadar hepsi, bu büyük ölçekli, hızlı tempolu, sert, uzlaşmaz ruhunu yakalayan bir cesaret, çalışkan, sürekli değişen bir şehri yansıtıyorlar. 

Hangi parfümü imza parfümünüz olarak tanımlarsınız? Bu parfüm hangi notaları içeriyor?

Ben hepsini seviyorum ama benim favorim son zamanlarda üzerinde çalıştığım!

Yeni parfümünüz olan Greenwich’in en önemli özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Greenwich Village ile New York’un en sevilen bölgelerinden birini kokuya taşıdık. Kuş üzümü, lişe, mandalina, şakayık, nilüfer, Yasemin yaprakları, ambroks, şeftali, misk, vanilya, meşe yosunu ve pralin notalarıyla bireyselliğin ve yaratıcılığın kutlaması diyebiliriz.

2015 yılında Birleşmiş Milletler Kadın Barış Ödülü’nü kazanmışsınız. Bu ödülü kazanmanızdaki sebep olarak neyi görüyorsunuz?

2015’te uluslararası barışı yaymak için hazırlanan Bond No. 9’un Scent of Peace kokusuyla başlattığımız kampanya ve topladığımız bağışlar sayesinde Birleşmiş Milletler Barış için Kadınlar Ödülü ile onurlandırıldım. Bu anlamda Bond No. 9, Birleşmiş Milletler Barış için Kadınlar Derneği’ne ve Uluslararası Kadınlar Günü’ne denk gelen ve her yıl düzenlenen öğle yemeğine gururla sponsor olmaya ve Bond No. 9’un globaldeki satışlarından elde edilen gelirleri buraya bağışlayarak dünya barışı üzerindeki sorumluluğunda üzerine düşenleri sürdürmeye devam edecek. 

Bond No. 9’ı diğer parfüm markalarından ayıran şey nedir?

Daha öncede bahsettiğim gibi Bond No. 9, New York’u ve şehrin kırılmaz ruhunu sergilemek için ortaya çıktı. Hedefimiz, sanatçılığı parfümeriye geri kazandırmak ve şehrin her bölgesine ayrı bir koku vermek. Bu sebeple her bir kokumuz spesifik bir bölgeyi temsil ediyor. Her sezon yeni koku tanıtımları ve yeniden doldurulabilir ruj koleksiyonları ile Bond No. 9, Manhattan adasını kokularla doldurmaya devam ediyor.

Diğer parfüm markalarının aksine Bond No. 9, yalnızca yüzde 18-22 saf eaux de parfum konsantrasyonu kullanarak 1920'lerin ve 1930'ların efsanevi eski kokularının karıştırma sanatını yeniliyor. Her bir koku New York'u dünya güzelliğinin korunması ve kokunun başkenti haline gelmesi için harmanlanıyor.

Bond No. 9’ın felsefesi bağımsızlık ve eşsizliğe dayanıyor. O halde, markanın başarısının bu değerlere bağlı olduğunu söyleyebilir miyiz? Yoksa Bond No. 9’ı bu denli güçlü bir marka yapan başka unsurlar da var mı?

Bond No. 9 için gururla söylüyoruz ki kurumsal bir yer değil hatta kurumsal karıştı bile diyebiliriz. Bond No. 9’un bu özgünlüğü de bu içerisinde barındırdığı güven ilişkisine dayalı bağımsızlıktan geliyor. Şu an için Bond No. 9’un el değiştirmesi ya da ortaklık gibi bir durum söz konusu değil. Ben sadık müşteri tabanımı değerlendiriyorum ve sınırları geliştirme ve yenileme özgürlüğüne değer veriyorum. Müşterimiz her zaman yeni notlar, uyumsuz formüller arar ve Bond’un yeni paketleme konseptleri karşısında şaşırmayı sever. Aynı zamanda müşterilerimiz benzersizliğe sahipler ve Bond No. 9’un kendi bağımsızlığı içerisinde kendilerine ait özel kokularını istiyorlar, Bond No. 9’da bunu sürdürmeye devam edecek.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.