• Arama

Vahit Tuna'nın Mağara Sergisine TEPTA Dokunuşu

Versus Art Galeri ve sanatçı Vahit Tuna, mağara isimli sergi için TEPTA Aydınlatma ile iş birliği yaptı.

Sanat dünyasında çok yönlü çalışmalarıyla tanınan Vahit Tuna, 19 - 28 Eylül tarihleri arasında Versus Art Galeri’de sanatseverler ile buluşuyor. Işık ve sesin ön planda olduğu bir enstalasyonla izleyici karşısına çıkan Tuna, “Mağara” isimli 5’inci kişisel sergisi için TEPTA ile iş birliği yaptı.

Sanatçı, 5. kişisel sergisi olan Mağara’da bilinçdışılık, ışık-gölge, leke, ses-mıknatıs, pareidolia-apofeni kavramlarının etrafında dolaşıyor, 2018 yılının başlarında tuttuğu Rorschach günlüğü ile başlayan yüzlerce bilinçdışı leke ve örüntüleri, bir zihin kurmacası içerisinde ses, ışık ve yapay zeka gibi dış etkenlere maruz bırakıyor. 

Tuna’nın galerinin bir mekanında yaratacağı “içerisi” isimli yerleştirmede, bir iç mekan kurguluyor, bu kurgulanmış̧ “oda” sergi süresince belirli saatler arasında, Versus’un büyük salonunda bulunan “dışarısı” isimli yerleştirme ise sergi boyunca istenilen saatlerde izlenebiliyor.

Mağara sergisi için üretilen sesler ve ayrıca sanatçının 2018 yılında bestelemiş̧ olduğu Horizon isimli bir parça, sadece 250 adet üretilecek EP ile sergiye eşlik ediyor.

Ses, ışık ve imgelerin bir araya gelmesini hayal eden, ardından ışık değiştiğinde tüm öğelerin yer değiştireceğini kurgulayan sanatçının bu sergisindeki ışık kurgusunda TEPTA’nın deneyimi ve özelleşmiş ürünleri önem kazanıyor. Enstalasyonun son sahnesi, aynı zamanda TEPTA Aydınlatma tarafından 28 yılı aşkın süredir temsilciliği yürütülen iGuzzini markasının Palco Framer spot armatürünün de Türkiye’deki izleyicilerin ilk kez deneyimleyeceği bir ortam sunmasına olanak tanıyor.

Palco Framer son derece işlevsel ve çok yönlülüğü ile eser aydınlatma alanında yeni bir ürün. Teknik özellikleri ile çok sayıda ödül sahibi olan iGuzzini marka Palco Framer armatürü, eserlere zarar vermeden aydınlatma sağlayan ve ışık huzmelerini istenilen formda etrafa yayılmadan çerçeveleyen özelliklere sahip.

Patentli mercek ve reflektörden oluşan yapısı ve renk sapması olmadan çok hassas bir ışın yayan Palco Framer, sadece 37 mm çapa sahip. Yaydığı ışık demetinin yuvarlak veya kare şeklinde manuel ve kademeli olarak ayarlanmasına imkan veren armatür, 360 derece optik eksene sahip. 

Tuna’nın sergisinde yer alan ışık kurgusu için Palco Framer’ın yanı sıra tümüyle ses ile senkronize olacak nitelikte armatürler ve raylar kullanıldı. Sanatçının tasarladığı ışık efektleri için aylar öncesinden başlayan denemeler gerçekleştirildi; gerekli yerlerde tamamen sanatçının tariflediği efektlere yönelik seçimler sağlandı. TEPTA’nın deneyimli ve çözüm odaklı ekibi ile birlikte günümüzün genç galerilerinden biri olan Versus Art Project ekibi de keyifli bir işbirliğine imza atmış oldu.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.