• Arama

Modanın Başkentine Adanmış Sergi: Paris, Moda Başkenti

385 yıldır modanın başkenti ünavını kimseye kaptırmayan Paris’e ve şehrin moda serüvenine adanmış sergi “Paris, Moda Başkenti” başladı.

6 Eylül’de açılan Paris, Capital of Fashion (Paris, Moda Başkenti) sergisi 4 Ocak 2020 gününe kadar New York, FIT Müzesi’nde görülebilir. Sergi, Paris’in bu unvanı nasıl kazandığına odaklanırken, gittikçe kuvvetlenen diğer şehirler ile Paris’in günümüzdeki öneminin de sorgulanmasını sağlıyor.

Sergide, 100 giysi ve obje aracılığı ile 18. yüzyıldan günümüze anlatılan hikayenin ilk bölümünde, Paris’in global konumu ve şehrin diğer moda merkezleri ile karşılaştırılarak zaman içinde değişen dinamikleri inceleniyor. Bir Chanel tayyör ile Orbach tarafından dikilen lisanslı kopyası beraber teşhir edilerek Paris’in dünya ile nasıl çalıştığı ve markaların nasıl gelirlerini artırdığı sunuluyor.

Ana galeride, Versailles Sarayı’nın ihtişamının günümüz Haute Couture’ü ile devam edişi izleyicilere gösteriliyor. Sergide yer alan giysi ve objeler, FIT Müzesinin arşivinden, farklı müze ve özel koleksiyonlardan derlenerek oluşturulmuş. Paris kadar moda ile beraber anılan bir şehir olmadığı gibi, tahtına göz diken diğer şehirlerin tüm başarılarına rağmen yerini nasıl koruduğu da sergide sunuluyor.

1883 yılında gerçekleşen Vanderbilt kıyafet balosunun ev sahibi Alice Vanderbilt’in giydiği, Paris’ten çıkan ilk büyük modaevi olan Worth imzalı “Elektrik Işığı Elbisesi” teknolojideki gelişmelerin giyime yansımasını temsil ederken, Alice Vanderbilt’in balonun fotoğrafçısına verdiği poz, iki yıl sonra kaidesinin üzerine yerleşecek Özgürlük Abidesi’ni çağrıştırdığı için şaşkınlık yaratıyor.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Christian Dior’un tasarımlarıyla dirilen Haute Couture’ün 1947 – 1957 yılları arasında ikinci baharını yaşadığı söylenebilir. Fransa’nın bu iş kolunu sanat olarak kabul etmesi ve tasarımcıların maddi çekince yaşamadan yaratmaya devam edebilmeleri için verilen teşvikler, 14. Louis ile başlayan önemin korunmasını sağlıyor.

Sergi kitabı Paris, Capital of Fashion kapağında ise 1980’lerin ikon mankeni ve Karl Lagerfeld’in ilk ilham perisi Ines de la Fressange için tasarladığı Chanel Haute Couture elbise görülüyor. Kitapta nesillerden beri oluşturulan Paris’in moda aurası, Versailles Sarayı’nın ihtişamı ile başlayarak görsel şölene dönüşen moda defileleri arasındaki bağda kitapta irdelenmiş.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.