• Arama

Wimbledon Tenis Turnuvası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tenis sporunun en eski ve en prestijli turnuvası Wimbledon hakkında bilinmeniz gerekenleri sizin için araştırdık.

Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından her sene düzenlenen Wimbledon Tenis Turnuvası, 2019 yılında 1 – 14 Temmuz arasında gerçekleşiyor. Dünyanın bu en ünlü şampiyonasının bilinmeyenlerini sizin için araştırdık.

Wimbledon Turnuvası’nın tenis topları

Turnuvada her yıl 54.250 tenis topu kullanılıyor ve öncesinde sabit 20 oC sıcaklıkta muhafaza ediliyor. Günümüzde sarı olan toplar, 1986 yılına kadar beyaz renkteydi. Oyunlardan sonra kullanılmış toplar, kutusu yaklaşık 3 Sterlin’den satışa çıkartılıyor ve elde edilen gelir okullardaki tenis programlarına yönlendiriliyor.

Turnuvanın geleneksel yiyecek ve içecekleri

En İngilizvari organizasyonlardan biri olan Wimbledon Tenis Turnuvası boyunca 350 bin fincan çay tüketiliyor. Turnuvanın vazgeçilmezi olan çilekler (yaklaşık 28 bin kilo) her sabah saat 4’te toplandıktan tam 7 saat sonra üzerindeki 7 bin litre krema ile birlikte Wimbledon’a getiriliyor. Krema ve çilek, Wimbledon Tenis Turnuvası'nda her yıl geleneksel olarak tüketilen ikilidir.

Wimbledon tarihinin en uzun maçları

Wimbledon tarihinde bugüne kadar ve ayrıca tüm tenis tarihinde en uzun maç 2010 yılında birinci turda John Isner ile Nicolas Mahut arasında oynandı. 3 gün boyunca ve tam tamına 11 saat beş dakika süren maçı John Isner kazandı.

2018 yarı finalleri ise Wimbledon tarihinin en uzun iki yarı finali oldu. 6 saat 36 dakika süren Anderson ve John Isner arasındaki yarı final maçı Wimbledon'da ikinci en uzun tek erkekler maçı ve tenis tarihinin üçüncü en uzun tek erkekler maçı oldu. Isner, böylece Wimbledon tarihinin en uzun iki maçında oynadı.

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın vazgeçilmezi; Rufus

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın vazgeçilmez isimlerinden biri şahin Rufus! Turnuva süresince kortların üzerinde uçarak güvercinleri kaçırmakla görevli olan Rufus, 2012’de kaçırılarak hayranlarını üzüntüye sokmuştu. Ancak kısa bir süre sonra bulundu, hala görevine devam ediyor.

Yağmurdan etkilenen maçlar

İngilizlerin yağmurlu yazları Wimbledon Tenis Turnuvası’nı da etkiliyor. 1922 yılından bu yana yağmur nedeniyle kesintisiz sadece 7 turnuva yapılabilmiş. 2015 verilerine göre turnuva boyunca satılan toplam 28 bin havlunun 19 bini erkek 9 bini ise kadın oyuncuların havlusu olmuş.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.