• Arama

Yılın En İyi 20 Buluşu: Time Magazine Best Inventions

Yeni bir fikir veya ürün üretmek günümüzde oldukça zor görünüyor değil mi? Seyahat, teknoloji, tasarım ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda öne çıkan en yeni icatları ve girişimleri keşfedin!

Dünyanın en saygın haber ve politika dergilerinden olan Time Magazine her yıl olduğu gibi bu yeni yılda da bir önceki senenin en özel 100 buluşunu paylaştı. Dünyanın her yerindeki buluşları inceleyip; dünyayı daha güzel, akıllı ve eğlenceli yapacaklarına inandıkları buluşları 20 ayrı kategori altında paylaşan Time Magazine Best Inventions 2019’un favori buluşlarını siz değerli OGGUSTO okurları için bir araya getirdik. 

En İyi İcatlar: Güzellik

2019 yılı güzellik kategorisinde yer alan 5 buluştan favorimiz GilletteLabs’ın A Closer Shave traş bıçağı oldu. Berberde traş öncesi uygulanan sıcak havlu baskısı ile teni ve sakalları yumuşatıp mükemmel bir traş deneyimi yaratan sıcaklığı jiletlere taşıyan GilletteLabs en derindeki kılları bile en acısız şekilde alıyor. Duşta da kullanılabilen şarj edilebilinir jiletin fiyatı ise 200 dolar olarak belirlenmiş.

En İyi İcatlar: Dizayn

2019 yılı buluşları arasında Design kategorisinde 3 farklı ürün yer almaktaydı. Eğer bir tasarım var olan bir şeyi bir adım öteye götürmekse benim tercihim kesinlikle Herman Miller tarafından yapılan The Cosm sandalye olacaktır. Berlin merkezli Studio 7.5’in Herman miller için tasarladığı sandalye oturduğunuz anda vücudunuzun harmonik yapısını el geçirerek mükemmel duruşu destekler bir rahatlık sağlıyor. Uzun saatler masa başında oturanların hayatını kurtaracak döner sandalye 895$’dan satılıyor.

En İyi Girişim: Deneyim

Geçtiğimiz son on yılın en önem kazananlarından olan deneyim arayışı, 2019’da beş ayrı buluşa sahip olmuş. LightSail2 yüzlerce yıldır merak içinde olduğumuz, gezegenimizin dışıyla bizi çok daha yakınlaştırmaya hazırlanıyor. Uzay uçuşunun en büyük maliyet olan yakıt maliyetini neredeyse sıfıra düşüren LightSail2, sadece ışık enerjisi ile bizi uzayı deneyimlemeye davet ediyor. 

Uzaya çıkmak o kadar da kolay olmasada tecrübeye dayalı seyahatin popüleritesi yok sayılamayacak akdar artmakta. Dünyayı görmenin yeni şekli olan deneyim odaklı tatil önerilerimize göz atın!

En İyi Girişim: Yeme-İçme

Bu sene 6 ayrı buluşa sahiplik yapan yeme-içme kategorisi, dünyada sayısı neredeyse 1 milyara ulaşan gıda güvensizliği yaşayan popülasyonla beraber gün geçtikçe çok daha önemli bir noktaya taşınıyor. AeroFarms kapalı alan tarımında, tarla tarımına göre %95 daha az su kullanan bir teknikle, kirlilik içinde büyümek yerine tamamen geri dönüştürülmüş bir alanda tarım yaparak dünyayı daha iyiye taşımakta. Bize kalırsa kategorisi dışında da yılın en iyi buluşu olmaya aday.

En İyi İcat: Spor

Spor kategorisinde bulunan 3 ayrı buluştan favorimiz yine minimal tasarımdan yana oldu. Büyük şehirlerde yaşayanların ortak dertlerinden biri depolama problemi... Oru Kayak Inlet marka kurucusu daaynı dertten müzdarip olmuş ki katlanıp minimal bir boyuta girebilen, şehir evlerinden, spor araba bagajlarına kadar yer edinebilen bir kano tasarlamış. 899$’dan başlayan kanoları koymak için bazanızın altında yer açın.

En İyi İcat: Stil

Giyilebilinir teknolojide saat ve gözlüklerin ötesine geçmeyi ne zamandır bekliyorduk. Time Magazine 2019 stil kategorisinde yer alan 4 buluştan biri olan Bee & Kin Tech el çantaları spotify listesinizi çalabilen, arkadaşınıza konumunuzu atabilen ya da sizin için Uber çağırabilen bir çanta olarak geliyor. Satış fiyatı 495$’dan başlayan çantalar gün geçtikçe kendini ilerleten teknolojilerle bizimle birlikte olacak.

En İyi Girişim: Sürdürülebilirlik

Her geçen gün daha da büyük bir kirlilikle karşı karşıya gelen dünyamızı sürdürülebilir kılmak hepimiz için bir ödev haline geldi. İsrail merkezli Eviation Alice ödevini öylesine güzel yapmış ki Time Magazine’den de yıldız bir pekiyiyi hak etmiş. Uçmanın kirli bir iş olduğunu ve sadece havacılık endüstrisinin Amerika özelinde sera gazı emisyonunun dörte birini oluşturduğunu söylüyor. Bunu engellemek için tamamı elektrik ile çalışan ve 650 mil menzile kadar çıkan ilk uçağını tasarlayan şirket, önümüzdeki günlerde 9 kişilik uçağıyla ilk denemesini gerçekleştirecek. Alice uçağında şimdiden yerini almak isteyenler, site üzerinden isim yazdırabilirler.

En İyi Girişim: Ulaşım

Time Magazine’in 2019 için seçtiği yedi buluşun altısı solar ve elektrik sistemli araçlar üzerineydi. Bana en ilginç geleni ise uzun zamandır yakından takip ettiğim Kaan Günay ve Onur Kardeşler’in oluşturduğu FireFly oldu. Uber ve Lyft gibi popüler sürüş paylaşımı hizmetlerini sürücülerin fazla kar edememesi ve şehir datasına duyulan ilgiden oluşan uygulama dijital pazarlama ve ulaşımı bir araya getiriyor. Bir çok Amerikan dizi/filminde sarı taksilerin üzerinde gördüğünüz reklam tabelalarını, Uber ve Lyft gibi sürüş paylaşım arabalarının da üzerine yerleştirerek hem şoförlere ekstra kazanç sağlıyor hem de şehri izleyerek; hangi saatlerde hangi bölgelerin yoğun olduğu, yoğunluğun şeklini ve hareketleri izleyip önemli verileri depoluyor. Buluşu en önemli kısmı ise aracın bulunduğu bölge, kalabalık veya saate göre anlık değişen reklamlar ile markalara tam uyumlu reklamlar sunuyor.

En İyi İcat: Wellness

Yoğun çalışma tempolarından tutun da, ülkelerin politik durumlarına kadar farkında olmadan bir çok açıdan etkilenen vücudumuz ve ruhsal halimizi iyiye taşımada wellness’ın önemini tartışılmaz. Fakat wellness aktivitelerinde bile bazen bizi gerginleştiren sorunlar oluşabiliyor. Nathan Sports SaferRun Alarm tam da bu sorunlardan birini ortadan kaldırmak için harika bir buluşa imza atmış. Belki gün tam doğmadan, belki de güneş battıktan sonra çıktığınız koşularda tedirginlik yaşadığınız anlarda kalp atışınızı koşunuzun dışında hızlandıracak güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmak için hazırlanan alarm, tek basışınız ile bir ambulans sireni kadar ses çıkarmaktadır. 20 dolardan satışa çıkan cihaz, Türkiyede fazlaca ihtiyaç duyulacak cinsten bir buluş olmuş.

En İyi İcat: Erişebilirlik

2019 yılı erişebilirlik kategorisi altında 4 farklı buluş yer alıyor.  Buluşlar arasında favorimiz WeWALK tasarımı olan A Smarter Cane oldu. Görme engeli olan Kürşat Ceylan bundan bir iki sene önce akıllı telefonu ve değneği yardımı ile bavulunu sürükleyerek oteline gitmeye çalışırken, bir direğe çarparak alnını yaralamıştı. Bu olayın ardından çene seviyesinin üstündeki objeleri de algılayan akıllı değnek A Smarter Cane’i yaratan Ceylan, Dünya üzerindeki 250 milyon görme engellinin hayatını kolaylaştıran bir buluşa imza atmış oldu. 

Fiyatı: $499

En İyi İcat: Artırılmış Sanal Gerçeklik

Arttırılmış sanal gerçeklik kategorisi altında yer alan 4 buluşun hepsi  VR gözlüğü olsa da hepsinin birbirinden çok farklı özellikleri var. Bizce bu kategoride yılın en iyi buluşu Osso VR’ın Virtual Surgery ürünü olmuş. Doktorlara ve tıp öğrencilerine %99’a kadar gerçeklik sağlayan bir ameliyat eğitim programı sağlayan VR gözlüğünün kurucusu Dr. Justin Barad 4 yıl üniversite eğitimi, 4 yıl medikal okul, 5 yıl ihtisasın ardından bile öğrencilerin %30’nun operasyonları olması gerektiği gibi gerçekleştiremediğini belirtiyor. Operasyonlarda mükemmeliyeti hedefleyen cihazın dünyayı daha iyiye taşıyacağı kesin.

En İyi İcat: Elektronik

2019 yılı elektronik kategorisi altında 8 farklı buluş yer alıyor. Remo Tech OBSBOT Tail’in tasarımı olan Pro Video Made Easy  yarattığı farklılık ile kendini en özel buluş yapmaya aday. Her geçen gün video kanallarının artması ve görsel bilgi aktarımının en üst noktalara çıktığı dönemde video çekebilmek de bir o kadar gerekli hale geldi. Pro Video Made Easy’in subject kısmına kendinizi yerleştirdiğinizde, açıyı size odaklar ve sizinle beraber hareket ederek size odaklı harika bir çekim yapıyor hale gelir. Youtube’a giriş yapmak isteyenler için tek başına dev kadro sunan kamera 599$’a satışa sunuluyor.

En İyi İcat: Eğitim

4 ayrı buluşu altında bulunduran eğitim kategorisinin en farklılaşmışı Roybi Robot diyebiliriz. Sevimli bir robota benzese de tasarımının sizi kandırmasına izin vermeyin. 3-7 yaş arası çocukların becerilerini geliştirmeye yönelik tasarlanan buluş, motor öğrenmesiyle birlikte kişiselleştirilmiş bir eğitmene dönüşüyor. Hikaye anlatımı sırasında çocuğunuzun ilgilisine göre hikaye türünden, anlatım süresine kadar değişkenlik gösteren robot 189$’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

En İyi İcat: Eğlence

2019’da sadece iki buluşa sahiplik yapan eğlence başlığının favori buluşu görüntü kalitesinde yeni bir çığır açan LG 88-inch OLED 8K Tv oluyor. 4K televizyonların ana akım haline geldiği televizyon dünyasında, LG 8K’nın görüntü kalitesiyle yeni ufuklar oluşturuyor. Aile sinema geceleri ya da oyun akşamlarını çok daha özel kılacak devasa boyuttaki televizyonun fiyatı 30.000$ olarak belirlenmiş.

En İyi Girişim: Oyun

3 ayrı buluşa sahip oyun kategorisinin favorisi, gaming devi Minecraft’tan geliyor. Minecraft Earth daha önce Pokemon Go oyununda olduğu gibi, oyunculara arttırılmış gerçeklik merkezli yeni bir dünya sunuyor. Her kullanıcının kendi dünyasını inşa etmesine izin veren oyun, Pokemon Go gibi herkese aynı şeyi değil, herkese sadece kendi yarattığı dünyayı gösteriyor, bu da aynı alana farklı kullanıcılar tarafından binlerce farklı yapılmasına izin veriyor

En İyi Girişim: Sağlık

2019’da Sağlık alanında 10 farklı buluşu seçen Time Magazine’in en heyecan verici buluşlarından biri olan Surgical Safety Black Box ameliyathaneler için kara kutu olmaya hazır. Dünya genelinde her yıl 300 milyon sağlık operasyonu gerçekleştirilirken, 50 milyon operasyon sonucunda ufaklı büyüklü komplikasyonlar oluşmakta ve 3 milyona yakın operasyon ölümle sonuçlanmaktadır. Surgical Safety Black Box tüm ameliyathanelerdeki operasyonları, sonuçları, işlemleri içerisine kaydederek toplu bir veri tabanı oluşturur. Sadece yüksek bütçeler karşılığında bir araya gelip sağlık sempozyumlarında aynı vakaları tartışabilen tıpçılar, bu cihaz sayesinde ortak bir bilgi havuzu oluşturup, ölüm ve komplikasyonları minimuma indirebilecek.

En İyi İcat: Ev

Özellikle Nordik stilin yükselişiyle beraber minimum eşya ile maksimum alanlar yaratmaya çalıştığımız evlerimiz Time Magazine buluş listesini de etkisi altına almış. 2019’un 4 ev buluşu da çok işlevsellik üzerine seçilmiş. Favori buluşumuz ise mutfakta bir devrim yaratan Kitchen Aid mikserden ilham alınarak tasarlanmış KitchenAid Smart Oven+ oldu. Sulu yemekten, buharda pişirmeye, tavada yapacağınız kızartmalardan ızgaraya kadar aklınıza gelen tüm ısıtma sistemlerini bünyesinde bulunduran çok yönlü fırın 3.199$’dan başlayan fiyatlarla satışta.

En İyi İcat: Ebeveyn

2019 yılı ebeveyn buluşları 6 ayrı üründen oluşmakta. Bunlardan en pratik ve ebeveyn dostu olanı ise büyük eğlence alanlarına bayılan çocuklar için bir takip uygulaması olan B’zT giyilebilinir takip modülü. Yakın bir zaman önce bir alışveriş merkezinde 3 yaşındaki kızını kaybeden B’zT marka kurucusu Kiyeon Nam, buna engel olmak için bir buluş yaptı. 2019 Edison Ödülünü de alan yıkanabilir yama stickerları çocuğunuzun kıyafetlerine işleyerek onu her yerde yakın takipte tutabilirsiniz. 

En İyi İcat: Yaratıcılık

Buluş deyince akla ilk gelen marka olan 3M dünyanın paketleme geleneklerini toptan değiştirecek Scotch Flex buluşuyla yılın 3 yaratıcılık buluşundan biri olmuş. Her geçen gün artan online alışverişin de etkisiyle paketlemede yapılan materyal israfını durdurmaya yönelik ortaya çıkan buluşa aslında flexible bir karton kutu diyebiliriz. İçindeki ürünü tamamiyle koruyan yumuşak yapı su geçirmez dış yapı ile birleşerek ürünü çepeçevre sararak, ürün etrafında boşluklar bırakan büyük kutulara göre gereksiz materyal kullanımı yapmayan buluş dünyayı ve geleceği korumaya çalışmakta. 

En İyi Girişim: Sosyal Fayda

2019 yılının sosyal fayda kategorisinde yer alan 7 farklı buluştan favorimiz doğal bir su kaynağı yaratma cihazı olarak gördüğümüz Watergen Genny. İster gelişmiş, ister doğal kaynaklarla çevrili bir ülke en ufak bir kriz anında su her zaman bir numaralı ihtiyaca dönüşmekte. Bir ofis su soğutucusu gibi görünen cihaz, aslında havadaki nemden su üreten patentli bir filtrasyon makinasıdır. İsrail merkezli markanın Genny modeli günde 30 litreye kadar su üretmektedir. Tahmini 1.500$ civarı bir rakam ile tüketicilerin şişelenmiş su ihtiyacını sonlandırabilir. 

Listenin tamamına ulaşmak için tıklayın!

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.