• Arama

Yasin Yaman'ın Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

Dijital sanat tasarımcısı Yasin Yaman, OGGUSTO okurları için Podcast, dizi, belgesel ve kitap önerileri yaptı. Yasin Yaman’ın favorilerini keşfedin.

1984 yılında, İstanbul Süleymaniye’de doğan fotoğraf sanatçısı Yasin Yaman, grafik tasarımı üzerine çeşitli işlerde çalıştı. İstanbul’a karşı hayranlığını, hayvan sevgisi ile birleştirerek ortaya çıkardığı fotoğraflarla, son yıllarda adından sıklıkla söz ettirdi. 12 yıldır grafik tasarım sektöründe çalışan Yaman, şu an Koton bünyesinde UI/UX Designer Supervisor olarak çalışıyor.

Dizi Önerileri

The Sinner

Alman yazar Petra Hammesfahr’in aynı isimli kitabından uyarlanan The Sinner, psikolojik gerilim türünün son zamanlarda en ilgi çeken yapımlarından biri. Genç bir anne olan Cora Bender’ın içindeki nedensiz öfke, korku ve şiddet beklenmedik bir anda cinayet işlemesine sebep olur ve içinde bulunduğu psikolojiyle işlediği bu cinayet birden çarpıcı bir hikayeye dönüşür. Cora Bender’ın hikayesini konu alan The Sinner anne-çocuk ilişkisi üzerinden ailevi ilişkilere ve bağlara da değiniyor.

Safe

Yönetmenliğini gerilim kitapları yazarı Amerikalı Harlan Coben’ın üstlendiği dizinin başrolünde Dexter’ın yıldızı Michael C. Hal yer alıyor. İngiliz drama, polisiye ve gelirim türündeki dizi oldukça sürükleyici bir senaryoya sahip. Karısının ölümünden sonra iki kızıyla baş başa yaşarken karısının ölümünü atlatmaya çalışan bir pediatri cerrahı olan Tom Delaney’ı, kızının gittiği bir partide ortadan kaybolmasıyla daha zor zamanlar beklemektedir. Kızını aramak için çıktığı yolda yüzleşeceği şaşırtıcı gerçekler ve bilmediği pek çok şey Tom için kartların yeniden dağıtılmasına sebep olacaktır.

Belgesel Önerisi

Yaratıcı Beyin

David Eagleman’in aynı isimli kitabının üzerinden çekilen bu belgeselde yaratıcılık ve beynin yaratıcılığı nasıl yarattığı işleniyor. Hayvanların 1 milyon yıldır aynı hayatı yaşarken, insanların nasıl mağaralardan uzaya taşınabildiği sorusuyla başlayan bu belgesel insan yaratıcılığının kökenleri üzerine odaklanıyor ve yaratıcılığı arttırmanın yollarıyla ilgi keşfettiklerini paylaşıyor. Nörobilim ve yaratıcılığa ilgi duyanların keyifle izleyeceği bu belgeselde yaratıcılığı arttırmaya yönelik pek çok tavsiye veriliyor. 

Kitap Önerileri

Outliers, Malcolm Gladwell

Türkçe’ye Çizginin Dışındakiler olarak çevrilen kitapta Malcolm Gladwell, başarının gerçek hikayesinin başarılı insanlar hakkında anlatılan hikayeden çok daha farklı olduğunu söylüyor. Bu hikayeyi anlamak için de, başarılı insanların çevrelerine çok daha dikkatli bakmak gerektiğini, bunlardan bazılarının da aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihi olduğunu iddia ediyor. Gladwell insanın kendi potansiyelinden nasıl maksimum yarar sağlayacağını anlatırken, başarı konusundaki anlayışı da değiştiriyor.

Duygusal Zeka, Daniel Goleman

Yüksek IQ’ya sahip olan çocuklar neden ortalama bir IQ’ya sahip arkadaşlarına kıyasla hayatta daha başarısız oluyor? Dr. Daniel Goleman EQ’nun IQ’dan daha önemli olduğunu kanıtladığı bu kitabında duygusal zekayı öz bilinç, azim, dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlıyor ve duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik değil. Psikoloji alanında çığır açan kitap, eğitimcilerin ve ebeveynlerin ufkunu açacak nitelikte

Özgür Zihin, Osho 

Hala en çok okunan kişisel gelişim kitapları arasında kitaplarıyla yer alarak son 20 yılın en çok konuşulan isimlerinden birisi Osho. Okurken fikirlerinizde, davranışlarınızda ve tutumlarınızda farklı perspektifler yakalamanızı sağlayacak olan kitapta, okuyucuya farkındalık kazandıracak nitelikte yaşamla bütünleşen ve düşüncelerin insan hayatı üzerindeki önemini vurgulayan hikayeler bulunuyor. 

Podcast Önerisi

Zihnimin Kıvrımları

Bilişim ve teknoloji alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan gazeteci ve yazar Serdar Kuzuoğlu, tematik bölümlerden oluşan “Zihnimin Kıvrımları” adlı podcast serisinde her hafta yeni bir podcast yayınlıyor. “Sürekli dert yandığımız, sitem ettiğimiz bu yaşamı sürdürmek adına inadımız neden? Tam olarak neyin peşinde ve etkisindeyiz?” diyerek başladığı bu seride şu an için 6 farklı yayın bulunuyor. “Geçmişi Yeniden Yazmak”, “Kelimelerin Sihirli Dünyası” ve “Nefretin Berketsiz Tohumları” gibi podcast yayınlarını ve gelecek yayınları Youtube ve Spotify üzerinden takip edebilirsiniz.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.