• Arama

Koronavirüs Sonrası Moda Sektörünü Neler Bekliyor?

  Corona virüs sonrasında moda sektöründe de markaların ve tüketicilerin davranışları değişiyor. Moda dünyasının detaylı analizini inceleyin.

Moda sektöründe, 2008’den bu yana görülen en kötü kriz yaşanıyor. Öyle ki, bu durum bittiğinde Avrupa ve Amerika’daki moda markalarının %80’inin finansal açıdan zor durumda olacağı tahmin ediliyor. Sektördeki tüm oyuncular ise, yaşanan değişiklikleri anlamlandırmaya çalışırken geleceğe dair de öngörülerde bulunmaya çalışıyorlar. Her şeyden önce, yaşanmakta olan krizin ekonomik sonuçlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor. McKinsey’nin raporuna göre tüketicilerin %56’sı harcamalarını azalttıklarını söylerken %48’i ise ekonomik belirsizlikler yüzünden normal şartlar altında satın almayı tercih edecekleri ürünleri almadıklarını ifade ediyorlar. Bunun sonucu olarak da giyim, ayakkabı, çanta ve aksesuarı içine alan moda sektörünün 2020’de %27-30 arasında bir düşüş yaşaması bekleniyor. İyi haber ise 2021 yılı için beklenti, %2-4 oranında büyümeye dönülmesi. 

Bunun yanı sıra psikolojik faktörler de tüketicilerin kriz sonrasındaki davranışlarını belirlemede büyük önem taşıyor. Doğası gereği zaruri olmayan lüks tüketimi temelde psikolojik bir tüketim. Ve insanların kendilerini güvende hissetmeleri ile doğrudan bağlantılı. Burada söz konusu olan güven ekonomiden sağlığa pek çok alanı kapsıyor. Ekonomideki küresel yavaşlama tüketicilerin güvenini sarsmaya başlamıştı zaten. .Bu salgın ise çatlakları derinleştirip güvensizliği başka bir boyuta çıkardı. Bu tarz bir güvensizliğin, her şey kontrol altına alındığı takdirde bile bir gecede gitmeyeceği aşikar. Ayrıca kabul etmek gerekiyor ki; moda sektörü de zaten kendi içerisinde bir kriz yaşamaktaydı son yıllarda. Michael Kors ve Versace gibi markaları bünyesinde bulunduran Capri’nin CEO’su John Idol’un da söylediği gibi değişim zaten başlamıştı. Yaşanılan kriz ise bu değişimi hızlandırmış oldu. Sektörün zayıflıkları ortaya çıkarken markalar da “değiş ya da öl” kuralının ne kadar önemli olduğunu anlamış oldular.  Söz konusu değişim ise sosyal medyada var olmaktan ya da sürdürülebilir kumaş kullanmaya karar vermekten çok daha öteye gidiyor ve çok kapsamlı değişiklikleri kapsıyor.

SATIŞ / PAZARLAMA

İndirim Kültürü Modaya Fayda Mı Sağlıyor Zarar Mı?

Şu an her sektörde olduğu gibi moda sektörünün de karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan biri stok fazlası ürünler. Çok büyük kısmını sezonluk ürünlerin oluşturduğu bu fazla stoktaki satılamayan her parçanın değeri gün geçtikçe düşüyor. Bunun yanı sıra, krizden çıkıldığında “geçen sezon” parçası haline gelecek bu ürünlerin konulduğu depolar, markalar için finansal açıdan başka bir problem yaratıyor.

Department Store’lar Tarihe Mi Karışıyor?

Department store’ların karşı karşıya kaldıkları problemler bugün yaşanmakta olan krizin çok öncesine dayanıyor. Tutucu bir tavır takınıp zamanın ruhunu okumakta zorlanan bu mağazaları bekleyen son uzun zamandır belli olsa da, kriz bu sonun gelişini hızlandırıyor. 1907 yılında kurulan Neiman Marcus’un uzun yıllar borçlarıyla uğraştıktan sonra Nisan 2020’de iflas açıklaması da bu durumun bir yansıması.

Lüksün Geleceği Dijitalleşmeye Bağlı

“Yenilikler, ihtiyaçtan doğar” derler… Bu krizi ve ihtiyaçlarını doğru okuyup; üretimden pazarlamaya kadar pek çok alanda doğru yenilikleri yapan şirketler, daha önceki krizlerde de görüldüğü üzere, bu dönemden güçlenerek çıkacaklar. Bunun için ise bu değişimi kavramaya çalışmak ve uzun vadede şansa dönüştürmek için yeni bakış açıları üretmek gerekiyor. Bu değişimin şansa dönüştürülebileceği alanların başında ise tabii ki dijital taraf geliyor.

Moda Haftalarının Geleceği Ne Olacak?

Şubat 2020’de Milano Moda Haftası kapsamında düzenlenen Sonbahar/Kış 2020 defilesini salgın tehdidi nedeni ile izleyicisiz gerçekleştiren Armani, moda haftalarının geleceğine dair ilk ipucunu vermiş oldu aslında. O noktadan sonra yıl içerisinde düzenlenmesi planlanan moda haftalarının çoğu iptal olurken, bir kısmının ise dijital olarak düzenlenmesine karar verildi. Shanghai Moda Haftası ise bu uygulamanın ilk örneği oldu.

Corona Döneminin Kazananı Lüks İkinci El Markalar Mı?


Son yılların en hızlı büyüyen pazarlarından biri ikinci el oldu. BCG’nin 2019 yılında yayınladığı bir rapora göre, 2021 yılında 36 milyar dolar değerine ulaşıp kişisel lüks ürünleri pazarının %9’unun oluşturması bekleniyordu. Yaşanan kriz ile birlikte, lüksün kendisinden bile daha hızlı büyümekte olan ikinci el pazarının geleceği hakkında soru işaretler oluşmaya başladı. Rakamlar ise umut vadediyor.

MÜŞTERİ DAVRANIŞI

Lükste İntikam Alışverişi Kalıcı Mı?

“Çin’de hayatın normale dönmeye başlaması ile birlikte herkesin gözü, ”intikam alışverişi” beklentisi ile oraya çevrilmiş durumda. Peki, nedir bu intikam alışverişi? İlginç bir şekilde, bu terim ilk kez 1980’lerde yine Çin için kullanılmıştı. Çin Ekonomik Reformu kapsamında yapılan değişiklikler ile ülkenin kapıları yabancı yatırımcılara açılmış ve yabancı markalar Çin’e ilk kez giriş yapmıştı.

Logosuz Lüks Geri Geliyor

Salgın sonrasında tüketicilerin normale döneceği düşünülse de, bu normal tanımının eskisinden farklı olacağı ortada. 2008 ekonomik krizinde olduğu gibi, bu kriz sonrasında da lüks utancı (luxury shame) ile birlikte “silent luxury” dediğimiz kavram yani logosuz, bağırmayan markalar ve tasarımlar öne çıkacak. Tüketicilerin “yatırım” niteliği taşıyan ürünleri tercih edecek olmasının temel sebeplerinden bir diğeri ise bilinçli ve sürdürülebilir tüketime verilen önemin artması olacak.

Lüks Modayı E-Ticaret Mi Kurtaracak?

Önümüzdeki döneme damgasını vuracak konulardan biri hiç kuşkusuz  e-ticaretin yükselişi olacak. Özellikle lüks markalarının buna hazır olup olmadığı sorusu bir kenara bırakılırsa, konuya dair en büyük problem e-ticarete alışık olan genç  jenerasyon arasında  görülecek yüksek işsizlik oranları olacak. Pazarlamacıların yüzleşeceği en büyük zorluklardan biri ise lüks tüketimi yapmaya devam edebilecek güce sahip daha yaşlı jenerasyonu e-ticarete alıştırmak olacak.

ÜRETİM

Sürdürülebilir Moda Hemen Şimdi

Son yıllarda özellikle Y ve Z jenerasyonlarının tüketici olarak ağırlıklarının artmasıyla oldukça popüler hale gelen sürdürülebilirlik pek çok açıdan öncelik haline gelecek. Tedarik zincirinden üretim tekniklerine, çalışan haklarından atık yönetimine pek çok alanda değişiklik ve şeffaflık gerekecek. Hali hazırda var olan sistemin çalışmadığı ve dünyayı negatif olarak etkilediği her gün daha net görülüyor.

Lüksü Bekleyen Büyük Risk: Tedarik Zincirindeki Sorunlar

Yaşanılan kriz, hem markalar hem de tedarikçileri açısından pek çok problemi beraberinde getirdi. Dünyanın dört bir yanındaki satışların sekteye uğraması ile tedarikçilerine verdikleri siparişleri birer birer iptal eden Gucci ve Salvatore Ferragamo gibi lüks devleri, bu tedarikçiler için büyük darbe oldu. Lüks üretiminin %40’ından fazlasının gerçekleştiği İtalya başta olmak üzere pek çok ülkede üreticeler kapılarını tekrar açamama tehdidiyle karşı karşıya

Kaynaklar: 

Bain & CompanyBCG (Boston Consulting Group)BOF (Business of Fashion)ForbesFortuneJing DailyLuxury DailyMcKinseyVogue BusinessWWD (Women’s Wear Daily) 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.