• Arama

Koronavirüs Sonrası Güzellik Sektörünü Neler Bekliyor?

Corona virüs sonrasında güzellik alanında da markaların ve tüketicilerin davranışları değişiyor. Güzellik sektörünün detaylı analizini inceleyin.

Binlerce yıldır kadınların vazgeçilmezi olan güzellik dünyasının, yaşanmakta olan krizin küresel ekonomiye olacak olan 2.7 trilyon dolarlık darbeden yarasız çıkması mümkün değil.  Bu krizden etkilenen 500 milyar dolarlık küresel güzellik endüstrisi; aniden gelen bu yeni gerçekliğe adapte olmaya çalışıyor. Sektörün iç dinamikleri, şirketlerin hızlı karar almalarıyla birleşince bir çok sektöre göre kozmetik dünyasının önü daha aydınlık gözüküyor. Sektörde ki genel beklenti, renkli makyaj dünyasının yoğunluğunun cilt bakımına kayacağı buna karşın parfümün kısa bir sarsıntıdan sonra konumunu koruyacağı yönünde. 

Shiseido gibi markalar geçtiğimiz seneye kıyasla satışlarında %55’lere varan düşüşler yaşarken, üretim zincirlerinde yaşanan problemler de markaları oldukça zorluyor. Pek çok sektör için olduğu gibi güzellik sektörü için de oldukça önemli olan İtalya’nın durumuna dair belirsizlik devam ederken, dünyanın dört bir tarafına dağılmış bu denli komplike bir tedarik zincirinin yarattığı problemler de ortada. Öte yandan, markalar başka bir sorun ile daha karşı karşıya kaldılar. Huda Beauty gibi pek çok marka, en azından ilk etapta planlanmış ürün launch’larını ertelediklerini açıkladılar. Bunu altında yatan nedenlerden en önemlisi ise böyle bir dönemde yeni bir ürünün pazarlamasını yaparken tüketicilerin hassasiyetlerine saygı duymanın önemi ve bu tarz lansmanların stratejik anlamda büyük çaba gerektirmesi. Bütün bunlar bir tarafa, güzellik sektöründeki satışları dünyanın pek çok yerinde moda sektörüne kıyasla açık ara önde gidiyor. Böyle giderse “intikam alışverişi”nin faydasını modada değil ama güzellik sektöründe göreceğiz. 

Bu durumun bir örneği, şu anda sektörün en büyük pazarı olan Çin’de yaşanıyor. Büyük bir talihsizlik eseri, yılın en yoğun satış dönemlerinden olan Çin Yeni Yılı’ndan hemen önce kapanan mağazalar satışlara büyük darbe vursa da, hayatın yavaş yavaş normale dönmeye başlaması ile satışlar rekor seviyelere ulaştı. Reuters Intelligence’a göre, lüks endüstrisi için önemli bir gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde; Lancôme, Shiseido ve Estée Lauder gibi markaların satışlarında geçen seneye kıyasla %200’lere varan bir artış gözlemlendi. Bu gibi örnekler tarih boyunca ekonomik krizler ve savaşlardan sonra yaşanmış ve güzellik sektörünün dayanıklılığını kanıtlanmıştır. En yakın tarihli 2008 ekonomik krizine bakıldığında da sektörün diğer sektörlere kıyasla nispeten daha az zarara uğradığı ve 2010 itibariyle eski büyümesine kavuştuğu görülüyor. Şu anda yaşanmakta olan krizin de bu duruma bir istisna olmayacağı düşünülüyor. Öyle ki, bu dönemi değişimi anlamaya çalışarak ve hasar tespiti yapıp yenilenmeye adayanların bu krizden güçlenerek çıkacaklarına hiç şüphe yok.

Güzellikte Eyeliner Dönemi Başlıyor

Daha önceki krizlerde olduğu gibi bu krizde de tüketiciler zaruri olmayan harcamalarını azaltma eğilimi gösteriyor. McKinsey tarafından yayınlanan bir rapora göre ise, bu eğilimin etkileri kozmetik sektörüne kıyasla tekstil sektöründe daha çok hissedilmekte. 2001 yılındaki ekonomik krizde de görülen bu durum, “Lipstick Effect” olarak adlandırılıyor. Bu kavram, savaşlarda ve ekonomik buhranlarda bile insanların kendilerine hayatın devam ettiğini göstermek için kendilerini hayata bağlayacak nispeten lüks harcamalar yapması olarak açıklanmıştır.

Dijitalleşen Güzellik Sektörü

Modadan mücevhere pek çok kategoride satışlar dijital kanallar üzerinden ilerlerken bu uygulamaların faydası en çok gören sektörlerden biri güzellik sektörü oldu. L’oreal’in geçtiğimiz haftalarda açıkladığı rapora göre markanın online satışlarında %50 oranında artış görülürken Credo Beauty’nin CEO’su Dawn Dobras da online satışlarında büyük bir artış gözlemlendiğini açıkladı.

Kozmetiğin Yeni Gözdesi: Doğal Cilt Bakım Ürünleri

Güzellik endüstrisinin diğerlerine karşı avantajlı durumda olduğu ve online satışların kayda değer bir biçimde arttığı apaçık ortada. McKinsey tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Sephora’nın Amerika’daki online satışları geçtiğimiz seneye kıyasla %30 artarken, Çin’deki güzellik markaları ise %20-30 arası bir artış gözlemlemişler. Peki, bu insanlar ne satın alıyorlar? Saç, cilt ve tırnak bakımı ile alakalı ürünlerin hem satışlarında hem de aranma oranlarında büyük artış gözlemleniyor. Moda başta olmak üzere pek çok sektörde de görüleceği üzere tüketiciler, tercihlerini “az, çoktur” prensibiyle bilinçli bir biçimde yapıyorlar. 

Kozmetik Dünyasının Yeni Oyun Kurucuları: Yerli Markalar  

Shiseido ile Drunk Elephant ya da Estée Lauder ile Too Faced markalarını yan yana görmek bundan 5 yıl önce çok da mümkün değildi fakat bu iş birliklerinin son dönemde doğması da tesadüf değil. Yakın zamana kadar L’Oréal, Estée Lauder ve Shiseido gibi dev markalar güzellik endüstrisini adeta domine ederken, pek çok sektörde olduğu gibi burada da işler değişmeye başladı. Bu değişikliğin tek bir nedeni olmadığı gibi; gelmesi de bir gecede olmadı.

Kozmetikte Tester Ürünlerinin Sonu Geldi mi?

Sadece ne satın aldığımız değil; nasıl alışveriş yaptığımız da değişecek. Zaten bir süredir şüpheyle yaklaşılan tester ürünlerin, mağazalarda uzun süre yer bulabilmesi mümkün değil. Bunun yanı sıra, Sephora gibi mağazaların en büyük artılarından biri içeride ürün uygulaması yapan uzmanlarıydı. Kendi yüzümüze bile dokunmaya korktuğumuz bu günlerden sonra, insanların bu kadar iç içe uygulamalardan kaçacaklardır. Bu sebeple sanal makyaj aynalarını mağazalarda sıkça görmeye başlayabiliriz.

Kaynaklar

BOF (Business of Fashion)BloombergInsiderJing DailyHighsnobietyLuxury DailyMcKinseyVogue BusinessWWD (Women’s Wear Daily)

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.