Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

Şehrin yıprattığı yorgun bedenlerimiz çatı terasları, mini balkonlar ve bahçelerde gevşeyerek şarj oluyor. Bu nedenle havalar ısındı mı bu alanlarda salonumuzun konforunu yaratmak bize düşüyor. Pratik çözümlerle küçük metrekareler için yaratıcı fikirler ve trendlerin izini süren ilham kaynaklarını sizin için bir araya getirdik.

 

1. Altın kural: Hafiflik

 

Bahçe ve teraslarınızda kullandığınız mobilyalar için hafiflik önemlidir. Çünkü mekanınızın metrekaresi sınırlıysa bu mobilyalar sık sık yer değiştirecek, güneşe ve yağmura göre yerlerinden hareket ettirilmesi gerekecektir. Bambu malzemesinden yapılmış sandalye ve masalar tartıda en az çekenlerdendir.

 

 

Mimaride bambuyu en ustaca kullanan mimarlardan Vietnamlı mimar Vo Trong Nghia bu çevreci malzemeyi XXI. yüzyılın çeliği olarak tanımlıyor. Bugün birçok tasarımcının dış mekan mobilyalarında kullanmayı tercih ettiği bambu dayanıklı ve sürdürülebilir yapısıyla dikkat çekiyor.

 

 

 

2. Yoksa yerimiz mi dar?

 

Aldığınız sandalye ve sehpaların istiflenebilme özelliği olması küçük mekanlar için çok önemlidir. Verandanızın köşesine bir koltuk veya kanepe koymak istiyor ama sığdıramıyorsanız, tavandan asılmış bir salıncak daha az yer kaplayarak mekanda odak noktası yaratacaktır.

 

 

Her metrekareyi fonksiyonel olarak değerlendirme kılavuzu mekanda kullandığınız objelerin yerleşiminde yataydan çok dikeye yönelmeniz gerektiğini söylüyor. Bitkileriniz için de bu kural geçerlidir. Botanik dünyasının yeni yıldızları makrame örgülü saksılardan bir grup oluşturabilir, duvarınızda dikey bahçeler yapabilir veya bir raf sistemi aracılığıyla bitkilerinizin birbirine zarar vermeyecek şekilde bu raflara yerleştirebilirsiniz.

 

Kartell marka sandalyeler, Sihir Mobilya

La Siesta marka salıncak koltuk, İtaldeko

.

3. Komşu balkonları kıskandırın

 

İnce uzun bir balkonunuz varsa bu forma uygun mobilyalar seçmeye çalışın. Duvara yaslayacağınız bir divan veya bank, koltuk ve sandalyelere göre daha az yer kaplayacaktır. Ayrıca üzerine yerleştirdiğiniz renkli minder ve yastıklarla hem konforlu hem de dekoratif bir köşe yaratabilir böylece komşu balkonlarınızı kıskandırabilirsiniz.

 

 

Mekanın size sunduğu mimari katmanlardan da yararlanmayı unutmayın. Balkon demirlerine asılacak askılar, duvara monte edebileceğiniz dış mekan aydınlatmaları ve apliklerle bunlara güzel birer örnek.

 

Ahşap bank, Casa Outdoor

Swedese marka masa ve sandalyeler, Nordist

Flexform marka sehpa ve tabureler, Maslak Yapı

 

4. Ateşin çekiciliğinden yararlanın!

 

Şöminenin kışa has olduğu tabusunu yıkan dış mekan şömineleri serin yaz gecelerinde içinizi ısıtırken aynı zamanda romantik ve davetkar bir atmosfer yaratıyor.

 

 

Evinizin stiline ve ihtiyaçlarınıza göre barbekü olarak da kullanabileceğiniz rustik bir model seçebilir veya daha modern heykelsi bir görünüme sahip bir tasarım tercih edebilirsiniz. Ateşin etrafında kurgulayacağınız oturma grubunuzda keyifli arkadaş davetleri organize edebilir, alevlerin büyülü atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

 

5. Keyif kozanızın kabuğunu unutmayın

 

İç içe yaşadığımız şehir hayatında nefes almak ve biraz da keyif yapmak için çıktığımız balkon veya bahçemizde yan komşularla burun buruna gelmek genelde istemeyiz. Uzakdoğu stili bambu bir paravan ile egzotik bir atmosfer yaratabilir, paravanın üzerine kuruttuğunuz bitkileri veya sepetlerinizi asabilirsiniz.

 

 

Hem gölgelik hem perde görevini üstlenen , yukarıdan aşağı sarkıtabileceğiniz hasırlarla estetik bir görüntünün yanı sıra keyif sığınağınızın istenmeyen görüntülerden korunmasını sağlayabilirsiniz. Marangoza sipariş edeceğiniz ahşap separatör de aynı görevi üstlenecektir fakat seçeceğiniz ahşabın mekandaki natürel dokularla uyum sağlamasına dikkat edin.

 

Roda marka Rodolfo Dordoni tasarımı Wing paravan, Mozaik

Patine ahşap paravan, Tepe Home

 

 

6. Natürel dokularla doğal kamuflaj yaratın

 

Evinizin doğaya açılan küçük terasında dekorasyon aritmetiğiniz doğal dokularla şekillenmeli. Ahşap yüzeylerin, taşların veya ağaç kütüklerinin doğallığından yararlanın. Bambu tasarımlar, hasır sepetler, seramik saksılar ve bitkilerle, terra cotta karolar, yeşil çimenler veya ahşap zemin plakaları üzerinde doğanın içinde kamufle olarak kendi kabuğunuza çekilme köşenizi yaratmak sandığınızdan çok daha kolay. Zeminde kullanacağınız dokuma veya jüt kilimle ortamı  daha samimi kılabilirsiniz.

 

 

 

7. Deniz hissini vurgulayın

 

Denize yakın kurgularla doğayı yaşamının merkezine taşıyan bir atmosfer yaratabilirsiniz. Hafiflik, akışkanlık, doğal ahşaplar, deniz altı dünyasından esinlenen desen ve formlar, çizgili tekstiller, hasır yastıklar ve deniz kabukları açık hava köşenizin dekorasyon anahtarları arasında.

 

 

Kurumuş palmiye yapraklarından tente görevini üstlenen bir gölgelik yaratabilir dilerseniz tek kişilik misafir yatağınızı balkona taşıyarak cazibesi yüksek bir siesta köşesi tasarlayabilirsiniz. Sahil hissini vurgulamak için mavi ve beyazların hakimiyetindeki renk paletinin izini sürün.

 

 

8. Renk imparatorluğunuzu kurgulayın

 

Açık alanlarda doğru renk kullanımı yeşilin içinde görsel bir harmoni yakalamanızı sağlayacaktır. Canlı renkleri bir araya getirmekten kaçınmayın.

 

 

Yaz mevsimi rengin, enerjinin ve eğlencenin vakti. Egzotik çiçek desenli yastıklar, renkli dokuma kilimler, çeşit çeşit renk renk çiçekler ve bitkiler mekanınızın enerjisini yükseltmekle kalmayacak size doğanın kollarında bir renk terapisi vaat edecek.

Dedon marka dış mekan koltuğu ve pufu, ICA

Acapulco chair, Nordist

La Siesta marka hamak, İtaldeko

 

 

9. Açık hava odaları tasarlayın

 

Bahçe ve teraslar artık evin bir uzantısı olmaktan çok daha öte neredeyse evin yaşam merkezi olarak kabul ediliyor. Öyle ki artık sadece güzel havalarda değil neredeyse yılın her mevsimini oksijeni bol açık havada geçirmekten yanayız.

 

 

Bahçe veya çatı terasınızda kurgulayacağınız bir cam oda içinde konforlu bir oturma alanıyla sıcak ve samimi bir yaşam köşesi yaratabilirsiniz. Keyifli sohbetler ve arkadaş davetleri için ideal bir ortam oluşturacak açık hava odalarının dekorasyon şifreleri arasında rahatlık dozu yüksek seçimler, hasır kilimler, askılı saksılar, fenerler, mumlar, yastıklar ve minderler bulunuyor.

 

 

 

10. Işıkların büyüsüne teslim olun

 

Titrek alevleriyle mekanda romantizm hissini pekiştiren mumlar, ağacın dallarına astığınız fenerler ve loş aydınlatmalarla cazibesi yüksek bir dış mekan aritmetiği yaratabilirsiniz. Aydınlatmalarınızda daha az watt gücü ile daha fazla ışık üreterek enerji tasarrufu sağlayan LED ampuller tercih edin. Gereğinden fazla güçlü ampul tercih ederseniz gözü rahatsız edici bir his uyandırabilirsiniz. Dış mekan aydınlatmalarını asarken hem proporsiyon hem de ışığın göz ile temas noktasına dikkat etmek gerekir. Duvara asılan aydınlatmalarda genellikle göz seviyesinin biraz üzeri doğru uygulama yüksekliği olarak gösteriliyor.

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.