• Arama

Harvard’da Ders Veren Koku Uzmanından Parfüm Seçmenin Sırları

Koku kodu için dünyanın en iyi parfüm ustalarından biri olan ve Harvard Üniversitesi’nde ders veren Christophe Laudamiel ile bir araya gelerek, sadece OGGUSTO okuycularına özel bir sohbet gerçekleştirdik…

“Master Parfümör” olarak anılıyorsunuz. Bu yolculuk nasıl başladı?

Aslında bilinçsiz de olsa bu çocukluğumdan başlayan bir yolculuk. Annem İtalyan ve Fransız kökleri taşıyor yani Akdeniz ikliminin bitkilerine her zaman çok hakim oldum. Babam ise baharat kullanarak yemek yapmaya bayılırdı. Avustralya’dan Fransa’ya kadar dünyanın pek çok yerinde yaşadım ve bu bana çeşit çeşit ot, baharat ve tropikal bitki ile tanışma imkanını verdi. Sonra da kimya okumaya başladım ve Harvard’da asistanlık yaptım. P&G’nin merkez ofisinde çalışmaya başladığım da ise kokuların ve aromalar bana çok ilgi çekici gelmeye başladı. Bunu gören üstlerim ise bana P&G’nin koku ve parfüm departmanı ile görüşmemi söyledi. Ve işte şimdi de buradayım.

 

 

Kariyerinizin dönüm noktası nedir?

P&G’de çalışmak ve Harvard’da ders vermeye başlamak.

İşinizin en enteresan kısmı nedir?

Tabii ki de farklı esansları bir araya getirerek kokular yaratmak.

 

 

Parfüm yaparken takip ettiğiniz bir kural var mı?

Hayır. Bu mesleğin bir matematiğinin olabileceğini asla düşünmüyorum. Tamamen deneyimlerle gelişen hissel bir şey.

Bir kadın parfümünü nasıl seçmeli?

Herkes parfümünü moduna göre seçmeli. Kokunun içeriğinden daha çok parfümün insanlarda yarattığı hissiyat daha önemli. Bu sebepten dolayı da insanların sadece bir parfüme sahip olmalarına karşıyım. Nasıl ki hiç kimsenin sadece bir ruh hali yok ise bir parfümü de olmamalı. Enerjik hissettiğinizde enerjik, seksi hissetmek istediğinizdeyse seksi hissettirecek bir kokuyu sürebilme lüksünüz olmalı. Bu fikrimi desteklediğini düşündüğüm ikinci şey ise herkesin gittiği yere uygun bir parfüm kullanması gerekmesidir.

Son olarak; parfümünüzü seçerken mağaza çalışanlarının etkisinde kalmamalısınız. Kokuyu üzerinizde denedikten sonra 2-3 saat dolaşıp ona göre karar vermeniz daha iyi bir seçim yapmanızı sağlayacaktır.

O zaman size zor bir soru geliyor; hayatınız boyunca sadece bir parfümü seçecek olsanız bu hangisi olurdu?

Gerçekten çok zor bir soru. Benim için kızını mı oğlunu mu daha çok seviyorsun sorusuyla eş değer zorlukta. Bir değil iki tane söyleyebileceğim. İlki Commes Des Garcons’un Play isimli kokusu, ikincisi ile kendi yaptığım Strangelove NYC’nin Silence the Sea isimli kokusu.

 

 

Parfümör olmasaydınız ne olurdunuz?

Küçükken şef olmak istiyordum ama şimdi düşününce şef olmak ve bir parfümör olmak çok benzer işler. O yüzden sanırım veteriner olmak isterdim.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.