• Arama

Cildinizi Kırışıklıklardan Temizleyin!

Genelde sadece makyajın derin ve detaylı bir temizlik gerektirdiği düşünülse de, temiz bir araba camının trafikte  dakikalar içerisinde tekrar kirlenmesi, gün içinde cildimize de aynı toz ve pisliğin sindiği gerçeğini gösteriyor.  Gün boyu cildimize oturan kir ve toz; ciltteki ölü hücreler, sebum ve bakterilerle birleştiğinde, donuk ve mat bir görünümün yanı sıra ince çizgilerin belirginleşmesine ve ciltte pürüzlere neden olabiliyor.

 

 

Bu cilt sorunlarını ortadan kaldırmak için çeşitli cilt temizleme gereçleri, maskeler ve peelingler mevcut. Ancak yalnızca günlük cilt temizleyicinizi kullanarak da bu sorunları büyük ölçüde temizleyebilirsiniz. Sadece 1 hafta gibi kısa bir sürede daha aydınlık ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlayacak 2x2 kuralı cildi sabah 2, akşam 2 defa, ard arda, doğru temizleyiciyi kullanarak yıkamaktan geçiyor. İlk yıkama cilde gün boyu oturan kiri veya makyajı temizlerken, hemen ardından yapılan ikinci yıkama, gözeneklerde biriken ve cildin daha kuru, mat, donuk ve yaşlı görünmesine neden olan diğer kalıntıları ve ölü hücreleri temizliyor. Düzenli temizlendiğinde, ortalama bir hafta gibi kısa bir sürede, tüm bunlardan kurtulan cilt, çok daha pürüzsüz, canlı, aydınlık ve genç görünüyor.

 

Yağlı ciltler için önerimiz: GlamGlow Youthcleanse Daily Exfoliating Cleanser

 

 

Karma ciltler için önerimiz: Estee Lauder Perfectly Clean Multi-Action Foam Cleanser/Purifying Mask

 

 

Kuru ciltler için önerimiz: Murad Renewing Cleansing Cream

 

 

 

Ancak bu kuralı uygularken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var;

  • İki defa yapılan temizlik ciltten sadece pürüzleri değil, aynı zamanda cildin nemini korumaya yardımcı yağ tabakasını da alıp götürüyor. Dolayısıyla cilt tipine göre seçilecek doğru bir temizleyici ve ardından kullanılacak doğru bir nemlendirici ile cildinizi kurutmadan bunu sağlayabilirsiniz.
  • Eğer cildiniz için soyucu (exfoliant) etkili özel bir ürün veya fırça kullanıyorsanız cildinizi aşındırmamak ve hassaslaştırmamak için bu uygulamayı tercih etmeyebilirsiniz. 
  • Eğer cildinizde batma, sızlama gibi aşırı bir hassasiyet varsa veya kılcal damarlarınız cilt yüzeyine yakınsa, bu uygulamayı dermatoloğunuza danışarak değerlendirebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.