• Arama

Yeni Audi A8 Teknoloji Şovuna Hazır

Doksanların ortasında Audi’nin V8 modelinin yerini alan A8, dördüncü neslinin üstündeki sır perdesini kaldırdı. Audi’nin en lüks ve pahalı sedan modeli A8, doksanlardan günümüze sürdürdüğü tamamen alüminyum karoser geleneğini bu seride de sürdürürken, daha hafif ancak daha sağlam gövde elemanlarıyla BMW 7 Serisi ve Mercedes S Serisi gibi üst sınıfın değişmez oyuncularını en fazla zorlayan alternatif konumunu sürdürüyor.

 

 

Audi A8’in tasarımında dramatik değişimlerden ziyade sadelikten gelen şıklığın evrimi sürüyor. 3 hacimli tasarımıyla tipik bir sedan görünümdeki yeni A8, makam araçlarının ağırlığını dinamik detaylarla hareketlendiriyor. Ön bölümün neredeyse tamamını kaplayan radyatör ızgarası enine krom çıtalar, devasa marka logosu ve adaptif hız sabitleme sisteminin radarını kapsıyor. Audi’nin yıllardır sürdürdüğü teknolojik far devinimi yeni nesil HD Matrix LED farlar ile yeni bir seviyeye taşınıyor. Aracın yan bölümünde; cam köşesinden kapılara taşınan yan aynalar dinamizm etkisini arttırırken aerodinamik iyileşmeyi de beraberinde getiriyor; ayrıca-özellikle de ön çaprazda-daha da başarılı görüş açıları sunuyor.

 

 

Yeni Audi A8’in arka bölümünde bugüne kadar üretilmiş en “oyuncaklı” aydınlatma gruplarından birine görev veriliyor. Her iki yandaki stoplar bagaj kapağı üzerindeki ince şerit sayesinde birbirlerine bağlılar ve fren, kapıların kilitlenip/açılması ya da sinyal durumlarına göre görsel şov yapıyorlar. OLED teknolojisi kullanılan stoplar dinamik sinyallere sahip. Bu sayede sinyal verilen tarafa doğru yanan aydınlatmalar çok daha kolay fark ediliyor; aynı zamanda çok da havalı duruyorlar.

 

Yeni A8’in iç mekanında ileri teknoloji, enine akışkan, oldukça yalın bir tasarım içine yedirilmiş. Önceki nesildekini andıran kısa ancak ebatlı vites topuzu bile dokunmatik ekranların yanında oldukça geleneksel duruyor. Merkezi konsolda neredeyse hiçbir butona yer verilmez iken, yüzlerce fonksiyonu yönetmek iki ayrı ekrandan gerçekleştiriliyor. Audi’nin MMI adındaki dairesel kumanda birimi de bu sebeple artık yok. Onun yerine geçen dokunmatik ekranlardan üstteki multimedya fonksiyonlarının komuta edilmesini sağlarken alttaki ekrandan da iklimlendirme ayarları yapılıyor. Dokunmatik ekranlarla arası iyi olmayanlar da bu aşamada unutulmamış. Ekran üzerindeki her noktaya dokunulabildiği gibi sanki bir butona basıyormuş gibi bir “klik” sesi geliyor. Ekranın olabildiğince organik bir etki bırakması için çok çalışılmış.

 

 

Kokpitte dikkat çeken bir diğer unsur ise hava menfezlerinin görünmemesi. Hava akışını sağlayan bu boşluklar iklimlendirme sistemi çalışmadığında kapalı konumdayken, sistem çalışırken elektrikli motorların desteğiyle ortaya çıkmalarıysa tam anlamıyla görsel bir diğer şov. Havalandırma sistemindeki yaz ya da kış modları seçilerek iç mekana bu temalara uygun esans püskürtülüyor. Audi’nin birkaç senedir kullandığı tam dijital gösterge tablosu da seçilen moda ya da araç ayarlarının değişme durumlarında görsel farklılıklar yaparak bir kez daha teknoloji vurgusu takip ediliyor.

 

 

Audi A8’in şoförlü kullanıma uygun bir otomobili olduğu unutulmayarak arka koltuklar için de yüzlerce detaya yer verilmiş. Standart ya da uzun karoserli olarak tercih edilebilen aracın arka koltuklarına kurulduğunuzda kol dayamadaki tablet dikkat çekiyor. Bu tablet üzerinden aracın neredeyse tüm fonksiyonlarına erişebiliyorsunuz. Kol dayamanın içindeki telefon yuvasında kablosuz olarak şarj imkanı sunuluyor. Bluetooth üzerinden araç ile telefonunuzu bağladığınızdaysa arka koltuk tableti üzerinden de görüşmelerinizi yapabiliyorsunuz. Arka koltuklardaki masaj fonksiyonu sadece sırt ya da kalçalarla sınırlı değil. Sektörde bir ilk olarak; ön koltuk sırtlığının içine gizli bölmeye ayaklarınızı uzatarak yolculuğunuz esnasında benzersiz bir rahatlama imkanına sahip oluyorsunuz.

 

Audi’nin yeni geliştirdiği bir tarayıcı, yol üzerindeki bütün çukur ya da tümsekleri algılayarak süspansiyon sistemine önceden komut vererek alttan gelecek darbelere karşı hazırlıklı olunmasını ve bu sayede de pürüzsüz bir sürüş deneyimi yaşatmayı amaçlıyor. Yeni A8’deki Aktif Süspansiyon Sistemi, gövdenin yanal salınımlarının önüne geçerken, fren esnasında aracın öne doğru dalmasını ya da hızlanma esnasında geriye doğru yığılmasının önüne geçiyor.

 

 

Audi’nin Amiral Gemisi A8, son teknolojilerle donatılmış benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahip. 3.0 ile 4.0 litrelik benzinli ve dizel motorlar 286 ile 460 HP arasında güç üretiyor. Yeni A8’in en üst versiyonu ise 6.0 litrelik W12 motorunda 585 HP’yi kullanıma sunan bir TFSI benzinli. Yakın gelecekte daha düşük hacimli motor seçeneklerinin de gelmesi beklenen yeni Audi A8’de hibrit bir seçeneğin de tanıtılacağı gelen bilgiler arasında. Eylül ayındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri yapılacak olan yeni Audi A8 2017’nin son aylarına doğru yollarda olacak. 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.