• Arama

Mariano Fortuny Paris’te!

Mucit, ressam, fotoğrafçı, mimar ve tasarımcı Mariano Fortuny’e adanmış ve farklı müzelerden gelecek kıyafetlerden oluşan ilk retrospektif sergi, Paris Palais Galliera’da 4 Ekim’de açılıyor.

 

 

Film ve fotoğraf çekimlerinde hala kullanılan aydınlatmanın ve Venedik’in ünlü ipek lambalarının muciti, orientalist ressam ve tekstil dehası Mariano Fortuny’nın kıyafetleri, ilk defa Paris’te Ocak 2018’e kadar görülebilecek.

 

1909 tarihinde başladığı ve dönemi için öncü sayılan tasarımları ve formülünü kimse ile paylaşmadığı için asla tam olarak kopyalanamayan pilise tekniği ile ürettiği kumaşlardan zamansız, akıcı elbiseleri sergide önce çıkıyor. Hiçbir şekilde açılmayan piliselerin kenarlarına işlenen cam boncuklar ise, giyildiğinde ağırlık vermesi için işlenmesi ile dikkat çekiyor.

 

 

Antik dönem giysileri andıran Delphos elbisesi, en popüler modeli olarak öne çıkıyor. Kemer ile zenginleştirilebildiği gibi, Fortuny’nin sunduğu sonsuz renk alternatifleri döneminde çığır açması ile hatırlanıyor.

 

 

20. yüzyılın başındaki tüm ünlülerin giydiği Fortuny elbiseleri, özellikle modern dansın öncüsü İsadora Duncan, balerin Anna Pavlova, aktris Sarah Bernhardt ve koleksiyoner Peggy Guggenheim tarafından tercih edilmiş.

 

 

Uzun yıllar Venedik’te yaşayan Fortuny, antik dönemden ilham aldığı kadar, orta çağ ve doğunun arabesk formları ile Venedik mimarisinden etkilendiği kadife kumaşları, pelerin ve ceketleri ile de öne çıkıyor.

 

İpek piliseleri kadar çarpıcı desenleri ve mücevher renkleri ile öne çıkan kadifeleri, kıyafetlerde olduğu kadar iç dekorasyonda kullanılmaya devam ederek, Fortuny’nin vizyonunun ne kadar zamansız olduğunu vurguluyor.

 

 

Zamansız tasarımcı olarak anılan Mariano Fortuny’nin etkileri günümüzde Valentino ve Lanvin gibi markaları etkilemeye devam ederken, 1980’lerin kült markası Romeo Gigli’nin tek ilham kaynağı olduğu biliniyor. Kırmızı halıda Natalia Vodionova’nın giydiği pembe orijinal Delphos elbise ve Tina Chow’un Fortuny koleksiyonu ise, tasarımların gerçekten hiç eskimediğinin kanıtı olarak anılıyor.

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.