• Arama

2018’in Gastronomi Trendleri

Rengarenk tabaklardan Kore Mutfağı’na kadar 2018’de karşımıza çıkacak olan gastronomi trendleri...

 

Günün Her Saati Kahvaltı

 

 

Bütün trendlerin arasında en öne çıkacak olan günün her saati ve değişik konseptlerde kahvaltı servisi olacak. Son senelerde dikkat çeken “cereal cafe”, “pancake house” gibi konseptler bu yıl daha da ön plana çıkıyor. Çarpıcı konseptleri ve menüleriyle sadece kahvaltıya dair olacak bir sürü mekan ile 2018’de karşılaşmak kaçınılmaz olacak.

 

 

Kore Mutfağı’nın İlhamı

 

 

Yükselişte olan Kore Mutfağı bu yıl herkesin dilinde olacak gibi gözüküyor. Özellikle Asya mutfağı severlerin yöneleceği bu trend, geleneksel Kore yemeklerine iddialı ve modern dokunuşlar ile karşımıza çıkacak. Fermante edilmiş “kimchi” gibi lezzetler menülerde yerini alacak. Ayrıca klasikleşmiş dünya yemeklerinde de Kore dokunuşlarının yer alması bekleniyor.

 

 

Çarpıcı Renkler

 

 

Bu trend için belki de sosyal medyaya teşekkür etmemiz gerekiyor. Rengarenk kaseler, içecekler Instagram severler için 2018’de ön planda olacak. Özellikle mor rengin ön planda olduğu bu konseptte turptan yapılmış Latte, makarna ve vejeteryan hamburger gibi yiyecekler şimdiden yayılmaya başladı.

 

 

Sağlıklı Beslenme

 

 

Sağlıklı beslenme trendi hızını kesmeden yükselmeye devam ediyor. Tatlı patates gibi az şeker ve karbonhidrat sunan atıştırmalıklar menülerde yer alacak. Hint mutfağının vazgeçilmezi ve bağırsak dostu Zerdeçal ise artık tariflerde görmemek imkansız bir hale geliyor. Kurutulmuş meyveler ve atıştırmalıklar da yükselen sağlık trendleri arasında. Kayısı ve üzüm gibi klasikleşmiş kuru meyveler artık tarihte kalıyor ve yerlerini kurutulmuş tropikal meyveler ve et ürünleri alıyor.

 

 

Kökten Yaprağa Yaklaşımı

 

 

2018’in en yararlı ve sevindirecek trendi ise elbette ki kökten yaprağa yaklaşımı. Restaurantların artarak yemek ziyanından kaçınmak istemeleri ile ortaya çıkan bu trend herhangi bir yiyeceğin kabuğundan yapraklarına kadar her yerinin kullanılmasını amaçlıyor. Kreatifliği oldukça iddialı bir hale getirmesi kuşkusuz olan trend, havuç yapraklarının pesto sosu için kullanılması gibi örnekleri şimdiden karşımıza çıkarıyor.

 

 

Performansı sanatla birleştiren Jaguar otomobillerinin ayrıcalıklı dünyası ile ilgili haberler için üye olun!

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.