• Arama

Duchamp ve Dali’yi Buluşturan Sergi

Sürrealist sanatın en önemli ismi Salvador Dali ve kavramsal sanatçı Marcel Duchamp’ın eserleri, Londra Royal Academy of Arts’ta 3 Ocak 2018’e kadar Duchamp/Dali başlığı altında sergilenecek.

Salvador Dali

Marcel Duchamp

Sürrealist akımın öncüsü, muzip, gösterişli bıyıkları ile hatırlanan Salvador Dalí ve kavramsal sanatın lideri, satranç oyununa düşkün ve ciddi karakterli Marcel Duchamp’ın beklenmeyen dostluğu ve çalışmalarına odaklanan ilk sergide, farklı iki ekolün eserleri beraber görülecek.

 

 

Beklenmedik dostluğun temelinde, iki sanatçının lisan, optik ve satranca olan merakları ile birbirlerinin çalışmalarına hayranlık duymaları ve farklı yöntemler ile sanat ve yaşamda alışılmış kalıpların ötesine çıkmalarının yanı sıra, aynı konulara olan yaklaşımları vurgulanıyor.

Sergide yer alacak 60 eser arasında Dalí’nin en sıra dışı tablo ve heykelleri yer alırken, Duchamp’ın buluntu objeler ile yarattığı heykeller görülebilir.

Ayrıca iki sanatçının birbirlerine yazdığı mektuplar, fotoğraflar ile iş birliği yaptıkları projeler arasında Duchamp’ın Dali’ye sipariş ettiği satranç takımı, hobinin çok ötesinde sevdikleri oyuna da vurgu yapıyor.

Sergi, Şubat 2018’de bahçesindeki dev bıyık heykeli ve farklı mimarisi ile de görülmeye değer olan Dali Müzesi’ne taşınarak, oradaki sanat severler ile de buluşma fırsatı tanıyacak.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.