• Arama

Tesla Roadster Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobili

Öyle bir otomobili düşleyin ki; yaklaşık 2 saniyede 100 km/s’e ulaşabiliyor, 400 km/s maksimum hızı aşabiliyor ve 1000 km’nin üzerinde menzil sağlayabiliyor. Üstelik yüzde 100 elektrikli! Tahmini fiyatı ise 200.000 dolar seviyesinde. Beyefendiler, hanımefendiler; Tesla Roadster’a merhaba diyin!


Otomotiv sektörünün aykırı markası Tesla, yine yaptı yapacağını ve bilindik tüm kuralları yıkmak üzere yollara çıkmaya hazırlanan yeni Roadster modelini tanıttı. Aslında Tesla’nın SEMI adındaki kamyon lansmanı için bekleyen kitle bunun geleceğini beklemiyordu. Günümüz dahi girişimcisi, Tesla’nın da sahibi olan Elon Musk’ın, Tesla Semi Truck tanıtım organizasyonunda sadece yüzde 100 elektrikli bir kamyon tanıtması bekleniyordu. Lansmanda büyük bir sürpriz yaparak tamamen yeni bir otomobili daha tanıtan Musk, Roadster adı verilen bu spor, tavanı çıkartılabilen aracın 2020'de yolları çıkacağı duyurdu.

 

Roadster aslında Tesla’nın ürettiği ilk modelin adı. 2008’da yollara çıkan, Lotus Elise platformlu ilk Tesla Roadster, az sayıda üretilmesi ve tasarımından dolayı kısıtlı kapasitesiyle bir nevi denek otomobil olmuştur. 2013’te yollara çıkan Model S ile birlikte tüm dünya yeni bir otomobil döneminin başladığını yavaş yavaş fark etmeye başladı. Aradan geçen 4 senede Model X ve Model 3 tanıtıldı ve teslimatlarını bekleyen yüzbinlerce kişi kaparo yatırmaya başladı.

Yeni Tesla Roadster ise bugüne kadar yapılmış tüm Tesla modellerinden çok daha ötede performans verileri sunuyor. Dört tekerindeki elektrikli motorlarıyla 4x4 aktarmasına sahip olan Tesla Roadster, 2 saniye içinde 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor ve bu tırmanış 4.2 saniye sonra 160 km/s’nin üzerine çıkıyor. 0-400 metre deparını 8.8 saniyede tamamlayabilen Tesla Roadster bu sayede kalkış yarışlarında neredeyse tüm seri üretim otomobilleri ardında bırakabiliyor. 400 km/s’nin üzerindeki maksimum hıza da cabası.

Adı her ne kadar Roadster olsa da bu araçta 4 koltuk bulunuyor. Kara Kimşek’tekine benzer bir direksiyonu olan Roadster’ın kabininde sadelik hakim. Sadece ortada dev bir dokunmatik ekran var. Bir de yolcuların her biri için performans verilerini takip edebildikleri küçük ekranlar ön cam hizasına konumlu. Amerika pazarındaki baz fiyatının 200.000 dolar olacağı açıklanan Roadster’ın 1.000 adetle sınırlı “Founders” serisinin fiyatı ise 250.000 dolar. Standart model için 50.000 dolar kapora yatırarak şimdiden sıraya girebiliyorsunuz.

Tesla Roadster’ın ikisi arkada, bir tanesi ise önde olmak üzere üç elektrikli motoru var. 250 kWh’lik bataryalarıyla, şehirlerarası yollarda yaklaşık 1000 km menzil sunuyor. Tesla Roadster’ın tekerleklerindeki tork değeri ise 10.000 Nm. Tabi bütün bunların hepsi Elon Musk’ın iddiaları. 2020’de araç yollara çıktığından gerçekten bunları yapıp yapamayacağını göreceğiz ancak lansmanda yayınlanan bir video Tesla Roadster’ın ne denli çabuk hızlanabildiğini gösterdi.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.