• Arama

2018 Seyahat Trendleri

Tur lideri ve seyahat tutkunları Meltem İskit ve Levend İskit, iş ve yeni yerleri keşfetmeye olan tutkularından dolayı bir çok ülkeyi ve kültürü tanıma şansını yakalamışlar; 2006’da kurdukları Far’n Away Travel ile Afrika’da safari turları başta olmak üzere 100’den fazla ülkede 130’dan fazla gruba tur lideri olarak özel deneyimler yaşatacak gezi programları tasarlıyorlar. Meltem ve Levent; 2018’in seyahat trendlerini ve en gözde destinasyonlarını OGGUSTO okuyucuları için kaleme aldı.

Uzak Rotalar

Yoğun çalışma temposundan uzaklaşarak fiziksel dinlenme yerine doğada aktif seyahatler ile ruhunu dinlendirmeyi tercih edenler Afrika’da safari, Uganda’da goril yürüyüşü, İzlanda’nın buzul gölleri ve jeo-termal bölgeleri, Grönland ve kutuplar gibi özel, unutulmaz doğa deneyimlerini daha çok tercih ediyorlar.

Lezzet Düşleri

Lezzet temalı seyahatler veya gezi sırasında lezzet arayışları da artık en önemli lüks seyahat tercihleri arasında yer alıyor. Gittikçe artan yeme içme meraklıları, bu tutkularını derinlemesine yaşamak icin üretildikleri bölgeleri gezip, kültürü ve yemekleri ile tanımaya çalışıp, o bölgelerdeki şatolarda kalarak, hem öğrenmek, hem bu lezzetlerle damakları zenginleştirmek için seyahat ediyorlar. İskoçya, Bordeaux, Toskana, Piedmont, Burgonya, Rioja, San Sebastian ve Alsace bu tip seyahatlerin en çok ilgi gören destinasyonları arasında.

Ailece Seyahat

Aile olarak seyahat etmeyi sevenler artık çocukları için daha özel servisler bekliyorlar. Çocuklar da verilen seyahat kararlarında aktif rol oynuyorlar. Oteller ve birçok seyahat servis sağlayıcıları da çocuk check-in deskleri, sky-nannies, meyve suyu barları gibi çocuklara özel hizmetler sunuyorlar.

Sağlığın Peşinde

Sağlık seyahatleri de artık daha fazla önem taşıyor. Yoğun bir tempo ve stres altında çalışanlar seyahatlerinde hem rahatlamak, hem de rahatlarken gençleşmek istiyor. Bunu yaparken de güzel ve farklı bir destinasyon deneyimi ile sağlık müdahelelerini birleştirmek de, bir taşla iki kuş vurmak isteyenler için çok iyi bir fırsat. Wellness seyahatleri normal seyahatlere göre %50 daha hızlı büyüyor.

Nostaljik Trenler

Vintage trenler ve klasik safari kampları hızlı bir hayat tarzından yorulan, geçmiş özlemi ile eskiden olduğu gibi sakin, huzurlu, bugünün lüks servislerinden de faydalanarak geçmişe yolculuk yapmak isteyenlerin tercih ettiği tarz seyahatler. Belmond’un Orient Express’i, Royal Scotsman treni, Peru’daki trenleri, Afrika’da ise Cottar’s 1920s Camp safari kampı, yine Afrika’da Rovos Rail bu tarza giren bazı örnekler.

Romantik Nehir Gezileri

Nehir seyahatleri de aynı şekilde gemi seyahatlerinin rahatlığını ve bavul aç kapa olmadan gezme rahatlığını seven ama kalabalıklarla seyahat etmeyi sevmeyenlerin daha fazla tercihi olmaya başladı. Burada da Belmond’un nehir tekneleri ile Bordeaux, Burgonya, Loire Vadisi gibi hem görsel, hem de lezzetleri ile dikkat çeken bölgelerde barka seyahatleri de daha fazla talep görüyor.

En Yeni Gözdeler

Sadece destinasyon olarak bakıldığında ise şu destinasyonlar öne çıkıyor: Avrupa’da Lizbon, Norveç ve Lofoten adaları, İzlanda, Grönland, Spitsbergen, İtalya’da daha az turistik bölgeleri olan Sicilya, Puglia, Umbria ve Piedmont; Fransa’nın Brötanya, Normandiya ve Languedoc-Roussillon bölgeleri, İspanya’nın Avrupa’daki en uygun fiyat-kalite oranına sahip içecekleri üreten Rioja ve Ribera del Duero bölgeleri, muhteşem mutfak kültürü ile Bask bölgesi ve San Sebastian, Almanya’da Berlin ve Hamburg; Asya’da Bhutan, Kamboçya, Sri Lanka ve Umman, Rusya’da St Petersburg ve muhteşem doğası ile Kamçatka; Okyanusya’da macera sporları ve manzaraları ile Yeni Zelanda.

Afrika’da ise inanılmaz hızlı gelişen kalitesi ile Güney Afrika üzüm bölgeleri, etkileyici çöl ve okyanus kombinasyonu ile Namibya, eşsiz Okavango deltası ile Botswana, goril safarileri için Uganda ve Rwanda, safari meraklıları için Kenya ve Tanzanya, ekosistem ve doğası ile  Madagaskar, vazgeçilmez adaları ile Maldivler ve Seyşeller; Güney Amerika’da Bogota ve Cartagena ile ünlü Kolombiya’nın yeni gelişen Kahve Bölgesi, Peru, Şili, Nikaragua; Kuzey Amerika’da batı Kanada ve Alaska, el değmemiş kıta Antartika yükselen trendler olarak dikkat çekiyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.