• Arama

Avrupa’nın İlk ve Dünyanın En Büyük Sualtı Restaurantı

Dubai, Maldivler, Florida ve şimdi de Norveç. Genellikle egzotik destinasyonlarla özdeşleşen sualtı restaurantlarının artık yeni bir adresi var; Norveç’in güney kıyısındaki Baly.

Norveçli mimarlık ofisi Snohetta tarafından tasarlanan Avrupa’nın ilk ve dünyanın en büyük sualtı restaurantı olma özelliği taşıyan Under, ismini Norveç dilinde ‘harika’ anlamına gelen kelimeden alıyor. 

Baly kıyılarının buzlu sularına yarı batırılmış şekilde tasarlanan betonsu yapı, üç kattan oluşuyor. Ana girişin deniz seviyesinden yapıldığı Under, coğrafi şartlara ve denizaltı yaşamına uyumlu olarak inşa ediliyor. Suyun beş metre derinine inen lezzet yolculuğuna çıkmak için dalış kıyafeti giymenize de gerek yok.

Aynı anda 100 misafiri ağırlayacak şekilde tasarlanan restaurantta Norveç’in zengin deniz mahsulleri menüsü servis edilecek. Şef Nicolai Ellitsgaard Pedersen’in hazırladığı menü, lokal tatların eşsiz bir seçkisinden oluşuyor. Siz tabağınızdakilerin tadına varırken oturduğunuz yerden morina balıklarının, ıstakozların, fokların ve köpek balıklarının önünüzden geçip gitmesini izleyeceksiniz.

Dünya çapında ilgi görmesi beklenen restaurantta yerinizi ayırtmak içinse 2019’un Şubat ayını beklemeniz gerekiyor.

Performansı sanatla birleştiren Jaguar otomobillerinin ayrıcalıklı dünyası ile ilgili haberler için üye olun!

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.