• Arama

Yılbaşı Davetleriniz İçin Stil Sahibi Sofralar Yaratmanın Sırları

Yeni yıla girerken evinizin içinde bir kış masalı yaratmanın ve yepyeni yılı coşkuyla karşılamanın sırrı hayallerinizi kucaklayan yılbaşı sofralarından geçiyor.  Başrollerini mumlarla parıltılı aksesuarların paylaştığı sofraların yardımcı oyuncuları ise çam dalları, kozalaklar, ışık dizeleri ve geyik figürleri...

Davetkar bir görünüm yaratın

Akıllardan silinmeyecek bir yılbaşı davetini benzersiz kılan, iyi dileklere kaldırılan kadehlerin merkezi davet sofralarıdır. Yenen yemeklerin lezzetine lezzet katmak ise sofrada yarattığınız görsel şölen ile doğru orantılıdır. İçinde bulunulan ortamın samimi havası, sıcak renk skalası, loş mum ışıkları, fondaki müzik tınıları ve duyularınızı okşayan kürklü dokular davetkar kurgunun tamamlayıcıları arasında.

Kuzeyli stillerden ilham alın

Yalın, ferah, göz yormayan detaylar, içine biraz kuzeyin sadeliğini biraz da chalet ruhunun doğallığını katarak sofralarda uyumlu bir bütün yaratıyor. Ham ahşap sandalye ve tabureleri, keten masa örtüleriyle kombinleyebilir, ışıltılı gold aksesuarların yardımıyla sade ama beklenmedik görsellikte etkileyici davet sofraları kurgulayabilirsiniz.

Monokrom tonlar tercih edin

Yılbaşı sofrası deyince her ne kadar geleneksel kırmızılar ve yeşillerle hazırlanan masalara alışık olsak da, siyah, beyaz ve grilerin oluşturduğu monokrom renk paleti bu sene sofra dekorasyonun yükselen trendleri arasında. Şöhreti elden bırakmayan gold dokunuşlar kristal dokularla bir arada cazibesi yüksek bir görünüm yaratıyor.

Farklı desenleri bir arada kombinleyin

Ekoseli ve çizgili tekstillerin liderlik ettiği eşsiz bir sofra hazırlayıp davetlilerinizi İskoç şatolarını anımsatan bir atmosferde ağırlayabilirsiniz. Sofranızı süsleyecek gümüş şamdanlar ve karaflar kurgunuzu destekleyecektir. Bahçeden topladığınız sarmaşık dallarını şamdanlar arasında gezdirebilir, kumaş peçetelerinize de sarmaşıkları dolayarak doğal dengeyi sağlayabilirsiniz.

Romantizmin dozunu artırın

Şiirsel ve feminen dokunuşlarla şekillenen romantik davet sofraları, sakin ve pastel tonların hakimiyetinde. Pastoral bir dekorasyon yaratan toz pembeler, titrek mum ışıkları, çam dalları ve tabaklar arasına yerleştirilmiş geyik figürleriyle tamamlanıyor.

 

Az ile özü yakalayın

Danimarkalıların 2017'ye damgasını vuran Hygge yaklaşımı bu sezon yılbaşı dekorasyonlarını da yörüngesi içine almayı başarmış görünüyor. Evde keyif yapma becerisi yücelten Hygge anlayışı Mies van der Rohe'nin "az çoktur" felsefesiyle birleşerek sofralarda rafine bir estetizmin altını çiziyor. 

Sıcak mizansenler kurgulayın

Yılbaşı davetinizin sahnesi yarattığınız sofra, oyuncuları ise bu sofrada kullandığınız dekoratif elemanlardır.  Yaratıcı dokunuşlarla şekillendirdiğiniz sofra mizansenlerinizde natüralist ve rustik bir sıcaklık yaratmak için ormanı anımsatan dekorlar, kütükler, çam ağacı figürleri, ren geyikleri, ahşap ve çuval gibi dokuları tercih edebilirsiniz. 

Yeni yılı açık havada karşılayın

Doğayla iç içe açık havada kurgulayacağınız bir yılbaşı sofrasının vazgeçilmezleri arasında kürk şallar, fenerler ve doğal malzemeler öne çıkıyor. Samimi ve sıcak atmosferi pekiştiren dış mekan şömineleri ve barbeküler, masanın üstünden sallandıracağınız ampuller ve ışık zincirleriyle doğal ve özgür bir dekorasyon yaratacaktır.

Yılbaşı ruhunu uyandırın

Beyaz ve kırmızı renk düeti yeni yıl ruhunun sofralardaki şüphesiz en popüler temsilcisi. Sofranın ortasına yerleştirilmiş ayaklı şamdanlar, şamdanlara dolanmış sarmaşıklar ve tabaklar arasına serpiştirilmiş t-light'lar geleneksel yılbaşı ruhundan vazgeçmeyen, kırmızıların, ekose ve pöti kare desenlerinin country ruhunu sofrasına yansıtmak isteyenlerin tercihi.

Masa örtüsü seçerken radikal davranın 

Alexandre Turpault

Yılbaşı temasına uygun çam ağacı, kar motifleri veya minik yıldızlarla süslenmiş masa örtülerini tercih edebilir, sofrada kullandığınız yemek takımlarını yalın ve düz renklerde seçerek kurguyu dengeleyebilirsiniz. Ya da tül veya dantel bir masa örtüsü üzerinde ahşap ve kristallerin dansıyla radikal bir tavır takınabilirsiniz. 

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.