• Arama

2018’in Rengi Ultraviyole Mor Mücevherler

Pantone Color Institute, 2018 yılın rengini açıkladı: Ultraviyole! Renk skalasında birbirinin tamamen zıttı olarak konumlanan kırmızı ve mavinin mükemmel buluşmasından doğan ultraviyole aslında uzun yıllardır mücevher dünyasının gözdelerinden biri… Morun en göz kamaştırıcı tonlarını sunan ametist, mücevher tasarımcılarının hayranlıklarını ve saygılarını sunmak için adeta sıraya girdikleri bir taş.

Mitolojide ‘sarhoş etmeyen’ anlamına gelen ametist enerji, mutluluk, huzur ve canlılık verir. Enerji yüklü bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etki yapar. Yaydığı enerji her zaman insana fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Bu nedenle özellikle negatif yüklü bir ortamlarda takılması önerilir.

Etki bakımından en güçlü taşlardan biri olan ametist, kuvars taşının mor renkli olan türüdür. Liladan koyu mor rengine kadar değişik renkleri vardır. Mor rengini demir madeninden alır ve  bir silisyum dioksit bileşimidir.

Bulgari

Anna Loucah

Pantone Color Institute Başkan Yardımcısı Laurie Pressman  Ultraviole Mor’un dünyanın şu an tam da ihtiyacı olan şeyi yansıttığını dile getiriyor.

Doğada bonkörce rastlanan mor, eski zamanlarda elde edilmesi çok zor olan bir renk olduğu için, yüzyıllarca sadece kral-kraliçeler ve din adamları tarafından giyilebilmiş ve bu nedenle de asaletle özdeşleştirilmişti. M.Ö. 4. yüzyılda Fenikelilerin keşfettiği bir tür salyangozdan elde edilen mor rengi öylesine zor elde ediliyordu ki; sadece bir gramı için bile tam on bin salyangoz gerekiyordu. 

2018’de ametistli mücevherlerin kadınlar için en çarpıcı ve doğru yatırım olacağına şimdiden kesin gözüyle bakılıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.