• Arama

2018 Hediye Trendleri

Türkiye’nin ilk ve tek Personal Concierge firması Bird of Paradise’ın kurucusu Deniz Yıldız Edin, 2018’in gözde hediye trendlerini ve çözüm yollarını OGGUSTO okuyucuları için kaleme aldı.

2018’de en çok, “içinde kişiye özel anlam barındıran” hediyeler olacak.

Bir kişi için üretilen bir ürünün üstüne o kişinin isminin yazılması, o ürünün kendisine ait olduğunu gösterir ancak Bird Of Paradise için “kişisel” hediye olmaz...

Günümüzde teknoloji ve dijital dünyanın bireysel ilişkileri pençeleri arasına alması, hızla yaşanan yoğun hayatlar, gittikçe zorlaşan şartlar insanları yalnız hissettirmeye başladı. Azalan yüzyüze ilişkiler birçok kişiyi “anlam arayışı”na itiyor. Bir hediye verilecekse, paranın satın alamayacağı detayları yakalamak hedefleniyor.

2018’de hediye alan ve veren arasında kurulmuş ilişkiyi işleyen ve en önemlisi kalplere dokunan her şey talep görecek.

18 yaşını kutlayan bir gencin hayat hikayesini dile getiren bir kitap, 70 yaşındaki bir işadamı ve aile babasının başarı yolcuğunu anlatan 23 dakikalık bir kısa film, anneanne-torunun hiç ayrılmamış ellerinin bir obje haline getirilmesi, bir çiftin evlilik yıldönümlerinde birbirlerine önceden belirledikleri ana başlıklarda yazdıkları karşılıklı mektuplardan ve fotoğraflardan oluşan bir albüm, bir kadının hayalinde eğer çok iyi bir dansçı ile dans etmesi varsa, doğumgününde bu sürprizi gerçekleştirmek veya 60 yaşındaki bir kişi için o kişinin en yakınlarının onu anlattığını düşündükleri objelerden bir kolaj çalışması oluşturmak.

Hediye, hediye veren kişi ile hediyeyi alan kişiyi ortak bir paydada buluşturmalı.

Hediye, hediye verenin iç sesini yansıtmalı. Hediye verilen kişide nasıl bir etki yaratmak istediğini düşünen kişi, doğru yola çıkmış olacak... Hediye alan kişi sevinsin mi, kendisi ile gurur mu duysun, anılarıyla mı buluşsun, bir hayaline mi kavuşsun, uzun zamandır sahip olmak istediği bir şeye mi sahip olsun – yaratılmak istenen duygu, çıkış noktası olacak.

Hediye, birden fazla kişi tarafından veriliyorsa, katılan herkesi yansıtmalı.

Kalabalık arkadaş gruplarında, herkesin ayrı ayrı hediye yapması yerine, ortak hediye iyi bir fikir oluyor. Hediye tasarlanırken, hediye verilecek kişinin tüm katılımcılar için ne ifade ettiği derlenmeli. Bu nedenle, hediye verenleri de çepeçevre tanımlayacak yazılı ve görsel bir çalışma yapılmalı.

Hediye bir tasarım veya prodüksiyon süreci içermeli.

Ortaya çıkan fikirler kadar uygulama kısmı fikirden çok daha kritik değer taşıyabilir. Hayata geçirmeden önce, konu ile ilgili en doğru çözüm ortakları belirlenmeli. Metin yazarları, grafik tasarımcılar, zanaatkarlar, senaristler, yönetmenler...  Alternatif fikirlerin bütçeleri ve üretim zamanlamaları çıkarılmalı. Hediyenin verileceği tarihe kadar hangilerinin yapılabileceği söz konusu ise onlar arasından karar verilmeli.

Hediyeyi tasarlayan kişi veya kurum, bu çalışmaya aklı, vizyonu ile birlikte kalbini de koymalı.

Hangi çözüm ortağı ile çalışılacaksa, o kişi veya kurum, çalışmaya özel proje mantığıyla yaklaşmalı. Bunu yaparken de hediye veren ve alan arasındaki dokuyu özümsemek için çok yönlü bilgi toplamaya dahil olmalı. Yol haritası ile birlikte, kendi ruhunu ve dokunuşu da katarak hayalleri gerçek yapabilmeli. Çalışmaya anlam katabilmeli.

Tüm bunları planlarken...

Hayat en güzel hediye! Sevdiklerimizle birlikte içilecek bir fincan kahvenin, yapılacak bir yürüyüşün, ya da dinlenmenin, anı yaşamanın ruhları en doyurucu ve içinde en derin anlamları barındırdığı hep aklımızda olmalı.…

Bird of Paradise’ın kişisel hediyeler için başarı kriteri nedir?

Bizim başarı kriterimiz her projenin kendine has parmak izini oluşturmak, vazgeçilmezimiz ise özel hayat gizliliğine saygı duymaktır. Bird of Paradise’ı benzersiz kılan özelliği de aslında buradan geliyor... Bird of Paradise ile çalıştığınız zaman güvene dayalı uzun soluklu bir birliktelik oluşuyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.