• Arama

Olafur Eliasson Sergisi Cenevre'de Açılıyor

Olafur Eliasson’ın kişisel sergisi, Cenevre’de, Espace Muraille’da 24 Ocak günü açılıyor. Objets définis par l'activité (Hareket ile Tanımlanan Objeler) sergisi, sanatçının artistik sözlüğünden oluşuyor: algı, ışık, su ve renk. Sergi için özel hazırlanmış eserlerin de görüleceği Espace Muraille’daki seçki, 30 Nisan’a kadar açık olacak.

Fransa’da Versailles Sarayı, Almanya’da Langen Vakfı ve Viyana’da Savoy Sarayı’nda gerçekleştirdiği sıra dışı sergileri ile hatırlanan Eliasson’ın eserleri, düşünce ve hareket arasındaki bağı ile öne çıkıyor. Sanatçının daha önceki işleri arasında Paris Louis Vuitton Vakfı’nın açılışı gibi önemli kurumlar sayılırken, doğduğu ülke Danimarka’nın en önemli müzesi Louisiana Museum of Modern Art‘ta eserlerine adanmış bir bölüm bulunuyor.

Cenevre sergisinde ziyaretçilere deneyimsel rastlantılar sunacak sergide, dolaşılan alanlardaki değişimler, fiziksel şekiller ve zamanda hareket algıları yaşatacak on sekiz eser görülebilir. Yapıtlar arasında renkli üfleme camdan oluşan ve iki elipsten oluşan bölme, koyu siyah ve gökkuşağı arasındaki çelişkiyi gösteren renk denemelerini sunan tablo ve içbükey ayna ile yarattığı eserler bulunuyor.

Diğer odada ise üst üste binen renk yıkamaları, eriyen buz damlalarının renklerde yarattığı değişiklik görülebilecek. Bu eserlerin zarafeti ise, zamanı durdurma üzerine odaklanıyor. Kara güneş, Versailles’ın altın bakışı isimli eserler ise sanatseverleri şaşırtacak.

Performansı sanatla birleştiren Jaguar otomobillerinin ayrıcalıklı dünyası ile ilgili haberler için üye olun!

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.