• Arama

Paul Klee’nin En Kapsamlı Sergisi Münih’te

Münih’te bulunan Pinakothek der Moderne, 1 Mart’ta açılacak Paul Klee. Construction of Mystery sergisine ev sahipliği yapıyor. Müzenin daimî koleksiyonunda bulunan eserlere ilave olarak Avrupa, Amerika ve Japonya’dan gelecek 120 eser, 10 Haziran’a kadar beraber sergilenecek.

Düşünen sanatçı olarak tanınan Paul Klee’ye adanmış en kapsamlı sergi olan İnşaatın Gizemi, Klee’nin eserlerinde görülen mantık dışı, sınırları zorlayarak aşan kompozisyonlara odaklanıyor. Sanatçının değişen dünya ve yeni teknolojilere olan cevabını vermek üzere 1920’lerde yapıtlaştırdığı eserlere odaklanan seçki, sanat tarihinin önemli ismine ışık tutacak.

Bauhaus ustası olarak Klee, mantığın öne çıkmasını sorgulaması ve eserlerinde anlama, hissetme, inşa ve sezgiye eşit yer vermesi ile tanınıyor. Sergi, bu eserler aracılığı ile mantık ve modern kurgu arasındaki çatışmayı gözler önüne seriyor.

Diğer sanatçılar tarafından ‘tekil’ olarak adlandırılan Paul Klee, resim kadar müziğe de yeteneği olan ender isimler arasında modern sanat tanımını yerleştiren ve mozaik benzeri eserlere yön veren sanatçı olarak önem taşıyor. 

İtalya’ya yaptığı seyahatlerde gördüklerinden ilham aldığı kadar eserlerindeki özgün tarzında Tunus ziyaretinden izler taşıyan ve fonda muzip semboller kullanan Klee, o dönem için seçtiği renk paleti ile de diğer ressamlara öncülük ederek, tercih ettiği küçük ebatlı eserlerde yeni müzikal ses ve görüntüler yaratması ile hatırlanıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.