• Arama

Alphonse Mucha: Yayılan Güzellik Sergisi Kopenhag’da

Paris metro duraklarının tasarımcısı olan Alphonse Mucha’ya adanmış sergi, 3 Şubat-3 Haziran tarihleri arasında Kopenhag’daki Arken Müzesi’nde görülebilir. Art Nouveau akımının babası sayılan sanatçının eserleri arasında tabloları ile beraber poster ve afişleri de sergilenecek.

Yayılan Güzellik başlığı taşıyan sergide, Art Nouveau’nun öncüsü sanatçının bitki, kadın ve süsleme motiflerini beraber kullanarak, ünlü aktris Sarah Bernhardt için 1894’te yarattığı poster ile parlayan sanat hayatına odaklanılıyor.

Sergide, Çekoslovak sanatçının çalışmalarında görülen stilize edilmiş doğal formların bir anda Paris’ten başlayarak dünyaya yayılması görülebilecek. İstanbul’daki Lebon pastanesinde mevsimleri gösteren 1905 tarihli panelleri, şehirde görülen ilk Alphonse Mucha etkilerinden sayılabilir.

Adı unutulan Mucha’nın sanatına adanmış Beauty Pervades sergisinde, yüzyıldır kullanılan Art Nouveau akımın babasının hatırlatılması hedefleniyor. 1960 ve 1970’lerde görülen psychedelic sanata ilham veren sanatsal formun günümüzde Japon manga’lar üzerindeki etkisi de sergide unutulmamış.

1893 yılında fotoğraf ile ilgilenmeye başlayan Mucha’nın çektiği kareler de sergide yer alarak, resim çalışmalarında kullandığı referanslar da sergiye farklı bir doku katacak.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.