• Arama

2017 Saat Oscar'larını Kazanan Erkek Saatleri

Heyecanla beklenen ve saat Oscar’ları olarak anılan GPHG (Grand Prix d’Horlogerie de Geneve), 17. kez ödüllerini dağıttı. Dünyanın en seçkin saat firmaları, ayrıcalıklı modellerini 15 farklı kategoride aday gösterdi. Seçkin jüri tarafından ön elemeyi geçen modeller kısa bir dünya turu sergisinin sonunda evinde, Cenevre’de görücüye çıkarıldı.

Cenevre’nin büyüleyici tarihi mekânı Musee d’art et d’histoire’de, 17. kez 72 saat modelinin heyecanlı yarışına ev sahipliği yaptı. 9 Kasım akşamı düzenlenen muhteşem bir törende kazananlar açıklandı. 15 kategori dışında tüm katılan modeller arasından seçilen ve yarışmanın en büyük ödülü olan Altın İbre (El) ise Chopard’ın L.U.C. Full Strike modelinin oldu. Ayrıca Jüri Özel Ödülü ise saat mine ustalarına verildi. 

 • 1/12
  ALTIN İBRE – BÜYÜK ÖDÜL: CHOPARD L.U.C. FULL STRIKE

  Chopard’ın L.U.C Full Strike modeli, yarıştığı kategoride ödül alamadı ama 17. GHPG’nin en büyük ödülünün sahibi oldu. Full Strike, markanın L.U.C ailesine ait bir model. Chopard’ın kendi mekanizmasını yaratmasının üzerinden tam 20 yıl geçti ve bu önemli yıl dönümünü Full Strike modeli ile kutluyor. Koleksiyon,  her saat başı saatin kaç olduğunu belirten çan seslerine sahip ve şu anda çan sesine sahip saat pazarının en önemli modeli. Saatin 42.5 mm çapında açık pembe altın kasa kadranı bulunuyor. Elle kurum mekanizmasının ise 60 saat güç rezervi özelliği var. L.U.C. ailesinin değerli üyesi Full Strike 20 adet limitli edisyonla üretildi.

  Fiyatı: 245.000 CHF

 • 2/12
  EN İYİ ERKEK SAATİ: BVLGARI – OCTO FINISSIMO AUTOMATIC

  Bvlgari, bir kez daha saatçilik sınırlarını, Octo Finissimo Automatic modeli ile zorluyor. Dünyanın en ince kendinden kurum saati olma özelliği taşıyor. Kalibre BVL 138, sadece 2.23 mm kalınlığında ve 5.15 mm modelin kasasına uyumlu. Titanyum kasası 41x46 mm ölçülerinde ve oldukça maskülen bir tasarıma sahip. Kendinden kurum mekanizmasının 60 saat güç rezervi özelliği var.

 • 3/12
  EN İYİ KRONOGRAF SAAT - PARMIGIANI FLEURIER - TONDA CHRONOR ANNIVERSAIRE

  İsviçre yüksek saatçiliğin zirvesinde olan Parmigiani, Fleurier koleksiyonunun Tonda Chronor Anniversaire modeli ile kronograf genlerine adeta methiyeler diziyor. 20. yıl dönümünün kutlama modeli olarak çıkarılıyor. Pembe altın kasası 42.1 mm çapında. Elle kurum mekanizması bir kronograf, bir saniye atlama fonksiyonu ve bir büyük tarih fonksiyonunu çalıştırıyor. 65 saat güç rezervine sahip. 25 adet limitli olarak üretildi.

  Fiyatı: 135.000 CHF

 • 4/12
  TOURBILLON VE EŞAPMANLI SAAT ÖDÜLÜ: BVLGARI – OCTO FINISSIMO SKELETON

  Çağdaş, şık ve teknik ayrıcalıklarla dolu olan model, GPHG’de bu yılın en iyi tourbillon ve eşapmanlı saat ödülünün sahibi oldu. İnce saatler üzerine uzmanlığını kanıtlayan marka Octo Finissimo, 2014 yılında bizleri en ince tourbillon ile tanıştırmıştı. 2017’de ise muhteşem komplikasyona daha da etkili kılacak bir özellik olarak tourbillonu ekledi. Açık kasa, ultra ince tourbillon 253 parçadan oluşuyor. Saatin kasa kalınlığı 5 mm, ölçüleri ise 42.57x 46 mm.

  Fiyatı: 135.000 CHF

 • 5/12
  SPOR SAAT ÖDÜLÜ: ULYSSE NARDIN-MARINE REGATTA

  Ulysse Nardin’in kendine özgü mavi renkli 44 mm’lik kadranı altında iddialı bir marine mekanizma gizleniyor. Yat yarışlarında 10 dakika önce yapılan uyarı atışı süresince kronograf kolu, tersine çalışarak geri sayımını tamamlıyor. Süre dolduğunda ise kronograf ibresi 12 konumuna geliyor ve saat yönünde dönerek zamanı ölçmeye başlıyor. Böylece yat yarışlarında ekibin en önemli elemanı haline geliyor. Kendinden kurum mekanizması 72 saat güç rezervine sahip ayrıca 100 metre su geçirmezlik özelliği bulunuyor.

 • 6/12
  ARTİSTİK EL İŞÇİLİĞİ: VOUTILAINEN- AKI-NO-KURE

  Japonya’da yer alan dünyanın en önemli lake stüdyolarından biri  Unryuan, atölyesinde Bay T.Kitamura, Japon sanatının yüzlerce yıllık geleneğini lake sanatında yaşatıyor. Aki-No-Kure modelinin kadranının yaratıcısı olarak da çok özel malzemeler kullanılıyor: Altın tozu, altın yaprağı, büyük yeşil istiridye kabuğu ve Yeni Zelanda deniz kabuğu. Aki-No-Kure, el işçiliği ile Japon sanatı ve İsviçre yüksek saatçiliğinin birleştiği muhteşem bir zaman parçası. Modele bir de elle kurum mekanik mekanizması ile can verilmesi eklenince eşsiz saat sanatının en güzel örneği oluşturulmuş.

  Fiyatı: 350.000 CHF

 • 7/12
  REVIVAL SAAT ÖDÜLÜ: LONGINES –THE LONGINES AVIGATION BIGEYE

  Pilot saatlerinin güzel örneklerinden Avigation Bigeye, Longinesin 1930’larının kronograf tasarımını geleneksel yapıya ustaca uyguladığı bir model. Kendinden kurum mekanizmaya sahip ve 30 metre su geçirmezlik özelliği bulunuyor. Kasa çapı ise 41mm.

  Fiyatı: 2.300 CHF

 • 8/12
  YENİLİKÇİ SAAT ÖDÜLÜ: ZENITH-DEFY LAB

  Zenith, Defy Lap modelini en dakik saat olarak tanıttığında, hem saatçiliğe hem de bu yılın ödüllerine iz bırakacağı belliydi. Yeni geliştirdiği mekanizması ZO 342, 32.8 mm çapında ve kalınlığı 8.13 mm. Daha önce 31 parçadan oluşan osilatör tek parça olarak özel bir maddeden üretildi; silikon oksit bir katmanla kaplı Monocrystalline Silicon. Bu da saatte; temas, sürtünme, aşınma, gevşeklik, yağlama, montaj gibi zorlukları ortadan kaldırıyor. Modelin yeniliği bir tek osilatöre getirdiği devrim ile de bitmiyor, muhteşem mekanizmasını koruyan kasası da özel bir komposit olan alüminyum Aeronith’den üretiliyor.

  Fiyatı: 29.900 CHF

 • 9/12
  TAKVİMLİ SAAT ÖDÜLÜ: GREUBEL FORSEY –QP A EQUATION

  QP a Equation, 7 yıllık araştırma sonrasında üç patent ve iki yeniliğin kombinasyonundan doğan bir model. Greubel Forsey, en eski saatçilik komplikasyonu olan perpetual takvim üzerinde yaptığı çalışmalar ile ön plana çıkıyor. QP A Equation’ın kalbinde yedinci buluş dedikleri eski astronomik saatlerde yer alan bazı takvim işlevlerine tekrar yorum getirerek 25 parçalı Mekanik Komputür’ü yaratıyor. Gri altın kasası, 43,5 mm çapında ve 30 metre su basıncına dayanıklı.

  Fiyatı: 670.000 CHF

 • 10/12
  SEYAHAT ZAMANI SAAT ÖDÜLÜ: PARMIGIANI FLEURIER - TORIC HEMISPHERES RETROGRADE

  Toric Hemispheres Retrograde, iki zaman göstergesi ile tam bir seyahat saati. Saat, dakika ayarı yapabilen retraograde özelliği ile SIHH 2017’den sonra en çok konuşulan modellerinden olmuştu. Kendinden kurum mekanizması kalibre PF317’ye ev sahipliği yapan kasası 42.8 mm çapında. Bezeli ise klasik Parmigiani tırtıkları ile süslü. Toric koleksiyonuna ait model 50 saat güç rezervine sahip.

  Fiyatı: 29.500 CHF

 • 11/12
  İSTİSNAİ MEKANİK SAAT ÖDÜLÜ: VACHERON CONSTANTIN-LES CABINOTIERS CELESTIA ASTRONOMICAL GRAND COMPLIC

  Sadece bir adet üretilen bu muhteşem model; perpetual takvim, gün/gece göstergesi, ay, eş zamanlı gün doğumu–gün batımı, gün-gece uzunlukları, mevsimler, ekinoks ve zodyak işaretleri, yıldız takvimi, tourbillon gibi göstergelerden oluşuyor. Saatin ön ve arka yüzünde toplam 23 adet saat komplikasyonu olmasına rağmen 6 bareli ile 3 hafta yani 504 saat güç rezervine sahip. Elle kurum mekanizması ise 514 parçalı kalibreden oluşuyor.

 • 12/12
  KÜÇÜK İBRE ÖDÜLÜ: TUDOR -HERITAGE BLACK BAY CHRONO

  Yarışmanın 5.000 CHF altındaki saatleri, ayrı değerlendirdiği kategorinin 2017 yılı kazananı Tudor oldu. Markanın kendi atölyelerinden çıkan Black Bay, karakteristik özelliklere sahip. Akrep üzerinde kullandığı kar tanesi, DNA kodlarından sadece biri. 41 mm kasa çapı içerisinde kendinden kurum kronograf mekanizması yer alıyor. COSC kronograf sertifikasına sahip olmasının yanı sıra 200 metre su geçirmezlik özelliği de bulunuyor.

  Fiyatı: 4.167 CHF