• Arama

En İyi Kronograflı Saat Modelleri

Kullanılsa da kullanılmasa da, en çok talep edilen ve saatte bulunması istenilen en önemli komplikasyonların başında kronograf özelliği geliyor. Bileğimizdeki saatte kronograf ibresinin hareketini izlemek, durdurmak, üstelik bunu mekanik olarak gerçekleştiğini bilmek daha da büyük bir zevk veriyor. Latince Chronos zaman, Graph ise yazmak anlamına gelen iki kelimenin birleşmesi Kronograf’a bugünkü adını kazandırdı. Louis Moinet 1816 yılında ilk kronograf fonksiyonu olan cep saatini üretti. Bu model tüm saatlerde uygulanan kronograf mekanizmasının başlangıcı oldu. O dönemde hayali zor olan ve birçok markanın son yıllarda ulaştığı hassasiyet 1/60 ölçüm yapabiliyor ve 30 Hz ile çalışıyordu.

Nicolas Rieussec ise, Fransa Kralı’nın at yarışı tutkusunu 1821 yılında ölçmek için nasıl bir alet icat edebilirim, diye düşünmeseydi belki spor aktivitelerindeki zaman akışına bakışımız da çok farklı olacaktı. Nicolas Rieussec gibi bir dahi halen Montblanc’ın en güzel kronograf modellerinin ruhunu oluşturmaya devam ediyor. 

Kronograf fonksiyonu, her zaman baktığımız yerel saat dışında ayrıca belirli bir zaman aralığını ölçmeyi sağlıyor. Yani bir hafta sonu kolunuzdaki saat çalışadursun, koştuğunuz kilometreyi ne kadar sürede tamamladığınızı ölçebilirsiniz. Bunu da saatin kasasının yanında bulunan başlat-durdur düğmeleri ile yapabilirsiniz.

Bir saatin sadece mekanizmasında kronograf fonksiyonunu barındırması yeterli değil. İsviçre’de bulunan Controle Officiel Suisse Des Chronometres’te mekanik saatlerin doğrulu zorlu testlerden geçirilip onaylanması ve kısaca COSC belgesi alması gereklidir.

Kronograf fonksiyonlu saatler dalış, havacılık, otomobil yarışı gibi zamana karşı olan her sporda ve aktivitede kolaylıkla kullanılabiliyor. Eğer bir saat koleksiyoneri iseniz ve henüz bir kronograf fonksiyonlu saatiniz yoksa birbirinden güzel modellerin arasından birini seçip, bu büyük eksikliği en kısa zamanda tamamlamanızın vakti geldi demektir.

Kronograf fonksiyonlu eşsiz mekanizmalı saat modellerini sizler için zevkle inceledik.

 • 1/15
  Louis Moinet, Memoris 200th Anniversary

  Louis Moinet atölyelerinde kronografın 200 yılı şerefine üretilen “Memoris 200th Anniversary”, 46 mm kırmızı altın kasaya sahip ve eşsiz bir el işçiliği ile üretilmiş. Louis Moinet’in klasik çizgilerini taşıyan model kasasındaki sportif çizgiler ve son dokunuşları ile daha yenilikçi yüzünü yansıtıyor. Üzerinde kronografın döndüğü yarı açık kasa olarak üretildi. Tamamıyla geceden ilham alan modelin kadran ve kronograf göstergeleri gece mavisi tonunda seçilmiş. Yarı açık kasasının alt kısmın el oyma tekniği ile yıldızlar yerleştirilmiş. Mekanizmasında yer alan parçaların bazıları kompozit maddelerden yapıldı. 

  Fiyatı: 124.800 $

 • 2/15
  Audemars Piguet, Royal Oak Offshore Selfwinding Chronograph

  Markanın 1993 yılından itibaren tanıtmaya başladığı Royal Oak Offshore ailesi, her yıl bir yenilikle karşımız çıktı ve saat endüstrisine yeni fikirler aşıladı. 2018 yılı tekrar üretim modeli Royal Oak Offshore Selfwinding Chronograph, orijinal ilk modeline saygı niteliğinde paslanmaz çelik kasa ve mavi kauçuk ayar tepesi ile üretildi. Markanın adeta imzası olan “Petite Tapisserie” deseni kadranını büyüleyici bir estetik ile süslüyor. Beyaz altın indeksleri ve özel parlatılmış Royal Oak ibreleri safir kristal camının ardından rahatlıkla izleniyor. Yüksek saatçilik örneği mekanizması tam 365 parçanın birleşmesinden oluşuyor. 

  Fiyatı: 31.000 $

 • 3/15
  A.Lange&Söhne, Triple Split

  A.Lange & Söhne Triple Split, 43.2 mm çapındaki kasası içerisinde komplikasyon ve özellikle kronograf sevenlere tüm istediklerini fazlasıyla veren bir büyüleyici model. Lange kalitesi ve standartlarında üretilen dünyanın ilk mekanik split second kronograf saati, aynı anda 3 farklı zamanı dilimini ölçüyor; hatta zamanlar arasındaki farkı da gösteriyor. 100 adet limitli üretildi. Üç adet mavi çelik ibre farklı zaman aralıklarını ölçmeyi durduğunda, saniye, dakika ve saat ibreleri zamanı göstermeye devam ediyor. 18K beyaz altın olan model, safir cam ile koruma altına alınmış ve 55 saat güç rezerv özelliği bulunuyor.

  Fiyatı: 147.000$

 • 4/15
  Parmigiani Fleurier, Kalpa Chronor

  Fıçı kasa, markanın Kalpa koleksiyonun karakteristik kasa şekli ilk kez 2001 yılında tanıtıldı. Kalpa Chronor dünyanın ilk tam altın, kronograf ile entegre kendinden kurum mekanizması ile güçlendirildi. COSC sertifikalı ve oldukça yüksek bir performansı olan saat, 36.000 vibrasyonda sallanıyor. 50 adet limitli olarak üretildi ve 65 saat rezerv özelliği var. 

  Fiyatı: 85.000 CHF

 • 5/15
  Cartier, Tank MC

  Cartier’in kendi atölyelerinde üretilen modeli Tank MC, otomatik kurum kronograf fonksiyonlu. Çelik kasası, flinque tekniği uygulanmış gümüşi kadranına ev sahipliği yapıyor. Kılıç şeklinde ibreleri mavileştirilmiş çelikten üretildi. Saat 6 konumunda takvim bölümü yer alıyor. Safir cam ile korunan kasanın kalınlığı 11.7 mm ve 30 metre su basıncına dayanıklı. Yarı mat siyah aligatör kayışının çift ayarlı tokası da çelik. 

  Fiyatı: 42.900 TL

 • 6/15
  Chopard, L.U.C Perpetual Chrono

  Chopard’ın  yüksek saatçiliğinin eseri olan L.U.C Perpetual Chrono, platin kasası içerisinde hem tasarım hem de mekanik olarak şık kronoseverlere hitap ediyor. 20 adet limitli üretildi.  Platin kasası 45 mm çapında. Kronografın haricinde gün, tarih, kesintisiz takvim, ay fazı diğer komplikasyonlarını oluşturuyor. Tüm mekanizmasına can veren Chopard L.U.C 03.07-L  kalibre ise markanın 1963 Kronograf modelinden esinlenilerek 4 yıl önce tasarlanıp üretildi. Ay fazı göstergesi sadece 122 yılda bir günlük sapma yapıyor. 

  Fiyatı: 85.000$

 • 7/15
  Breitling, Navitimer 8 B01

  Breitling Navitimer 8 B01 modeli, panda kadran olarak tasarlandı. 8 gün güç rezervine sahip. 43 mm paslanmaz çelik kasadan oluşuyor ve 100 metreye kadar su basıncına dayanıyor. En iyi kronograf saatlerin olmazsa olmazı kalite belgesi COSC belgesine sahip. 70 saat güç rezervinde otomatik mekanizmayla çalışıyor.

  Fiyatı: 7.100 CHF

 • 8/15
  Zenith, Defy Lab

  Yaklaşık 152 yıldır Le Locle’deki atölyelerinde hassas kronometreler üreten ve geliştiren bir yüksek saatçilik firması olarak Zenith, sadece 100 yıl içerisinde 2333 kronometri ödülünün sahibi oldu. Efsanevi mekanizmaları El Primero, hassas ölçümde saatçilikte çığır açan bir yenilik olarak addedildi.

   2017’de Defy Lab ile saat Oscar’ı sayılan GPHG’de “Yenilikçi Saat Ödülü” aldı. 108.000 gibi inanılmaz saat/salınımla, 60 saat güç rezervine sahip. Yerçekiminden etkilenmeyen ve üretim aşaması dahil yağlama ihtiyacı olmayan Defy Lab’ın üç ayrı sertifikası var; Besonçon Gözlemevi tarafından Kronometre ödülü, sıcaklık değişiminden etkilenmeme düzeyi ISO-3159’nun da çok üzerinde bir hassasiyet ve ISO-764 standartından daha iyi düzeyde 1,100 Gaus direnç özelliği. Tüm bu güzel komplikasyonlar için kasada dünyanın en hafif alüminyum polimer köpük kompoziti olan Aeronith’i kullandı. Sadece 10 adet üretildi. 44  mm. çapında kasa arkasında bulunan transparan safir camı mekanizmayı olduğu gibi gözler önüne seriyor.

  Fiyatı: 29.900 CHF

 • 9/15
  IWC Schaffhausen, Ingenieur Chronograph “Tribute to Nico Rosberg”

  IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph ailesine, Formula 1 Dünya Şampiyonu Nico Rosberg için limitli bir model daha ekledi; Tribute to Nico Rosberg. 18K kırmızı altın 42 mm çapındaki kasasının arka yüzünde, transparan ortasında yer alan altın kısma yarışçının kaskının üzerinde yer alan NICO yazısı işlendi. Nico’nu kazandığı Formula yarışlarına ithafen 23 adet limitli edisyon ile sunulan modelin kadranı ise andrasitten yapıldı. 46 saat güç rezervi özelliğine sahip ve otomatik kronograf mekanizma ile can buluyor.

  Fiyatı: 22.500 CHF

 • 10/15
  Omega, Seamaster Planet Ocean “PyeongChang 2018”

  Omega, 2018 Pyeong Chang Kış Olimpiyat Oyunları'na özel, 2018 adet limitli Seamaster Planet Ocean "PyeongChang 2018" üretti. Bu özel model, cesur mavi ve kırmızı (Kore bayrağı) renkleri ile paslanmaz çelik kasası içinde cilalanmış mavi seramik bir kadrana sahip. Rodyum kaplama indeksleri, mavi ışık yayan beyaz Super-LumiNova ile donandı. Bu özellikleri akrep ve yelkovan göstergeleri ile de paylaşılıyor. Dakika göstergesi, çerçevenin üzerindeki noktayla aynı hizada yeşil bir parıltı yayıyor.

  Bir Master Chronometer olarak bu saat, endüstrideki en yüksek saat kontrol testlerini geçmeyi başardı. Saatin kubbeli, çizilmeye karşı dayanıklı safir kristal yüzü, her iki yanından yansıma önleyici özelliğe sahip. 

  Fiyatı:  24.200 TL

 • 11/15
  Montblanc, Star Legacy Automatic Chronograph

  Markanın Star Legacy ailesinin üyesi olan model, koleksiyonun 20. yılında tasarım kodlarını kendi saat ustalığı köklerinden ve kronograf tarihinden aldı. Gümüşi beyaz kadran dengeli bir estetik kaygı ile tasarlandı. Mavi yaprak şekil ibreleri saat 3, 6 ve 9 konumundaki üç sayaç üzerinde yer alıyor. 4 ve 5 arasınna ise tarih penceresi yerleştirildi. 42 mm paslanmaz çelik kasa aligatör kayışını kavisli kulakçıklarla tutuyor. Saat ayar tepesinin üzerinde Montblanc amblemi var.

  Fiyatı: 3.990€

 • 12/15
  Longines, Heritage Avigator Big Eye

  Longines Avigation Big Eye, havacılık için üretilen eski kronograflardan ruh almış bir model. Çelik kasası 41mm çapında ve safir kristal çizilmez cam ile korunuyor. Üç alt kadranının hepsi farklı ölçülerde tasarlanmış. Siyah kadranı üzerinde sıralı rakamlarla belirtilen saat indeksleri karanlıkta okumayı kolaylaştırmak amacıyla SuperLuminova kaplı. Kasasını çevreleyen kronograf baskı düğmeleri, havacıların eldivenli kullanımlarını sağlamak amacıyla büyük ve aralıklı yapıldı. 54 saat güç rezervi var.

  Fiyatı: 2.300 CHF

 • 13/15
  Tudor, Heritage Black Bay Chronograph

  Tudor, Heritage Black Bay Chronograph modeli ile kronograf genlerini yeniden yaşatıyor. Tamamiyle kendi atölyelerinde üretilen kronograf model, 200 metre su basıncına dayanıklı. Vidalı ayar tepesi dalış süresince kullanımını kolaylaştırıyor. 41 mm çaplı kasası COSC sertifikasına sahip mekanizmasına ev sahipliği yapıyor. 70 saat güç rezervine sahip. Hem çelik hem de deri kayış ile kullanılma seçeneği bulunuyor.

  Fiyatı: 4.400 € (deri)- 4.740 € (çelik)

 • 14/15
  Victorinox Swiss Army, AirBoss Mechanical Chronograph

  Victorinox Swiss Army AirBoss Mechanical Chronograph, maskülen detaylar içeriyor. Gümüş rengi çelik kasayla korunan beyaz kadranın sportif kahverengi deri kayışla birleşiminden doğan AirBoss Mechanical Chronograph erkeklerin dikkatini çekiyor. 

  Victorinox Swiss Army’nin usta ellerinde tasarlanan saat, 42 mm kasa çapı, 14,65 mm kasa yüksekliği ile bilekteki varlığını hissettiriyor. Kronometre ve tarih göstergelerinin de yer aldığı AirBoss Mechanical Chronograph, Super-LumiNova® teknolojisiyle karanlıkta da görüş sağlıyor. Victorinox Swiss Army’nin dayanıklılık konusundaki tecrübesiyle tasarlanan saat 100 metreye kadar su geçirmiyor.

  Fiyatı: 2.730 CHF

 • 15/15
  Graham, Chronofighter Vintage Aircraft LTD

  Eskitilmiş toprak rengi görünüm kazandırılmış kasası ile Graham Chronofighter Vintage Aircraft LTD, tam bir militarist saat. 44 mm çapında kasası gri tonda ve bombeli safir kristal cam ile korunuyor. Kadranda eski savaş uçaklarının tasarım çizgileri rahatlıkla fark ediliyor. İbre ve indeksleri karanlıkta okunmayı kolaylaştırıcı SuperLuminova ile kaplı. Saat 6 konumunda 30 dakikalık kronografı bulunuyor. 250 adet limitli edisyon ile üretildi.

  Fiyatı: 5.450