• Arama

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

Kitapseverlerin adeta tutku mekanları haline gelen, dünyanın en iyi kitapçı kafelerini mercek altına aldık

Kitap ve kahve, adeta ayrılmaz bir ikilidir. Koltuğunuza uzanıp cümleleri okumaya başladığınızda sanki insanın içine bir dürtü gelir. Kelimeler birbiri ardını takip ederken kendinizi çoktan elinizde bir kahveyle bulmuş olursunuz. Bu ikiliyi mükemmel şekilde bir araya getiren, sessiz sakin ve tasarımsal ortamlarıyla kitap kafeler ise kitapseverlerin vazgeçilmez adresleri...

 • 1/10
  Alexandra Bookcafe, Budapeşte, Macaristan

  Alexandra Bookcafe, merdivenlerden yukarı çıkmadığınızda aslında sadece standart bir kitapçı gibi görünüyor. Merdivenleri takip ettiğinizde ise kraliyet sarayı balo salonuna benzeyen bir yerle karşı karşıya kalıyorsunuz ki işte tam da burası bir kitap kafe! Neo-Rönesans dekoru ve kitap okumak için ideal müzikleriyle 1911’de açılmış olan yer, sakin bir mola için mükemmel bir alternatif. 

 • 2/10
  Ler Devagar, Lizbon, Portekiz

  Fernonda Pessoa’nın hakkında çok güzel şeyler yazdığı Lizbon’un, dünyanın en muhteşem kitap kafelerinden birine sahip olması eminiz ki kimse için sürpriz olmadı. Portekizcede anlamı ¨yavaş oku¨ anlamına gelen Ler Devagar, büyük bir sanat merkezinin bir parçası. Küçük ve sevimli bir kafe olarak yerlilerin favorisi olan mekanın en önemli özelliği, tavanda asılı olan bisiklet heykeli. Tüm dünyada ¨bisiklet asılı olan kafe¨ olarak bilinen yer, kitap kurtlarının vazgeçilmez adresi.

 • 3/10
  El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires, Arjantin

  Dünyanın en iyi kitap kafesi olarak oylanan El Ateneo Grand Splendid, kitap kurdu olmasanız da hayatınızda mutlaka bir kez görmeniz gereken bir yer. İhtişamlı bir tiyatro salonunda yer alan bu kütüphanenin kafe kısmı nerede derseniz, perdenin hemen arkasında… Milyonlarca kitabın içinden dilediğinizi seçip kahve eşliğinde keyifli anlar yaşayabilmeniz için muhteşem bir yer olan bu kitap kafe, huzurun ta kendisi!

 • 4/10
  Merci Used Book Cafe, Paris, Fransa

  Bir kitap kafeden beklenilen her şeyi fazlasıyla karşılayan Merci Used Book Cafe hoş, sıcak ve rahat ortamıyla harika bir yer. Yalnız kalmak istediğinizde gidip saatlerce kitabınızı okuyabileceğiniz ya da arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz eşsiz bir alternatif olan kafe, 5.000’den fazla kitaba sahip. Çalışanlarının sizi adeta evinizdeymiş gibi hissettirdiği mekan, Fransız’ların gözde yerlerinden.

 • 5/10
  El Péndulo, Meksika, Amerika

  Şiirsel olarak ¨The Pendulum¨ diye adlandırılan Meksika şehrindeki El Pendulo, tavana kadar kitaplarla kaplı iki kattan oluşuyor. Oturduğunuz yerden etrafınıza baktığınızda, kitaplardan yapılmış bir bina gibi görünen muhteşem bir manzarayla karşı karşıya kalıyorsunuz. Çoğu kitap kafe kitabın yanında tatlı tuzlu birçok yeme içme alternatifi sunarken, burası tabii ki size çoğunlukla Meksika yemekleri sunuyor. Bir kitap kafede Meksika yemekleri yiyebileceğinizi hiç hayal edebilir misiniz? 

 • 6/10
  M.O.C, İstanbul, Türkiye

  Kahveleriyle ünlü olan M.O.C, kahve kitap ikilisinin İstanbul’daki ilk adreslerinden. İçeri girdiğinizde bir duvarını kaplayan kütüphane, size birbirinden güzel kitap alternatifleri sunarken hemen karşısında bulunan kahve bölümünden muhteşem kahvenizi alabilirsiniz. Hem çalışmak için hem de kitabınızı okumak için oldukça naif olan bu mekana, şimdiye kadar gitmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. 

 • 7/10
  Barter Books, Alnwick, İngiltere

  İngiltere’de sakince vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında geliyor Barter Books. Şirin Northumberland kasabasında bulunan Barter Books, içinde şöminesi dahi olan rüstik bir tren istasyonu şeklinde. Ayrıca farklı bir deneyim olarak ¨Amerikan stili¨ kahvaltı da sunan mekan, oldukça merak uyandıran ve bir kez gidenin mutlaka tekrar gittiği bir yer.

 • 8/10
  The Bookworm, Pekin, Çin

  Pekin’de en çok gidilen yerlerden olan The Bookworm’da aynı zamanda etkinlikler de düzenleniyor. Önemli konuşmalara ve kitap kulüplerine ev sahipliği yapan yer, hem yerli halkla hem de turistlerle kaynaşmak için güzel bir ortam sunuyor. Sezonluk değişen menüsüyle her mevsime ayak uyduran kafenin dört bir yanı camlarla çevrili. Gündüz ayrı, gece ise muhteşem ışıklandırmalarla yaratılan atmosferiyle apayrı güzel olan mekan, Pekin’e gitmek için harika bir sebep.

   

 • 9/10
  Tranquebar, Kopenhag, Danimarka

  Tranquebar, 1620’de Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde Danimarkalıların kurduğu ilk koloninin adıydı. Şimdilerde koloninin adı Thatangambadi olarak anılsa da Danimarkalılar Tranquebar ismini, Kopenhag’daki bu popüler Hint restaurantında yaşatıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen biblolarla, tüm dünyanın mikro halini bulabileceğiniz bir yer olan bu kafede milyonlarca hatıraya tanıklık edebilirsiniz. Samimi ortamıyla da insanların hemen sempatisini kazanan bu mekanda kahvenizi içip kitabınızı okumadan Kopenhag’dan ayrılmayın.

 • 10/10
  Cook and Book, Brüksel, Belçika

  Cook and Book, her biri tamamen farklı estetik temalı birçok kitap odasına sahip. Tepede asılı duran kitaplarıyla oldukça değişik bir atmosfer yaratan kafede birbirinden güzel milyonlarca kitabı bulabilir ve keyifle okuyabilirsiniz. İçinde restoranları da bulunan mekanda bir öğlen geçirmek için bundan daha güzel bir neden düşünülebilir mi?