• Arama

Empresyonistlerin Paris’ini Yaşatan 10 Eser

Empresyonistlerin Paris’ini yaşatan 10 eseri inceleyin.

 • 1/10
  Saint Lazare İstasyonu, Claude Monet

  Işık ustası ressam Claude Monet imzalı Saint Lazare İstasyonu tablosu, 1877 yılında resmedilmiş. Orsay Müzesi koleksiyonundaki eser, tren yolculuğunun yaygınlaştığı yıllarda birkaç kez tuvale aktardığı Le gare Saint Lazare, Paris’teki beş istasyondan birisi olarak hala aynı şekilde görülebilir. 

 • 2/10
  Dans Dersi, Edgar Degas

  Paris’in Garnier Operası’ndaki bir bale dersini yakalayan Dans Dersi tablosu, ünlü empresyonist Edgar Degas imzasını taşıyor. Opera dansçıları arasında yer almak isteyen öğrencilerin hala katılması gerektiği bu dersler, tablonun resmedildiği 1874 tarihinden beri katı kuralların hiç değişmediğini gösteriyor.

 • 3/10
  Folies Bergere Barı, Edouard Manet

  Folies Bergere Barı tablosu, empresyonist olduğu kadar çifte gerçekçilik oyunu ile sanat tarihinde önemli yer tutuyor. Edouard Manet bu başyapıtında izleyiciyi barda sipariş verirken gördüklerini aynadan yansıtması ile farklı bir açı yakalamış. 1882 yılında yakalanan bu anı Folies Bergere kulübüne gidenler hala görebilir.

 • 4/10
  Boulevard Montmartre, Camille Pissarro

  1897 yılında Camille Pissarro tarafından resmedilen Boulevard Montmartre, aynı caddede farklı açılar ile yaptığı 13 eserden birisi olarak biliniyor. Sanatçı, kaldığı Grand Hotel de Russie penceresinden yakaladığı şehir hayatını resmederken, değişen mevsim ve ışıkları tuvallere aktarması ile dikkat çekiyor. 

 • 5/10
  Moulin de la Galette, Pierre Auguste Renoir

  Pierre Auguste Renoir imzalı 19.yüzyılın en güzel tablosu olarak anılan Moulin de la Galette tablosu, empresyonist eserler arasındaki önemi kadar, ücretli hafta sonu izinlerinin başladığı yıllarda eğlenenleri resmettiği için sosyal değişimi göstermesi ile de öne çıkıyor. 1876 yılında yapılan tabloyu yaşamak isteyenler, Montmartre bölgesindeki Galette Değirmeni’ndeki etkinliklere katılabilir.

 • 6/10
  Dimanche à la Grande Jatte, George Seurat

  George Seurat’ın iki yılda sadece noktalar ile yaptığı Dimanche à la Grande Jatte, Paris’in kuzeyinde, gizli sayfiye olarak bilinen Grande Jatte adasında bir Pazar gezintisini sergiliyor. 1884-1886 yıllarında resmedilen eser, nehir kıyısında gezmek isteyenleri hala bekliyor.

 • 7/10
  At the Moulin Rouge, Henri de Toulouse Lautrec

  Filmlere konu olan Toulouse Lautrec ve ünlü kabare, At the Moulin Rouge tablosunda tüm canlılığı ile görülebiliyor. Montmortre bölgesinde gece kulübüne dönüştürülen değirmenlerden birisi olan Moulin Rouge’da, 1890 tarihli eserde görülen revü ve gösteriler hala izlenebiliyor.

 • 8/10
  L'inondation à Port-Marly, Alfred Sisley

  1876 yılında taşan Seine nehrini gösteren L'inondation à Port-Marly tablosu, ressam Alfred Sisley’in gözünden Rue Paris sokağının köşesindeki şarap mağazasına odaklanıyor. Bina bugün bir kafeye ev sahipliği yaptığı için, meraklılar tablo ile karşılaştırabiliyor.

 • 9/10
  Boulevard de Clichy, Vincent van Gogh

  Vincent van Gogh, Rue Lepic sokağındaki atölyesinin penceresindeki manzarayı aktardığı Boulevard de Clichy tablosunda, Montmartre bölgesinin en işlek caddesindeki bir anı yakalamış. 1887 baharını gösteren eser, sanatçının ağabeyi Theo’ya yazdığı mektuplarda da sıklıkla geçiyor.

 • 10/10
  Rue de Paris, temps de pluie, Gustave Caillebotte

  Bugün adı Place de Dublin olan Carrefour de Moscou’yu gösteren Rue de Paris, temps de pluie tablosu, Gustave Caillebotte’nin en bilinen eseri olarak önem taşıyor. 1877 tarihli tablo fotoğrafa benzerliği ile dikkat çekerken, empresyonizmden gerçekçiliğe geçişin sinyallerini de veriyor.