• Arama

Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren 8 Büyük Aşkı

Kübizm ile özleşen ünlü ressam Picasso’nun eserlerine ilham veren 8 kadını inceledik.

 • 1/8
  Fernande Olivier

  Picasso’nun 60 portresinde yer alan Fernande Olivier, sanatçı ile 1904 yılında tanışmış. Kübizmin öncü eseri olan Les Demoiselles d’Avignon’da da yer alan aşkını, başarıya ve üne kavuştuğu anda terk eden Picasso, bunu fakir olduğu zamanı hatırlattığı için yaptığını söylemiş.

 • 2/8
  Eva Gouel

  Başkaları ile yaşadıkları zamanda aşık olan Eva Gouel ve Picasso’nun hikayesi skandallar ile dolu. Gouel için tablolarında gizli mesajlar ekleyen sanatçı, sevgilisine hitap ettiği isimi Ma Jolie tablosuna da verir. Tüberkülozdan ölen aşkı için Picasso’nun hastanede geçen günler için ‘cehennem’ tanımı yapması hatırlanıyor.

 • 3/8
  Olga Khokhlova

  Roma’da balerin Olga Khokhlova ile tanışan Picasso, bir yıl sonra evlenir. Çocuklarının da olmasına rağmen ilişkileri dağılmaya başlar; ancak hemen boşanmazlar. Woman in White tablosunda karısını resmeden Picasso, onu saf bir melek olarak tasvir etmiş. İlişkiden sıkıldığı dönemde ise satirik ve alaycı bir tablo olan Head of a Woman ile Olga’nın kalbini iyice kırması ile yollarını ayırmışlar. 

 • 4/8
  Marie-Thérèse Walter

  Picasso’nun en ihtiraslı ilişkisi, Marie-Thérèse Walter ile olduğu biliniyor. Kızı Maïa’nın da doğduğunda, aşkını defalarca resmeden sanatçının en bilinen portresi ise The Dreamer olarak öne çıkıyor. En verimli eserlerine vesile olan ilişki, sanatçının on yıl sonra sıkılması ve tablolarına yansıyan soluk gri, kirli renklerin de görüldüğü Woman Asleep at a Table ile sona erer.

 • 5/8
  Dora Maar

  Sürrealist fotoğrafçı Dora Maar ile Paris’in ünlü kafesi Les Deux Magots’da tanışan Picasso, onu tablolarında kraliçe olarak resmetmiş. Kendisi de sanatçı olduğu için ressamın egosu ile baş edemeyen Dora Maar, ayrıldıktan sonra ne yazık ki eserleri ile değil, Picasso’nun eski sevgilisi olarak hatırlanmış.

 • 6/8
  Francoise Gilot

  Ressam Françoise Gilot, Picasso’nun tek ressam sevgilisi olarak farklılık gösteriyor. On yıl ve iki çocuktan sonra, baskılara dayanamayarak kaçan Gilot, yazdığı anıları ile Picasso’dan intikamını da almış. Yaşadıkları tüm çalkantılara rağmen birbirlerinin eserlerine ilham vermeleri kadar, çalışmalarına ekledikleri mesajlar ile sevgilerinin izleri de görülebiliyor.

 • 7/8
  Sylvette David

  Picasso ile Cote d’Azur’de tanışan Sylvette David, diğer tüm aşkları gibi tablolara ilham vermiş. Bugün “Sylvette Serisi” olarak tanınan eserlerde görülen sevgi, sanatçının ilgisinin başka bir kadına kayması ile oldukça kısa sürmüş.

 • 8/8
  Jacqueline Roque

  Seramik stüdyosunda çalışan Jaqueline Roque, sanatçının çömlek yapımına merak sarması sayesinde tanışırlar. İlk karsı Olga’nın vefatından sonra evlenen çift, sanatçının son gününe kadar beraber yaşarlar. Daha önce hiçbir ilişkisinde olmadığı gibi, Jaqueline’in 400 portresini yapan Picasso, son aşkına gösterdiği ihtimamı miras bırakmış sayılıyor.