• Arama

Paris Moda Haftası 2019 İlkbahar/Yaz Defilelerinden Öne Çıkanlar

Paris Moda Haftası’nda gerçekleşen defilelerden en iyi şovları mercek altına aldık.

 • 1/21
  Chanel

  Paris Moda Haftası’nın en heyecanla beklenen defilelerinden biri yine Chanel’di. Karl Lagerfeld’in yaratıcılığını her dönem daha da artırdığı, her şovda insanları biraz daha şaşırttığı defileleri, yıllardır ikonik hale geldi. Ormanın içinde, şelalelerin arasında ve minyatür Eyfel Kulesi altında yaptığı defileleriyle izleyicilere, ¨bu sezon neyle karşılaşacağız¨ düşüncesi yaratan Lagerfeld, yine şaşırtmayarak defile alanına plaj getirdi. Masmavi bir gökyüzünün altında, dalga eşliğinde kumlarda yürüyen mankenlerin yarattığı atmosfer, tek kelimeyle inanılmazdı ve bunu ancak Lagerfeld yapabilirdi! Öyle ki Lagerfeld, tahta iskelesi ve can kurtaranlarıyla da işini ne kadar iyi yaptığını bir kez daha kanıtladı. Koleksiyon ise, eğlenceli kıyafetleriyle daha çok Güney Fransa sahil bölgelerini anımsatıyordu. Daha çok plaj kıyafetlerinin sergilendiği defilede, logomania akımı da izlerini belli etti. 80’lerin meşhur desenleri ve retro çizgiler de koleksiyonda görülürken, geçen sezondan beri trend olan bisiklet şortlarla 90’lar da kendine yer buldu. Plaj topu şeklinde çantaların yanı sıra bez çantalar, logolu kristal küpeler ve kemerler de aksesuarların öne çıkanları oldu. Çift çanta takma modasına kendince bir yorum getiren Chanel defilesinde mankenler, ayakkabılarını ellerinde tutup çıplak ayak yürüyerek atmosferle uyum sağladı. Defilenin sonunda ise, tüm mankenler eğlenceli bir şekilde kumların üzerinde yürüyerek kapanışı yaptılar.

 • 2/21
  Alexander McQueen

  Alexander McQueen'in 2019 İlkbahar Yaz koleksiyonunun ilhamı, geçit ayinlerinden harmanlanıyor. Kilometre taşlarını doğum, kardeşlik, nişan, evlilik ve yas oluşturuyor. Sıkıştırılmış ipek tafta gelinlik, narin beyaz işlemeli vaftiz elbisesi, karanlık Ophelia ipekleri ve preslenmiş çiçekler… Hatıralar ve tutsaklıklar nesiller arasında bağlantı kuruyor. Giyim, hatıra ve anlamlar bir bütünlük sağlıyor. Savaşçı kraliçeden dişi ilahiye kadar, Tanrıçalar, kendilerinden önce de var olan zengin ve canlı manzarayla mücadele ediyor. Doğanın temel varlıkları; deniz, gökyüzü, mevsimler, güneş ve ay bu mücadeleyi asırlardır destekliyor. Batı Ülkesinin kırsal manzaraları, antik kutsal alanları, kıvrımlı tepeler, beyaz atların ve efsanevi hayvanların oyukları ile işaretlenmiştir. Kızıl gelincikler yürüyüş yollarını taş çemberlere ve araziye sızan gizem ve efsane duygusuyla işlenmiş tepeler çiziyor. Avalon bataklıkları, dolambaçlı vahşi sarı iris ile sarılmış kıvrımlı yolları ve akarsuları ile sis içinde örtülü bulunuyor ve ortaçağ güzelliğinin ruhunu uyandırıyor. Pagan ritüeli ve folklorik geleneğe batmış bir dünya: yaz gündönümü ve ekinoksu simgeliyor. İşte tam da bu mirasın çevresinde Alexander McQueen İlkbahar Yaz 2019 koleksiyonu doğuyor.

 • 3/21
  Louis Vuitton

  Louis Vuitton’un Kreatif Direktörü Nicolas Ghesquière, güçlü silüetler, keskin takımlar ve 80’lerin sanat ilhamlı baskılarına odaklandığı Retro fütüristik koleksiyonuyla Paris Moda Haftası’nı kapadı. Paris’teki efsane Louvre Müzesi’nin avlusunda gerçekleşen defile, ¨Back to the Future¨ filmini anımsattı.

 • 4/21
  Giambattista Valli

  ¨Bazen basitlik her şeydir¨ fikrinden yola çıkan Giambattista Valli, tamamen gerçek güzelliği sergilediği defilesiyle karşımızdaydı. Yüzlerinde neredeyse makyaj olmayan mankenler, podyumda yeni koleksiyonu sergiledi. Valli’nin imzası haline gelen fırfırlar, danteller ve ipeklerin çoğunlukta olduğu koleksiyonda mini elbiseler ve pantolon takımlar dikkat çekti.

 • 5/21
  Givenchy

  Clara Weight Keller, Givenchy İlkbahar/Yaz koleksiyonunda performansının doruğuna çıktığını gösteriyor. Bir senedir Givenchy’nin tasarımını yapan Keller, bu marka için, şaşkınlık yaratmayan, aşırıya kaçmayan bir koleksiyon hazırlamış. Seksilikten cool’luğa dönen çizgiyi çok iyi derecede koruyabilmiş. Yüksek bel kağıt pantolonlar, kısa kesim blazer’lar ve duygusal elbiseler, defilede başrolü üstlendi. Kovboy tarzının da hissedildiği koleksiyon, beğeni topladı. 

 • 6/21
  Stella McCartney

  Stella McCartney, güçlü ve naif tasarımlarının arasındaki çizgiyi mükemmel bir şekilde sunduğu koleksiyonuyla karşımızda. McCartney’nin koleksiyonlarında daha önce hiç görmediğimiz, şık kıyafetler ile spor parçaların bir arada kullanıldığı ¨athleisure¨ akımı kendini gösterdi. 2019 İlkbahar/Yaz defilelerinin birçoğunda spor kıyafetler ve basit şıklık kendini gösterirken, Stella McCartney bunu kendi çizgisinde çok iyi yorumlamış. 60’ların retro hissi, defileye yansırken soft renkler de naif görünümleriyle koleksiyona damga vurdu.

 • 7/21
  Valentino

  Valentino’nun 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, adeta çölün ortasında bir bahçe gibi hissettirdi. Yıllardır ihtişamın en güzel örneklerini barındıran couture’ü, günlük kıyafetlerle buluşturan Valentino, birçok tasarımcı gibi basit görünümlerin altını çiziyor. Moda haftasının 6. günü gerçekleşen defile; eğik omuzlar ve dalgalı kollar gibi couture’ü öne çıkaran tamamen siyah koton tasarımlarla başladı. Plili etekler ve logolu üstler, 90’lar vurgusu yaparken trençkotlar ve çiçekler de koleksiyonda öne çıktı. Şov sırasında bazı tasarımların üzerine takılmış koskocaman şapka ise, geçen sezonun trendinin yeni sezonda da devam edeceğinin sinyallerini verdi.

 • 8/21
  Balenciaga

  Balenciaga, 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için basic kıyafetlerinin üzerinde oynamalar yapıyor. Hem nostaljik hem de cool olarak tanımlanan tasarımları, Z kuşağının gözdesi olmaya devam ediyor. Geçen sezon ağırlıklı olarak siyaha yoğunlaşan marka, önümüzdeki sezon için siyahın yanına canlı renkler de katmış. Balıkçı yaka elbiseler, uzun ve kısa kollu gömlekler ve süslü topuklu ayakkabılar, koleksiyonun dikkat çeken detayları oldu. Neon renkler ve omuz hareketleriyle 80’leri andıran koleksiyon, Balenciaga’nın çizgisinin biraz dışına taşmış görünüyor.

 • 9/21
  Elie Saab

  Elie Saab defilesi, izleyicilere adeta ¨şeytan ayrıntıda gizli¨ dedirtti. Saab’ın enerjisini en iyi şekilde yansıtan koleksiyon için tasarımcı, en doğru tonu araştırırken kendini doğa temalı bir defile yapmış buldu. Her zaman güzel süslenmiş gece kıyafetleriyle bilinen marka, son zamanlarda günlük kıyafetlere de odaklanamaya başladı. Çiçek desenlerinin oldukça ağırlıklı olduğu bu yeni koleksiyonun bembeyaz tasarımları da ilgi topladı. 

 • 10/21
  Hermes

  Hermes, Paris’in maskülen şovlarına sportizmin de bir alternatif olabileceğini hatırlatıyor. Kumla kaplı defile alanında yürüyen mankenler, sanki 65 derece sıcaklığın altında minimalist tasarımları sergilediler. Kullanışlı kanvasların ve derilerin açtığı şov; haki, kahve ve beyaz renk paletinden oluşuyordu.

 • 11/21
  Celine

  Hedi Slimane, 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonuyla bu işi ne kadar iyi başardığını herkese gösterdi. Ocak ayında markanın kreatif direktörü olarak geldiğinde, Celine hayranları, Slimane’nin spesifik maskülen tarzını da beraberinde getireceği için oldukça endişeliydi. Markanın hayranları bu konuda endişelenmekte %100 haklıydı, Slimane maskülen tarzını Celine’e getirdi ama kimse Celine’e bu kadar yakışacağını düşünemezdi. Smokin takımlar, metallar ve derilerin domine ettiği koleksiyon, ağırlıklı olarak siyahtı. Farklı renklerin yer yer göründüğü defile için ¨Celine’in muhteşem maskülenliği¨ demek yanlış olmaz.  

 • 12/21
  Balmain

  Balmain, 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için hala 80’lerde saplanıp kalmış. Tasarımcı Olivier Rousteing’in son koleksiyonu, son on yılın en çok ses getiren koleksiyonlarından biri oldu. 80’lerin çılgın moda anlayışını markasına en mükemmel şekilde uyduran Rousteing, güçlü parçalarla karşımıza çıktı. Abartılı omuzlar, geniş pantolonlar, parlak süslemeler ve keskin blazerler defilede öne çıktı. İlk başta bembeyaz tasarımlarla başlayan şov, muhteşem renk geçişleriyle büyüledi.

 • 13/21
  Paco Rabanne

  70’lerin Paco Rabanne kızları, daha büyülü bir şekilde tekrar gündeme geliyor. Dossena’nın imzası haline gelen metalik renkler ve parıldayan yeşiller, yine koleksiyonda kendini gösterdi. Lame brokarları ve çiçek desenlerini mükemmel bir uyumla karıştıran Dossena, ortaya çıkardığı modern siluetlerle kendine hayran bıraktı.

 • 14/21
  Isabel Marant

  Isabel Marant, 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için ışıl ışıl bir parti verdi. Parizyan tarzıyla bohem şıklığı yeniden hayata geçiren tasarımcının defilesinde, tamamen gümüşten yaratılmış izlenimi alıyorsanız yanılıyorsunuz… Her renkten metalikler, payetler, kristal küpeler ve parlak lamelerle Marant, partiye hazırdı. Disko fantezilerinin her şeklini daha giyilebilir hale getiren Isabel Marant, yeni sezona damgasını vuracak gibi duruyor. 

 • 15/21
  Chloe

  Natacha Ramsey-Levi, Chloe 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonuna modernist bir perspektifle bohem stili geri getiriyor. ¨Bu koleksiyon yaz için olacak, Chloe’nin içindeki bohem stili yansıtmanın tam zamanı!¨ diyen tasarımcı, 70’lerin kadınlarını günümüze taşımak istemiş. Ramsey-Levi, Paris Moda Haftası’nın 3. gününde sergilediği şovu, iki bölüme ayrılmış: Onun göçebe hayatını konu alan ¨Karavan¨ ve tasarımcının gezginci kadınlardan ilham aldığı ¨Ibiza¨. Farklı desenleri ve farklı kumaşları karıştırarak tarzını ortaya koyan koleksiyonda, gevşek bağlanmış halat kemerler, danteller ve fırfırlar da dikkat çekti.

 • 16/21
  Maison Margiela

  Maison Margiela, kendi çizgisini fazlasıyla koruduğu koleksiyonuyla karşımıza çıktı. ¨Coed¨ adını verdiği şovunda, cesur tasarımlarıyla sınırları zorladığını gözler önüne serdi. Kuralları yıkan tasarımcı John Galliano, aralardan kesilmiş balıksırtı eteğin panço gibi giyildiği bir tasarımla defilenin açılışını yaptı. İlk başlangıçta ağırlıklı olarak gri ve siyah tonlarının hakim olduğu koleksiyonda, hologram pantolonlar, uçuş uçuş elbiseler ve deriler dikkat çekti. Koleksiyonda parçalanmış izlenimi verilen tasarımlar, yeni sezonda yeni bir trendi çağırıyor. 

 • 17/21
  Dries Van Noten

  Moda haftalarının peş peşe gerçekleştiği bu ayda, çok fazla performans ve etkinlik gerçekleşiyor. Tüm bu ihtişamın arasında Dries Van Noten, şovunu izlemeye gelenleri kıyafetlerin basitlikle yarattığı stili gösterdi. Koleksiyonun göz alıcı parçaları, muhteşem bir renk kombinasyonunda hayat buldu. Gevşek pantolon ve sarı tüy detaylı beyaz trençkotun oldukça beğeni topladığı defilede, renk renk PVC detaylar da dikkat çekti.

 • 18/21
  Saint Laurent

  Her zamanki gibi Saint Laurent, Eyfel Kulesi’ni arkasına alarak açık alanda koleksiyonunu sergiledi. Fakat bu seferki manzarası biraz farklıydı. Yağmur sonrası hissi yaratmak için ıslatılan defile alanının yan tarafında beyaz palmiye ağaçları diziliydi. Marka için farklı bir hareket olarak algılanan bu atmosferde, topuklu ayakkabılarla ıslak zeminde yürüyen mankenler için seyirciler korkmaktan geri kalmadı. Saint Laurent şovu iki bölüme ayrılmıştı: İlk bölümde, 60’lar 70’ler ve 80’lerin tüm silüetleri deri şortlarda, uzun kollu mini elbiselerde, diz boyu timsah derisi botlarda, saç bantlarında, gold bilek botlarında, ışıltılı blazer’larda ve gevşek şapkalarda hayat buldu. İkinci bölümde ise ortam tamamen karanlığa döndü. Tamamen simsiyah giyinmiş mankenler podyumu devraldı. Şifon elbiselerin ve tulumların öne çıktığı bölümde, birkaç tane leoparlı tasarıml da göründü.

 • 19/21
  Christian Dior

  Christian Dior’un 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, dansın gücüne bir saygı niteliğindeydi. Modanın dans tutkusu, uzun zamandır gizli bir şey değil. Geçmişten günümüze dansçıların yaptıkları estetik hareketler, tasarımcılara ilham kaynağı oldu. Marie Grazia Chiuri, Paris Moda Haftası’nda sergilediği Dior koleksiyonuyla Loie Fuller, Isadora Duncan, Martha Graham ve Pina Bausch gibi modern dansın duayenlerine adeta hürmetlerini iletti. Koleksiyon, beyaz ve kum rengi jarse elbiselerin ve siyah, gri, bej, pembe badi takımların altını çizdi. Tütü tarzı eteklerin altına giyilen taytlar, balerin kıyafetlerine selam yollarken Spaghetti bluzların yerini korseler aldı. Peki bu dans ilhamlı şov, bir performans sergilemeden olur muydu? Tabi ki hayır… Modeller Longchamp Racecourse’un karanlık atmosferinde yürürken Koreograf Sharon Eyal ve 8 dansçı onlara muhteşem şovlarıyla eşlik etti. Ağaçtan düşen yaprak izlenimi yaratan konfetiler, dansçıların etrafında patlatıldı. Bu muhteşem şov karşısında defileye gelenler, bu teatral şov karşısında hayranlıklarını gizleyemedi.

 • 20/21
  Gucci

  Gucci’nin tasarımcısı Alessandro Michele kelimenin tam anlamıyla gerçek bir şovmen! Tarihi Le Palace Tiyatrosu’nu 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için sürreal bir şovla devraldı. 17. yüzyılda dans pisti ve tiyatro olarak kurulan mekan, 1930’ların mimarisini, pop kültürünü ve modayı karıştırarak Paris’in en iyi şovlarından birini ağırladı. Gucci’nin Fransa’ya saygı gösterdiği şov, Michele’in marka için vizyonunu en iyi şekilde yansıtıyordu. Kısa film, canlı performans ve maksimalist moda, Gucci şovu için söylenebilecek en iyi 3 şey… İtalyan sanatçılar Leo de Berardinis ve Perla Peragallo tarafından çekilen bir kısa filmle açılışı yapılan şovda, Jane Birkin’in ¨Baby Alone in Babylon¨ performansıyla mankenler tasarımları sergiledi. Koleksiyon, Michele’in Fransa’ya saygısını gösterdiği başka bir koleksiyon Mayıs 1968’den ilham alarak sanki onun devamıymış gibi hissettirdi. Yılan derisi spaghetti elbiseler, 90’ların Amerikan stili, Dolly Parton’un yüzüyle süslenmiş denim ceketler ve eşofmanlar, koleksiyonun öne çıkanlarıydı. Bunların yanında Disney ile iş birliğini devam ettiren Gucci, Mickey Mouse’un kafasını pop art çantalara dönüştürdü. Ayrıca, bir manken omzunda gerçek bir kuşla podyuma çıkarken diğeri ise kanatlı domuz broşuyla dikkatleri çekti.

 • 21/21
  Jacquemus

  Jacquemus’un 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, ¨La Riviera¨ olarak isimlendirilse de ¨Sex on the Beach¨ tasarımlara çok güzel bir şekilde uygulanmış. Fransa’nın güneyinden kalan bol güneşli çocukluk hatıraları ve adeta bir çocuk gibi olan hayal dünyasıyla ¨çocukluk zamanlarıma geri döndüğümde, her zaman ‘onu’ gözümde canlandırmaya çalışıyordum¨ diyor Porte Jacquemus. Plajların en sevilen markası, 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için sınırlarını biraz zorlamış. Devasa boyuttaki çantaların damga vurduğu koleksiyon, önümüzdeki sene de plajların yıldızı olacak gibi görünüyor.