• Arama

En Güzel Mavi Yolculuk Rotaları

 • 1/11
  Fethiye

  İlk olarak Akdeniz'deyiz ve Likya Medeniyeti'nin izini sürüyoruz. Korunaklı limanların son bulduğu bölgedir Fethiye Körfezi. Körfezin tekneyle gezilebilecek en güzel noktası antik Simena şehrinin bulunduğu Kaleköy ile Kekova koylarıdır. Kaş ve Kalkan da bir diğer durak noktasıdır. Bizans kilise kalıntılarının bulunduğu Gemiler Adası da mutlaka uğranılması gereken noktalardan biri.

  Charter firması: Sunsail

 • 2/11
  Göcek

  Dantel gibi işlenmiş koylar, aradaki onlarca adacık, etrafı saran çam ormanıyla körfezden çok bir iç denizdir Göcek. Dünyada eşi benzeri olmayan bir mavi yolculuk destinasyonu. Birçok marinanın yanyana bulunduğu Göcek merkezden çıkar çıkmaz maviliğin kollarında bulursunuz kendinizi. Göcek'in doğu kıyısında sırasıyla Atbükü, Boynuzbükü, Killebükü, Taşyaka, Sıralıbük, Sarsala, Manastır Koyu, Hamam Koyu, Göbün yer alır. Körfezin içinee ayrıca Göcek, Yassıcalar, Tersane ve Domuz adaları serpilmiştir. Her biri ayrı güzellik sunar.

  Charter firması: Mıknatıs Yatçılık, Steelbird Sailing

 • 3/11
  Bodrum

  Hem mavi yolculuk yapayım hem de merkezden uzaklaşmayayım diyorsanız o zaman size önerimiz Bodrum Yarımadası koyları. Mavi yolculuğun doğduğu bu koylarda dolaşmak, Halikarnas Balıkçısı'nın izini sürmek büyük bir keyif elbette. Her ne kadar koylar artık yıllar öncesinden bir hayli farklı olsa da... Bodrum Yarımadası mavi yolcular için batı ve güney yakası olarak ikiye ayrılıyor. Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Çatalada batı yakasının en popüler koyları. Ancak deniz de bir o kadar zorlu. Güney yakası ise Akyarlar Koyu'nda başlar, Karainci, Bağlar, Ortakent, Adaboğazı, Bitez, Babuç koyları, Orak Adası, Çökertme, Ören ve Akbük koylarıyla devam eder. Koyların hepsinde yapılaşma bulunsa da her türlü ihtiyacın giderilebileceği tesislerin bolluğu bu koyları avantajlı kılıyor.

  Charter firmaları: Dragut Sailing, Ice Yachting

  Fotoğraf: Ali Kabaş

 • 4/11
  Gökova

  “Tanrı dünyayı yaratmış, Gökova'yı nakşetmiş. Cenneti tasvir için kullarına bahşetmiş.” Sadun Boro'nun Gökova Körfezi'ni tanımlamak için sarf ettiği bu sözler aslında geriye söyleyecek pek de bir şey bırakmıyor. Eskiden Kerme Körfezi olarak bilinen Gökova, Bodrum ile Datça yarımadaları arasında yer alıyor. Körfezde bir çoğu her türlü rüzgara kapalı, dolayısıyla güvenli gecelemeler sunan, her biri çam ormanlarının kucakladığı onlarca koy bulunuyor. Kendinizi Akyaka'dan aşağı bırakıverdiniz mi Çamlı Liman, inci gibi kumuyla ünlü Sedir Adası, cennetten bir parça Karacasöğüt, Çanak Koyu, Değirmen Bükü, İngiliz Limanı, Sadun Boro'nun gözdesi Okluk Koyu, Löngöz diye sürer gider Gökova Körfezi rotası. Adını sığdıramadığımız daha bir sürü eşsiz koy bulunur bu körfezde. Teknenizi bağladıktan sonra kıyıya çıkıp çam, günlük ve zeytin ağaçları arasında yapacağınız yürüyüşlerle de mavi yolculuğunuzu renklendirebileceğiniz bir rotadır burası. Ha bir de... Gökova Körfezi'ni gezerseniz lacivert suları üzerindeki kayalıkta bulunan Deniz Kızı Heykeli'ni görmeden dönmeyin.

  Charter firması: Suda Sailing 

 • 5/11
  Hisarönü

  Mavi yolculuğun en güzel rotalarından biri de Hisarönü Körfezi'dir. Körfezin içinde sığ liman da var, sert denizler de... Hurma ağaçlarının süslediği ormanlar da var, çorak alanlar da... Datça'dan itibaren Bozburun Yarımadası'na kadar uzanır. Çiftlik Koyu, Kurucabük, Gönlücek Bükü, Bencik Koyu, Orhaniye, Selimiye, Dirsek koyları her yaz yüzlerce tekneyi ağırlar. Ormanla denizin içiçe geçtiği ender bölgelerden biridir. Yarımadanın içine kıvrılarak 1,5 mil giren Bencik Koyu mavi yolcuların uğramadan geçmemesi gereken bir limandır.

  Charter firması: Offshore Sailing 

 • 6/11
  Ayvalık

  Arkasında, sırtını dayadığı Kaz Dağları, önünde pırıl pırıl Ege Denizi'yle Ayvalık'ın aslında bir adalar topluluğundan oluştuğunu biliyor muydunuz? Dağların denize dik uzandığı tipik bir Ege kıyısı olarak etrafında irili ufaklı onlarca koy barındırır ki bunların her biri tekneler için sığınacak bir liman, bağlanacak bir koy anlamına gelir. Ayvalık'ın en bilinen koylarından biri Bademli. Dikili'ye bağlı bir köy olan Bademli, yüzlerce yıllık zeytin ağaçları ve turkuvaz deniziyle gözlerden uzak sakin bir belde. Bir zamanlar levantenlerin yaşadığı köy, mübadele sonrası kalan Rum evleriyle dolu. Ayvalık ve çevresinde tekneyle gidebileceğiniz eşsiz bir nokta da “gerçek bir doğa harikası” olarak adlandırılan Kalem Adası. Naomi Campbell'in bile tatil yaptığı adada tek bir otel bulunuyor. Ayvalık ve çevresinin suyu soğuktur malum. Eğer biraz daha sıcak sularda yüzmek isterseniz size Ilıca Koyu'nu tavsiye edebiliriz. Eğer Ayvalık'tan tekne kiralayıp mavi yolculuk yapıyorsanız tipik bir Ege Balıkçı Koyu olan Çandarlı'yı da atlamamanızı öneririz.

  Charter firmaları:  Thea Sailing Cunda, Gena Yacht Charter 

 • 7/11
  Datça

  Ege ve Akdeniz'in birleştiği nokta Datça Yarımadası, sarp dağlarla çevrili koylarıyla koynuna alıverir bizleri. Binlerce yıllık geçmişi sayesinde, dümen suyunda bırakılan her bir milde yeni bir sürpriz sunar mavi yolculara. Kuzeyde Körmen Limanı'yla başlar yarımada turu. Hemen 7 mil batısında da Mersincik Limanı içinde küçük bükler barındırır. Yarımadanın en batı ucundaki Knidos, heybetli feneriyle buruna uğramayıp da geçip giden denizcilere bir selam çakar. Son derece mistik bir havaya sahip Knidos Burnu'nun koyuna demirlerseniz dağa tırmanıp nakış gibi işlenmiş Ege kıyılarına bir de buradan bakmanızı tavsiye ederiz. Knidos'u sırasıyla Palamut Bükü, Kurubük, Mesudiye Bükü, Hayıt Bükü takip eder.

  Charter firması: Sunny Holidays

 • 8/11
  Güllük

  Didim'in hemen aşağısında tüm içtenliğiyle Güllük Körfezi, nam-ı diğer Mandalya Körfezi karşılayıverir mavi yolcuları. İrili ufaklı onlarca koyun bulunduğu körfezin merkezi olan Güllük aslında Milas ilçesine bağlı bir mahalle. Körfez ve içerisindeki koylar Bodrum'un kalabalığından kaçmak isteyenler için de bir vaha. Dünyayı yelkenli tekneyle dolaşan ilk Türk Sadun Boro, Türk kıyılarını anlattığı Vira Demir kitabında, Güllük Körfezi'nde tam 37 koyun bulunduğunu yazıyor. Bodrum'u tüm dünyaya tanıtan gulet tipi teknelerin de ilk kez Güllük'te yapıldığı belirtiliyor. Güllük merkezin yanı sıra Kıyıkışlacık-Iassos, Ülelibük-Varvil, Gök Liman ve Yamandi, körfezin en çok tavsiye edilen koylarından bazıları. Körfezde iki marina bulunuyor. Bodrum Milas Havalimanı'na çok yakın olması Güllük Körfezi'nin sunduğu avantajlardan biri.

  Charter firması: Booking Catamaran

 • 9/11
  Bozburun

  Merkezi Bozburun Köyü olan yarımadanın en büyük avantajlarından biri kolaylıkla Simi Adası'na geçilebilmesi. Yarımada ise rüzgarlara kapalı koylarıyla mavi yolculara benzersiz bir deneyim sunuyor. Karadan ulaşımın olmadığı ve içerisinde gerçekten yıkık bir kalenin bulunduğu son derece ilkel ama bir o kadar etkileyici Bozukkale bu rotanın en gözde koylarından biri. Korsan Koyu, Serçe Limanı, Arap Adası, Buruniçi ve Gebekse Koyları, gözlerden ırak bir şekilde, tam anlamıyla denizin tadını çıkarmak isteyenleri bekliyor. Eğer biraz hareket isterseniz Bozburun Köyü'ne bağlanabilirsiniz. Köyün bulunduğu koyun çıkışına doğru yer alan Bozburun Yacht Club, enfes yemekleriyle son yılların en popüler mekanlarından biri. Hızlı yarış yelkenlileriyle farklı bir deneyim yaşamak isteyenler mekanın sahibi Edhem Dirvana'nın süper hızlı yarış katamaranlarıyla rüzgarın tadını çıkarabiliyor.

  Charter firması: Irmak Yachting

 • 10/11
  Mavi Yolculukta Gidebileceğiniz En İyi Restoranlar

  Gün boyu süren uzun ve yorucu bir seyrin ardından tekneyi iskeleye bağlayıp da lezzetli meze ve yemeklerle donatılmış bir sofra eşliğinde günü batırmak gibisi yoktur, yaşayanlar bilir. Öylesine güzel bir coğrafyada yaşıyoruz ki denizlerimiz en lezzetli deniz ürünlerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca o kadar şanslıyız ki bu çok özel ürünlerin harmanlandığı büyüleyici bir mutfağa sahibiz. Burnunuza o güzelim kokular gelmeye başladı, değil mi? O halde gelin, Ege sahil şeridinde kimi lüks kimi salaş en lezzetli 10 restorana göz atalım.

 • 11/11
  10 Adımda Mavi Yolculuğa Hazırlık Rehberi

  Zümrüt yeşili ormanların arasındaki gizli saklı koylar, buz gibi turkuaz sular bu yaz sizi bekler. Hazırladığımız mavi yolculuk süresince “hayatınızı kurtaracak” alınacaklar listesine göz atmaya ne dersiniz?