• Arama

Seyahat Planlaması Nasıl Yapılır?

Seyahate çıkmadan önce bir seyahat planı oluşturmak şarttır. Boş bir kafanızda, sadece yapacağınız seyahate odaklanarak kalacağınız yerden yiyeceğiniz yemeğe kadar her şeyi planlamak gerekir. Gidilen yerlerde gezilecek listesi yapmak seyahatin olmazsa olmazlarındandır. Bu liste üzerinde düşünülerek yapılmalıdır ve mutlaka ¨yapmadan dönmeyin, yemeden dönmeyin¨ gibi tabirler göz önüne alınmalıdır.

Seyahat Edeceğiniz Yeri ve Tarihi Nasıl Seçmelisiniz?

Her ülkenin veya şehrin belli zamanları vardır. O zamanlarda gidilmediği zaman bazen bir anlamı olmaz. Kiraz çiçekleri zamanında Tokyo, kuzey ışıkları zamanında Laponya, Venedik Karnavalı zamanında Venedik… Mevsimsel olarak da hava şartları düşünülerek seyahat edeceğiniz yere ve tarihe karar verebilirsiniz. Bunların dışında her sene seyahat trendlerini ve popüler olan bölgeleri de araştırmak gerekir. Artık çok fazla görülmüş yerlerden ziyade o sene için uzmanların önerdiği destinasyonlar daha iyi bir tercih olabilir.

Seyahatlerde Konaklama Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Seyahatinizden önce bir gezi planı çıkardıktan sonra, konaklama tercihinizi de mutlaka bu plana göre yapmalısınız. Gezeceğiniz gideceğiniz yerlere uzak konaklamalar, seyahatiniz boyunca sizi yoracaktır. Bu nedenle konaklamnızı mümkün olduğunca yakın yerlerde ayarlamanızda fayda var.